Poradnik: Jak wybrać trenera personalnego?

kobieta, mężczyzna, trener, siłownia, ćwiczenia, sport, aktywność fizyczna/ fot. Fotolia
Wybór osobistego trenera nie należy do łatwych zadań. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z siłownią, jest to tym bardziej ważne zadanie. Kompetentny trener powinien dobrać nam odpowiedni zestaw ćwiczeń i nadzorować każdą czynność tak, abyśmy nie popełniali błędów lub po prostu, żebyśmy nie zrobili sobie krzywdy. Czym więc się kierować podczas wyboru trenera personalnego?
/ 09.03.2011 19:11
kobieta, mężczyzna, trener, siłownia, ćwiczenia, sport, aktywność fizyczna/ fot. Fotolia

Kim jest trener personalny?

Zacznijmy od początku, czyli od krótkiej charakterystyki trenera personalnego. Trener personalny (z ang. pesonal trainer) powinien być osobą posiadającą szeroką i rzetelną wiedzę nie tylko z teorii sportu, organizacji i kontroli procesu treningowego, ale również z fizjologii, biochemii, biomechaniki, biologii, anatomii oraz innych nauk skupiających wiedzę o człowieku. Oczywiście ciężko znaleźć tak wszechstronnie uzdolnioną osobą, ale tak szerokie zaplecze teoretyczne pozwala trenerowi personalnemu opracować idealny zestaw ćwiczeń, dopasowany do indywidualnej charakterystyki każdego człowieka. Ponadto odpowiednio dobrany plan treningowy pozwoli nam zrealizować swoje własne cele, czyli schudnięcie, wyrzeźbienie sylwetki lub nabranie siły.

Każdy trener osobisty, którego zatrudnienie rozważamy, powinien mieć uprawnienia do wykonywania zawodu, co z kolei jest świetnym potwierdzeniem jego kompetencji. W naszym kraju rolę osobistych trenerów przejmują zazwyczaj instruktorzy kulturystyki. Posiadają oni najpełniejszą wiedzę o kształtowaniu sylwetki oraz o cechach motorycznych człowieka. Jeśli jednak planujemy jedynie zrzucić zbędne kilogramy i wysmuklić sylwetkę, warto poszukać trenera z inną specjalizacją.

Główne wyznaczniki decydujące o wyborze trenera: doświadczenie praktyczne zdobywane podczas wieloletniej działalności, odpowiednie referencje i cechy personalne, cennik usług, bogata i szeroka wiedza.

Zobacz również: Profesjonalne bieganie i kulturystyka – czy można to połączyć?

Wiedza przede wszystkim

Instruktorzy innych aktywnych dziedzin sportu również muszą posiadać szeroką wiedzę, aby móc służyć radą w doborze innych form ruchowych i metod treningowych, oraz aby kompleksowo oddziaływać na ciało klienta i optymalnie szybko uzyskiwać pożądane wyniki treningowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku zjawiska adaptacji wysiłkowej organizmu. Zjawisko to polega na przyzwyczajaniu się organizmu do określonych powtarzanych metod treningowych. Aby uniknąć stagnacji ruchowej, trener powinien dostosować szeroki wachlarz różnorodnych bodźców treningowych dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

Najważniejszym celem pracy trenera personalnego jest fachowe, skuteczne, kompleksowe i co najważniejsze bezpieczne realizowanie z klientem treningów pod katem określonych przezeń oczekiwań. Ułożenie planu treningowego musi być poprzedzone dokładnym wywiadem, który umożliwia dobór odpowiedniego, indywidualnego charakteru treningu.

Wybór celu

Po wyborze odpowiedniego trenera personalnego, jeszcze przed ćwiczeniami powinniśmy przystąpić do wstępnej rozmowy, podczas której określany jest cel i częstotliwość ćwiczeń. Następnie przechodzi się do realizacji treningu zgodnie z ustalonym grafikiem. W tej fazie dostajemy od trenera wskazówki i wytyczne, co do techniki wykonania ćwiczeń, ich intensywności, stosowanych obciążeń, a nawet samych przerw wypoczynkowych. Oprócz tego, trener personalny to nie tylko ćwiczenia w siłowni.

