Jak dbać o łyżwy?

Jak dbać o łyżwy?
O sprzęt zimowy, zarówno o narty, deskę snowboardową, kijki, tak samo o łyżwy trzeba dbać. Przy odpowiedniej opiece, łyżwy powinny służyć przez dłuższy czas. Jednak, jeśli zaniedbamy konserwacje, nasze nowe, nawet najdroższe i najbardziej profesjonalne cacka w ciągu kilku tygodni lub miesięcy zmienia się w bezużyteczny kawałek złomu. Jak więc dbać o łyżwy?
/ 28.12.2010 12:56
Jak dbać o łyżwy?

Po pierwsze, gdy schodzimy z lodu w łyżwach, zawsze nośmy plastykowe lub gumowe nakładki na ostrza. Chronią one łyżwy przed twardymi, mogącymi je stępić, powierzchniami. Ochraniacze na ostrza warto trzymać przy krawędzi lodowiska i zakładać je nawet, gdy chcemy zrobić poza nim tylko kilka kroków. Jeśli przejdziemy po twardym betonie kilka kroków na „gołych” ostrzach, możemy je wyszczerbić i stępić, a późniejsze doprowadzenie ich do stanu używalności może być trudne lub niemożliwe.

Pamiętajmy również, że nakładki są stworzone tylko do chodzenia i nie powinny być na łyżwach, gdy nie mamy ich na nogach. Przechowywanie ostrzy w nakładkach może doprowadzić do nagromadzenia na nich wilgoci, co spowoduje rdzewienie i późniejsze uszkodzenie ostrzy. Ostrza, z racji tego, że przez kontakt z lodem, są wciąż narażone na wilgoć, wymagają dokładnej i skutecznej konserwacji. Gdy ostrza raz zajdą zaawansowaną rdzą, ich naprawa będzie bardzo trudna lub niemożliwa. Ostrza łyżew powinno osuszać się ręcznie po każdej jeździe. Do tego celu można użyć niewielkiego ręcznika frotte. Dzięki temu przecierając cały but, mocowania i ostrze usuniemy wilgoć. Oczywiście największą uwagę należy poświęcić częściom metalowym. Nie warto również zostawiać osuszania na później.

Zobacz również: Już w styczniu Wielki Zimowy Piknik Rodzinny w Bukowinie Tatrzańskiej!

Jeśli już usunęliśmy wszelkie oznaki wilgoci z łyżew, zakładamy na ostrza nakładki przeznaczone do transportu (nie nakładki do chodzenia). Jeśli posiadamy profesjonalne etui na łyżwy, wyposażone jest ono w specjalną poszewkę, która wchłania wszelką wilgoć odciągając ją od metalowych części. Chroni też sprzęt przed obiciami i uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać podczas transportu.

Po powrocie z lodowiska pamiętajmy o tym, aby jak najszybciej wyjąć łyżwy z torby podróżnej, co pozwoli skórze i metalowym częściom lepiej wyschnąć. Warto również poluzować sznurówki i wyciągnąć języki butów. Następnie układamy łyżwy na suchym ręczniku tak, by się nie dotykały. Pozwólmy im wyschnąć z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych i źródeł ciepła, które mogą doprowadzić do przebarwień i pęknięć skóry.

Łyżwy najlepiej przechowywać oddzielnie, każda w materiałowej torbie, tak by mogły oddychać i nie uszkodziły siebie nawzajem. Sztywne futerały są stworzone tylko do transportu. Unikaj wieszania łyżew za ostrza, gdyż może to doprowadzić do odciągnięcia ich od podeszwy. Nie przechowuj też ich na ostrzach na dnie ciemnej szafy. Może to spowodować wypaczenie buta. Od czasu do czasu nasmaruj łyżwy woskiem lub specjalnym olejem, chroniącym przed rdzą. Chowając łyżwy na lato staraj się znaleźć najmniej wilgotne miejsce z możliwych. Być może powyższe wskazówki są bardzo restrykcyjne, ale pozwolą one zachować sprawność łyżew przez wiele lat. Nikt nie chce kupować nowej pary co rok. 

Zobacz również: Trening łyżwiarski bez lodu – jak przeprowadzić?

Redakcja poleca

REKLAMA