Dlaczego warto trenować karate?

Karate to sztuka walki, która korzystnie wpływa na nasze ciało i umysł. Uprawianie karate podnosi naszą kondycję, koordynację ruchową i wydolność układu krążenia. Warto je trenować, żeby również poprawić swoje samopoczucie i nabrać pozytywnej energii.
/ 18.03.2013 14:03

Karate co to takiego?

Karate to sztuka walki stworzona na wyspie Okinawa. Początkowo jej celem była walka, jednak z biegiem lat większy nacisk położono na aspekt samorozwoju, ciągłego doskonalenia zarówno ciała, jak i charakteru.

Rodzaje karate

Obecnie można wyróżnić kilka odmian tej sztuki walki:

  • karate tradycyjne, w którym stawia się na walkę i wyłonienie zwycięzcy;
  • karate traktowane jako sport, gdzie nacisk kładzie się na samoobronę i rywalizację z zachowaniem wyznaczonych zasad;
  • karate traktowane jako proces doskonalenia się, gdzie aspekt walki jest zminimalizowany, jednak wciąż dba się o zachowanie poprawności technicznej.

Warto przeczytać: Sztuki walki – aikido sposobem na samoobronę?

Jak karate wpływa na nasze zdrowie?

Wielu osobom może wydawać się, że karate ma niekorzystny wpływ na zdrowie. Obawiają się kontuzji, uszkodzenia ciała w trakcie kontaktu z drugim zawodnikiem. Wbrew takim opiniom karate bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Jeśli stosujemy się do zasad walki lub jeśli trenujemy tę sztukę rekreacyjnie, nie mamy się czego obawiać.

Karate, jak każda inna aktywność fizyczna, pozwala nam zachować prawidłową wagę, kondycję, wydolność organizmu. Poza tym ćwiczenia w czasie treningu karate sprawiają, że stymulowane są mięśnie stóp, co ma zbawienny wpływ w przypadku osób z płaskostopiem, korygują też wady postawy takie jak skolioza.

Trening karate powoduje rozciągnięcie przykurczy mięśni w obrębie całego ciała. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają na układ krążenia, mogą obniżyć aż o 64% ryzyko zawału serca.

Technika karate przyczynia się ponadto do rozwoju: motoryki, koncentracji, koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci ruchowej, logicznego myślenia.

Korzystne działanie na nasze samopoczucie

Zajęcia karate uczą rozpoznawania oraz kontroli własnych emocji, opanowania, radzenia sobie z problemami.  Rytuały związane z karate uczą szacunku do przeciwnika, co poprzez treningi w stałej grupie rozwija współpracę między uczestnikami.

Istotną zaletą treningu karate jest również zwiększenie samoakceptacji i pewności siebie – jest to spowodowane zarówno kontaktami z ludźmi mającymi tę samą pasję, jak i większym poczuciem bezpieczeństwa dzięki wyuczonej technice obrony w przypadku ewentualnego zagrożenia. Uprawiający ją ludzie są o wiele rzadziej narażeni na zaburzenia psychiczne i nałogi.

Warto wspomnieć, że karate cieszy się popularnością wśród osób niepełnosprawnych. Jest odpowiednią formą zarówno dla osób z dysfunkcjami w układzie ruchowym, jak i dla niepełnosprawnych umysłowo. Zaobserwowano także korzystny wpływ karate na osoby dotknięte autyzmem.

Zobacz też: Samoobrona dla kobiet – czy warto się tym zainteresować?

Katarzyna Rochowicz

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)