Każdy profesjonalny trener powinien zapoznać nas z zasadami żywienia i stylu życia sprzyjającego szybszym efektom treningowym. Pamiętajmy, że odpowiednia dieta i sposób życia to połowa sukcesu na drodze do pięknej sylwetki!

Pamiętaj o pomiarach

Oczywiście odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje to nie wszystko. Przed pierwszym treningiem i określeniem najlepszej formy treningu profesjonalny trener personalny nie może zapomnieć o obowiązkowych pomiarach wstępnych, czyli o pomiarze tkanki tłuszczowej, mięśniowej, wody w organizmie, obwodów różnych części ciała i wagi etc. Tego typu pomiary powinny być prowadzone również w późniejszym czasie między treningami. Pozwoli to zaobserwować postępy bądź regres w treningu. Liczbowe wyniki treningu są silnym czynnikiem motywującym, a także umożliwiają kontrolę okresową.

Polecamy: Kto może uprawiać nordic walking?

Treningi

Przejdźmy do sedna, czyli do treningów. Każdy z treningów powinien być podzielony na trzy części:

  • Wstępną – faza ta obejmuje rozgrzewkę i przygotowanie ciała do treningu,
  • Główną – w fazie tej realizujemy główne założenia dnia treningowego opracowanego wspólnie z trenerem,
  • Końcową – faza ta ma za zadanie wyciszyć i przygotować ciało do zakończenia treningu.

Kolejnym, niezwykle ważnym punktem jest przedstawienie przez trenera wszystkich maszyn i wolnych ciężarów, które będą wykorzystywane w treningu, a także całej infrastruktury miejsca zajęć. Zapewni to nam poczucie pewności, komfort psychiczny i uczucie swego rodzaju „przynależności” do danego miejsca.

Podczas pierwszego treningu trener powinien przeprowadzić pokaz, w którym wykonuje wszystkie ćwiczenia z naszego planu treningowego. Trener wykonuje najpierw ćwiczenie sam, tłumacząc przy tym poprawną charakterystykę ruchów. Po pokazaniu prawidłowego ćwiczenia, przychodzi nasza kolej na jego wykonanie. W tym momencie trener powinien śledzić nasze ruchy i na bieżąco korygować nasze ruchy. Dzięki tym wskazówkom unikniemy urazów i zmaksymalizujemy wydajność ćwiczenia.

Rozciąganie jako bardzo ważny aspekt ćwiczeń

Po zakończeniu treningu bardzo ważne jest, aby przeprowadzić stretching. Czynność ta polega na rozciąganiu aparatu aparatu więzadłowo-mięśniowego.

Rozciąganie i ostudzenie mięśni przeciwdziała ograniczeniom ruchów w stawach, które mogą być wynikiem skrócenia mięśni pod wpływem treningu. Ćwiczenia rozciągające powinny być realizowane przed częścią główną treningu, jak również w części końcowej. Trener powinien podsumować trening słownie, dać nam wskazówki, rady i umówić następny termin treningu.

Dopasowanie to podstawa

Jak już wspomnieliśmy na początku, wybór osobistego trenera nie jest łatwy i potrafi sprawiać duże problemy. Bardzo często bywa tak, że po podjętej decyzji i wyborze trenera dochodzimy do wniosku, że jego wiedza i sposób prowadzenia treningu, bądź też jego cechy personalne nie są dla nas satysfakcjonujące, źle się czujemy na treningu etc. Cóż z tego, że trener będzie profesjonalistą w każdym calu, jeśli będzie nas traktował jak kolejną maszynę w siłowni. Podejście i zgranie trenera z klientem jest najważniejsze. 

Sprawdź też: Jak zacząć przygodę z nartami?

Redakcja poleca

REKLAMA