Jak zadbać o własne bezpieczeństwo w szkole?

Jak zadbać o własne bezpieczeństwo w szkole?

Szkoła powinna być miejsce bezpiecznym, dla uczniów i nauczycieli. Niestety nie zawsze tak jest. Nawet jeśli na terenie szkoły jest w miarę bezpiecznie to już w jej pobliżu, w drodze ze szkoły do domu mogą pojawić się niebezpieczne sytuacje. Warto wiedzieć co robić, aby ich unikać.
/ 23.12.2010 22:23
Jak zadbać o własne bezpieczeństwo w szkole?

Bezpieczeństwo na terenie szkoły

Jeśli na terenie szkoły działa monitoring - unikaj samotnego przebywania w miejscach, których monitoring nie rejestruje. Jeśli wiesz, że na terenie szkoły działa podejrzana grupa, której członkowie stosują przemoc wobec innych uczniów - rób wszystko, by nie zwracać na siebie ich uwagi.

Po pierwsze sprawiaj wrażenie osoby pewnej siebie, nie zaczepiaj nikogo, ale też nie choć ze spuszczona głową i wzrokiem utkwionym w podłogę. Miej wielu przyjaciół i z nimi spędzaj przerwy. Nie reaguj na zaczepki, a już na pewno nie odpowiadaj na nie agresywnie. Unikaj wzroku agresorów.

Pamiętaj, że jeśli ktoś z Twoich rówieśników stosuje przemoc to wybiera swoje ofiary tak, by nie były w stanie się mu przeciwstawić. Dlatego będzie się trzymał z daleka od osób, które są silne, wysportowane, zaradne i pewne siebie.

Bezpieczeństwo za murami szkoły

Jedni wracają do domu zatłoczonym autobusem, inni idą zaledwie parę kroków, a jeszcze inni muszą samotnie pokonać dłuższy odcinek drogi.

Pamiętaj, by w miarę możliwości unikać takich niebezpiecznych sytuacji jak: wsiadanie z obcą osobą do samochodu, samotne chodzenie w mało oświetlonych miejscach - niemalże w samą paszczę lwa. Jeśli jest to możliwe wracaj do domu razem z kolegami i koleżankami, korzystaj a autobusów szkolnych.

Polecamy: Dzieci w obronie prawa

Bezpieczeństwo rzeczy osobistych

Równie ważna jak własne bezpieczeństwo jest umiejętność przechowywania rzeczy wartościowych w taki sposób, żeby nie stały się one łatwym łupem dla złodziej.

Zatem pieniądze, dokumenty, klucze, a nawet bilety autobusowe warto mieć przy sobie lub w zasuwanych kieszonkach blisko ciała. 

Czytaj także: Bezpieczny nastolatek w sieci