10 ćwiczeń na płaskostopie dla dzieci i dorosłych

Ćwiczenia na płaskostopie fot. Adobe Stock, WildMedia
Ćwiczenia na płaskostopie potrafią być bardzo skuteczne, jeśli zostaną dobrane odpowiednio do rodzaju płaskostopia i jego przyczyn. O ich skuteczności decyduje regularne ich wykonywanie. Celem ćwiczeń na płaskostopie jest głównie wzmocnienie osłabionych mięśni oraz regulacja napięcia mięśni, które ucierpiały wskutek nieprawidłowego ustawienia stopy. Dodatkowo stosuje się mobilizacje oraz rolowanie.
Ewa Cwil / 10.08.2023 05:15
Ćwiczenia na płaskostopie fot. Adobe Stock, WildMedia

Ćwiczenia na płaskostopie należy wykonywać regularnie, nawet codziennie. Warto ćwiczyć w spokojnym tempie, a jeśli zadanie polega na utrzymywaniu konkretnej pozycji, warto ją utrzymywać nie krócej niż 3-4 sekundy. Chodzi o to, aby zwiększyć siłę, ale i wytrzymałość mięśni odpowiadających za wysklepienie podłużnego łuku stopy.

Spis treści:

  1. Płaskostopie – ćwiczenia
  2. Czy ćwiczenia na płaskostopie pomagają?

Płaskostopie – ćwiczenia

Ćwiczenia na płaskostopie często obejmują różne rodzaje zadań. Ich celem jest wzmocnienie niektórych mięśni i rozluźnienie innych, mobilizacja stawów stopy, nauka prawidłowego obciążania stopy i zwiększenie ruchomości stawów skokowych i biodrowych.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór ćwiczeń, który uwzględni rodzaj płaskostopia oraz dodatkowe nieprawidłowości w obrębie stopy, kolana (koślawość kolan), biodra i ustawienia miednicy. Sprawa jest bardziej skomplikowana, niż się na pozór wydaje. Dlatego zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który rozpozna wszystkie ewentualne dysfunkcje i zaproponuje zestaw ćwiczeń, który będzie w konkretnym przypadku najskuteczniejszy.

Ćwiczenia na płaskostopie podłużne

fot. Ćwiczenia na płaskostopie podłużne/ Adobe Stock, WildMedia

10 ćwiczeń na płaskostopie

Podpowiadamy zestaw ćwiczeń, który może okazać się pomocny w leczeniu płaskostopia podłużnego funkcjonalnego (wynikającego z osłabienia mięśni).

  1. Chodzenie na palcach stóp.
  2. Chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp.
  3. Zwijanie palcami stóp ręcznika na stojąco – rozłóż ręcznik na podłodze i stań tak, aby postawić na ręczniku przednią część stopy, piety poza ręcznikiem. Zginaj palce stóp naprzemiennie tak, aby wciągać ręcznik pod stopy.
  4. Chwytanie palcami stóp i podnoszenie nimi z podłoża np. woreczków lub chusteczek higienicznych.
  5. Rolowanie stóp.
  6. Skracanie stopy na siedząco, później na stojąco – podłóż pod nasadę palucha monetę. Staraj się ją pociągnąć w kierunku pięty bez podnoszeni palców stóp z podłoża lub zginania ich. Pięta pozostaje nieruchomo. Ćwicz najpierw jedną, później drugą nogą.
  7. Krok odstawno-dostawny z obciążeniem – załóż pętlę z taśmy elastycznej powyżej kolan. Stań na wyraźnie ugiętych kolanach. Ostawiaj jedną nogę i dostawiaj do niej drugą, cały czas rozciągając kolanami taśmę. Wędruj w prawo i w lewo.
  8. Wspięcia na palce i powolne opuszczanie pięt na podłoże.
  9. Utrzymywanie równowagi na jednej nodze w pozycji skorygowanego ustawienia stopy.
  10. Utrzymywanie równowagi na niestabilnym podłożu (np. ćwiczenia na poduszce sensorycznej, boso) w pozycji ze skorygowanym ustawieniem stóp. Wykonanie tego ćwiczenia zobaczysz na zdjęciu powyżej.

Uwaga! Pozycja skorygowana stopy to taka, w której kontakt z podłożem ma spód pięty, nasada palucha i małego palca stopy i są one mniej więcej równo obciążone. Dodatkowo wewnętrzna krawędź stopy jest uniesiona – powstaje z niej wysklepiony łuk.

Ćwiczenia na płaskostopie: pozycja skorygowana

rys. Ćwiczenia na płaskostopie: pozycja skorygowana/ Adobe Stock, Olga

Czy ćwiczenia na płaskostopie pomagają?

W wielu przypadkach ćwiczenia na płaskostopie okazują się skuteczne. Tak jest najczęściej wtedy, gdy płaskostopie podłużne spowodowane jest niewydolnością mięśni: odwodziciela palucha, zginacza krótkiego palucha, zginacza krótkiego palców, odwodziciela palca małego, czworobocznego podeszwy, a także piszczelowego przedniego, zginaczy palców i palucha (płaskostopie podłużne), a płaskostopie poprzeczne niewydolnością mięśni: strzałkowego długiego i piszczelowego tylnego.

Niestety nie każdemu ćwiczenia na płaskostopie pomogą. Gdy płaskostopie szybko postępuje, jest powodem dolegliwości bólowych, a leczenie zachowawcze, czyli m.in. ćwiczenia, nie pomaga, pacjent może zostać skierowany na operacyjne leczenie płaskostopia.

Uwaga! Wkładki ortopedyczne nie leczą płaskostopia, mogą natomiast zmniejszyć dolegliwości bólowe lub być uzupełnieniem postępowania terapeutycznego. Stosowane są najczęściej wtedy, gdy osłabieniu uległ aparat więzadłowy stopy. 

Inne ćwiczenia pomagające walczyć z płaskostopiem zobaczysz na poniższym filmie:

Czytaj także:
Ćwiczenia wielostawowe – dlaczego są takie dobre
Jak i po co robić ćwiczenia oddechowe?
Do czego służą ćwiczenia ekscentryczne

Redakcja poleca

REKLAMA