Czym jest Mental Body?
Mentalne pojmowanie ćwiczeń to przede wszystkim głęboka świadomość wykonywania każdego z nich. Podczas tych ćwiczeń należy sobie uświadomić, że każdy ruch wykonywany przez nasze ciało ma swój początek w mózgu. To przecież wysyłany przez umysł impuls elektryczny dociera do mięśnia, powodując jego skurcz lub rozkurcz, co z kolei prowadzi do ruchu sterowanej przez mięsień kończyny.
W Mental Body kluczowe jest stałe kontrolowanie pracy każdego aktywowanego mięśnia oraz skupienie na wykonywanych czynnościach. W tych ćwiczeniach dokładność i staranność ruchów jest ważniejsza od ilości wykonanych powtórzeń. Pamiętajmy więc, żeby podczas każdego treningu skupić się na prawidłowości wykonywanych ćwiczeń, a nie na ilości czy obciążeniu.
Sprawdź również: Metody na intensyfikację treningu – jak skutecznie spalać kalorie?
Jak wygląda trening Mental Body?
Odpowiednio wykwalifikowany instruktor Mental Body powinien podczas treningu systematycznie opisywać ćwiczącym, jakie mięśnie pracują podczas wykonywania określonych ruchów. Instruktor powinien również informować o tym, co powinni odczuwać w danym momencie ćwiczący, napinając, rozluźniając lub rozciągając poszczególne części ciała. Może on w tym celu przedstawić wyobrażenia ruchu, np. stosując porównania odnoszące się do natury.
Dzięki takim wskazówkom i uwagom, umysł ćwiczących zostaje pobudzony do pracy. Równie ważnym zadaniem instruktora jest uświadomienie trenującym celu danego ćwiczenia, oraz zwrócenie uwagi na odpowiedni sposób oddychania. Jeśli bierzemy udział w takich ćwiczeniach koniecznie słuchajmy porad i wskazówek instruktora, by nauczyć się reakcji własnego ciała. Po jakimś czasie będziemy w stanie ćwiczyć samodzielnie.
Warto zwrócić uwagę na to, że trening Mental Body ma wolniejsze tempo niż tradycyjny fitness czy chociażby ćwiczenia na siłowni. Ćwiczenia wykonywane są w takt nieco spokojniejszej muzyki, ruchy powtarzane są w rytmie około 80-120 uderzeń na minutę, podczas gdy tempo tradycyjnego fitnessu to około 130 uderzeń na minutę. Trening Mental Body przypomina nieco wymienione wcześniej dyscypliny, takie jak Joga czy Tai Chi. Muzyka może być pozbawiona bitu, tworząc jedynie tło do ćwiczeń. W ten sposób uczestnicy zajęć mają szansę wykonywania treningu we własnym tempie, nie muszą podporządkowywać się wyraźnemu rytmowi dźwięków.
Polecamy: Poradnik: Jak uniknąć 7 grzechów głównych w treningu?
Dla kogo?
Jeśli potrzebujemy spokoju, wyciszenia i odstresowania, ćwiczenia Mental Body to idealny wybór. Ten rodzaj treningu powala nie tylko wzmocnić ciało, ale również oderwać się na moment od świata zewnętrznego, zrelaksować i oczyścić umysł. Po tygodniu pełnym pracy, pośpiechu i problemów, taka forma odpoczynku i rozrywki będzie najlepszym wyborem.