Do każdego sportu przyporządkowany jest odpowiedni, najlepszy kolor soczewek w okularach./ Fot. Fotolia

Czy korzystać z porad instruktora?

Pierwsze przygody z nartami potrafią być bolesne. Niekiedy po tych niepowodzeniach zniechęcamy się i porzucamy plany dalszej nauki jazdy na nartach. Jednak zamiast popełniać błędy, można skorzystać z rad instruktora i od początku stawiać pewne kroki, a raczej szusy na nartach. Nasz ekspert radzi, czy powinniśmy korzystać z rad instruktora na początku naszej przygody z nartami.
/ 03.10.2016 19:26
Do każdego sportu przyporządkowany jest odpowiedni, najlepszy kolor soczewek w okularach./ Fot. Fotolia

Karolina z Krakowa pyta: Wreszcie dostałam upragniony urlop! Czas zaplanować wyjazd w góry, ale mam pewne wątpliwości. Nigdy nie jeździłam na nartach. Od razu udać się na stok i uczyć się na błędach, czy lepiej skorzystać z profesjonalnych porad instruktora?

Bezwzględnie korzystajmy z rad instruktorów. Niestety, prawda jest taka, że przeceniamy własne możliwości uczenia się, wpajamy sobie fatalne nawyki ruchowe, nie kontrolujemy w pełni własnej jazdy na nartach. Wszystkie te czynniki prowadzą nieuchronnie do nieszczęścia. Wiele wypadków, kontuzji i przypadków łamania przepisów pochodzą od narciarzy nieznających własnych umiejętności.

Sprawdź również: Na narty z dzieckiem – poradnik

Już na pierwszej lekcji instruktor przekaże nam więcej praktycznej wiedzy, niż sami odkrywalibyśmy przez cały sezon. Jak korzystać bezpiecznie z wyciągów, jak upadać, jak zachowywać się na stoku, jak nie zagrażać innym narciarzom - te wskazówki na pewno przyswoimy sobie łatwiej, jeśli będą przekazane nam od profesjonalisty.

Naukę rozpoczniemy od podstawowych elementów - dbania o sprzęt, użytkowania go, poruszania się po stoku, panowania nad nartami. Instruktor cały czas będzie miał pełną kontrolę nad naszymi poczynaniami od samego początku będzie korygował nasze bledy, tak, aby w przyszłości unikać złych nawyków. Prawidłowa postawa, obciążenie nart, zakrawędziowanie, wykonywanie skrętów, zatrzymywanie - wszystkie te podstawowe tajniki zostaną nam w łatwy sposób przedstawione. Nie narażajmy siebie na błędy od pierwszych dni na nartach. Dobry instruktor zadba o naszą świadomość, jako narciarzy - przekaże rady i poinstruuje jak w dalszej karierze narciarza radzić sobie z błędami, na co zwracać uwagę i jak się doskonalić w jeździe.

Polecamy: Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków na nartach?

Osoby, które już wcześniej zasmakowały jazdy na nartach też powinny skorzystać z instruktora. Nie będzie to nigdy ujmą, ani przyznaniem się do braków, a raczej pełną odpowiedzialnością za własne i innych bezpieczeństwo. W kilku lekcjach dostaniemy cenne uwagi jak lepiej kontrolować narty, poprawić własną sylwetkę narciarza, unikać kontuzji i przede wszystkim wzorowo korzystać ze stoków nie odbierając sobie przy tym ani kawałka przyjemności z jazdy.

Masz problem z doborem sprzętu? Nie wiesz jak wybrać narty, kijki i wiązania? Chcesz rozpocząć przygodę z narciarstwem, ale nie wiesz, czy się do tego nadajesz? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na te i wiele innych pytań dotyczących sportów zimowych odpowiedzą profesjonalni instruktorzy z Akademii Carvingu.