Poradnik: Krav maga – izraelska sztuka samoobrony i walki wręcz

 Krav maga lub kravmaga to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30 ubiegłego wieku / fot. sxc.hu
Krav maga nie jest tak popularną i powszechną sztuką walki jak karate czy judo. To niezwykle skuteczna i dość groźna sztuka samoobrony i walki wręcz, która pierwotnie była stosowana jedynie przez izraelskie wojsko. Obecnie krav magę może trenować praktycznie każdy, kto chce nauczyć się tajników poważnej samoobrony. Na czym polega ta sztuka walki?
/ 28.06.2011 08:21
 Krav maga lub kravmaga to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30 ubiegłego wieku / fot. sxc.hu

Zacznijmy od początku. Otóż Krav maga lub kravmaga to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30 ubiegłego wieku. Co ciekawe, system ten nie powstał w Izraelu, a w Czechosłowacji. Opracował go Imi Lichtenfeld. System samoobrony Krav magi bazuje na podstawowych i intuicyjnych odruchach obronnych człowieka wzbogaconych o dodatkowe techniki. System samoobrony posiada różne pchnięcia i uderzenia na okolice gardła, oczu, kopnięcia w strefę krocza oraz w nogi, a wszystko to po to, aby jak najskuteczniej obronić się przed napastnikiem.

Co ciekawe, system samoobrony krav maga ciągle się rozwija i ewoluuje wzbogacając się o nowe chwyty i techniki. Krav maga czerpie również rozwiązania i techniki z innych sztuk walki, wybierając najskuteczniejsze rozwiązania. Trzeba również pamiętać, że Krav maga nie jest sportem i rozrywką. To poważny system służący samoobronie. Nie istnieje w niej coś takiego jak współzawodnictwo i dobra zabawa. Trening Krav magi służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w przypadku realnej walki i zagrożenia.

Do głównych celów w czasie walki i samoobrony należy pozbawienie napastnika dalszej chęci lub zdolności do ataku i walki. W Krav madze należy bronić się i atakować w sposób najprostszy i możliwie najbardziej skuteczny. Wspominaliśmy już, że jest to bardzo poważna sztuka walki. Mówi się, że jest to wręcz system walki, więc jest on pozbawiony obecnej w innych sztukach walki otoczki filozoficznej. Głównym przesłaniem Krav magi jest motto, mówiące o tym, że jeśli nasz życie lub zdrowie jest zagrożone, mamy prawo do jego obrony bez względu na środki.

Krav maga, jak już wspominaliśmy, korzysta z podstawowych i najbardziej skutecznych technik wzbogacających naturalne odruchy obronne człowieka. Techniki te nie wymagają długoletniego treningu. Jeśli szukamy efektownej i spektakularnej sztuki walki, Krav maga jest ostatnią pozycją na liście, która spełnia te warunki. Wszystkie stosowane tu techniki nastawione są na maksymalną skuteczność przy minimum wykonanych ruchów.

Sprawdź również: Jak zachować się po napadzie?

Dla wielu osób, krav maga to bardzo brutalny system walki obfitujący w ciosy poniżej pasa, twarde uderzenia rękami, łokciami czy kolanami rodem z tajskiego bosku. Ciosy zadaje się nie tylko wymienionymi częściami ciała, ale również przedmiotami codziennego użytku począwszy na damskiej torebce, poprzez klucze od domu na kiju bejsbolowym czy śmietniku kończąc. Ponadto celem ataków są zazwyczaj bardzo czułe punktu ciała napastnika, czyli oczy, gardło, mostek, nerki, dolne żebra czy splot słoneczny, a także kolana, staw skokowy czy krocze. W sztuce samoobrony nie chodzi o wykwintne odparcie ataku, a o skuteczną obronę przed przeciwnikiem.

Krav maga, jak każda aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Celem treningów jest nie tylko rozwój fizyczny i doskonalenie technik samoobrony, ale także kształtowanie pewności siebie i przytomności umysłu w każdej, nawet ekstremalnie stresującej sytuacji. Istnieją również dwie odmiany Krav magi. Jedną jest odmiana pierwotna, czyli wojskowa wykorzystująca broń jako element wyposażenia. Co ciekawe, odmiana cywilna jest nieco trudniejsza, gdyż zakłada co prawda wykorzystanie noża lub pałki, ale dopiero po odebraniu ich przeciwnikowi.

W Krav madze obowiązują cztery, bardzo ważne zasady, które określają również gradację obrony w zależności od zagrożenia i intensywności ataku. Po pierwsze należy unikać wszelkich niebezpiecznych miejsc i sytuacji. Po drugie, jeśli już znajdziemy się w takim niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, należy się w miarę możliwości jak najszybciej oddalić. Trzecia zasada mówi, że jeśli znajdziemy się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możemy się bezpiecznie i szybko oddalić, należy walczyć używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą nam w tym pomóc.

Ostatnia zasada mówi, że jeśli zaistnieje niebezpieczna sytuacja w miejscu, z którego nie możemy się oddalić, a w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, należy walczyć w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń. Należy również, w zależności od sytuacji i zagrożenia, przeprowadzać próby zniechęcenia przeciwnika do ataku słowami i przekonaniami.

Trening Krav magi ma mieć praktyczne zastosowanie w sytuacjach codziennych. Na treningu nie spotkamy się z żadnymi sekwencjami ruchów, które należy naśladować i się ich uczyć na pamięć. W przeciwieństwie do tego, adepci używają podstawowych ruchów w połączeniu z jakimikolwiek innymi ruchami, które mają doprowadzić do skutecznej obrony przed atakiem. Główny nacisk kładzie się na szybkość, siłę, wytrzymałość i odpowiedni dobór technik w zależności od ataku. Ocenia się również koordynację ruchów, ale najważniejsza podczas treningu jest odpowiednia technika.

Warto przeczytać: Jakich zachowań unikać, aby nie stać się ofiarą napadu?

Treningi dzieli się na kilka etapów, choć mogą się one różnić w zależności od instruktora i od organizacji, do której należy. Na początku oczywiście jest rozgrzewka dostosowana do ogólnej sprawności grupy. Następnie przeprowadzana jest prezentacja technik i systemów obrony. Zaprezentowane techniki są następnie utrwalane poprzez ćwiczenia w parach lub odpowiednio dobranych grupach. Cały trening wzbogacany jest również przez ćwiczenia ogólnorozwojowe.

Kolejną cechą, która wyróżnia treningi Krav magi od innych sztuk walki, to częsta obecność treningów zadaniowych lub sytuacyjnych. W treningach tych chodzi o utrwalenie praktycznego zastosowania technik w sytuacjach codziennych. Podczas takiego treningu jego warunki są maksymalnie zbliżone do rzeczywistości.

Decydując się na treningi Krav magi należy wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to sztuka walki, którą można trenować rekreacyjnie i dla przyjemności. To system walki mający na celu nauczyć nas poważnych technik obronnych, które pozwolą nam wyjść z trudnych sytuacji podczas napadu i ataku. Jeśli nie czujemy się na siłach, możemy przyjść na trening jako obserwator, co da nam pogląd na to, jak wyglądają zajęcia i czy chcemy w przyszłości brać w nich udział.

Redakcja poleca

REKLAMA