Bezpieczeństwo na terenie szkoły
Jeśli na terenie szkoły działa monitoring - unikaj samotnego przebywania w miejscach, których monitoring nie rejestruje. Jeśli wiesz, że na terenie szkoły działa podejrzana grupa, której członkowie stosują przemoc wobec innych uczniów - rób wszystko, by nie zwracać na siebie ich uwagi.
Po pierwsze sprawiaj wrażenie osoby pewnej siebie, nie zaczepiaj nikogo, ale też nie choć ze spuszczona głową i wzrokiem utkwionym w podłogę. Miej wielu przyjaciół i z nimi spędzaj przerwy. Nie reaguj na zaczepki, a już na pewno nie odpowiadaj na nie agresywnie. Unikaj wzroku agresorów.
Pamiętaj, że jeśli ktoś z Twoich rówieśników stosuje przemoc to wybiera swoje ofiary tak, by nie były w stanie się mu przeciwstawić. Dlatego będzie się trzymał z daleka od osób, które są silne, wysportowane, zaradne i pewne siebie.
Bezpieczeństwo za murami szkoły
Jedni wracają do domu zatłoczonym autobusem, inni idą zaledwie parę kroków, a jeszcze inni muszą samotnie pokonać dłuższy odcinek drogi.
Pamiętaj, by w miarę możliwości unikać takich niebezpiecznych sytuacji jak: wsiadanie z obcą osobą do samochodu, samotne chodzenie w mało oświetlonych miejscach - niemalże w samą paszczę lwa. Jeśli jest to możliwe wracaj do domu razem z kolegami i koleżankami, korzystaj a autobusów szkolnych.
Polecamy: Dzieci w obronie prawa
Bezpieczeństwo rzeczy osobistych
Równie ważna jak własne bezpieczeństwo jest umiejętność przechowywania rzeczy wartościowych w taki sposób, żeby nie stały się one łatwym łupem dla złodziej.
Zatem pieniądze, dokumenty, klucze, a nawet bilety autobusowe warto mieć przy sobie lub w zasuwanych kieszonkach blisko ciała.
Czytaj także: Bezpieczny nastolatek w sieci