Nuda i tłoki na popularnych stokach narciarskich skłania do poszukiwań przyjemności z jazdy poza trasami, ale, że narciarskich freeriderów przybywa, a dziewiczych stoków coraz mniej, rośnie zainteresowanie nowymi alternatywnymi dyscyplinami sportu. Kombinacja narciarstwa, snowboardu, windsurfingu i kitesurfingu pozwoliła stworzyć sportowe hybrydy, które jeszcze bardziej podnoszą adrenalinę i dają okazję uprawiania kilku dyscyplin na raz.
Icesurfing – zwany tez iceboardingiem to windsurfing na lodzie. Do tradycyjnej deski z żaglem przymocowane są specjalne płozy umożliwiające ślizganie się po zamarzniętym jeziorze. Przy dobrym wietrze osiąga się zawrotne prędkości, nawet 100 km/h! W Polsce icesurfing uprawia się głównie na dużych jeziorach mazurskich i zatokach (głównie w Zatoce Puckiej). Na jeziorze Niegocin odbywają się co roku Mistrzostw Polski w Icesurfingu.
Kitewing - hybryda snowboardu, windsurfingu i lotniarstwa. Polega na ślizganiu się na desce snowboardowej lub nartach (latem jeździe na deskorolce lub rolkach) z wykorzystaniem siły napędowej wiatru. Możliwe jest to dzięki specjalnemu skrzydłu-lotni, która łapie "wiatr" i umożliwia sterowanie deską. Skrzydło na pierwszy rzut oka wydaje się ciężkie i niestabilne podczas jazdy. Skrzydło w spoczynku waży przeciętnie 6 kg, lecz podczas jazdy nabiera niezwykłej lekkości i nośności a jego ciężar jest praktycznie nie odczuwalny. Nie trzeba się także obawiać gwałtownych ruchów skrzydła podczas silnego wiatru - jego specyficzna konstrukcja zapewnia stabilność.
Zobacz także: Narty czy snowboard - co wybrać?
Airboard - to nowa alternatywa dla sanek. Airboard może mieć kształt poduszkowca z kierownicą, na którym jeździ się na stojącą lub materaca z uchwytami, na którym ślizga się leżąc na brzuchu. Pierwszy nowoczesny model airboardu wprowadził na rynek w 2002 roku Szwajcar Joe Steiner. Ze względów bezpieczeństwa airboard można uprawiać przede wszystkim na trasach saneczkowych, rzadziej na narciarskich, bo sprzęt może osiągać zawrotne prędkości. Można nim jeździć zarówno po śniegu jak i po wodzie. Poduszkowiec wykorzystywany jest głównie do jazdy ekstremalnej.
Boardercross - dyscyplina snowboardowa polegająca na jeździe między przeszkodami.Tor do boardercrossu składa się z odcinków o różnym ukształtowaniu terenu. Znajdują się na nim liczne przeszkody, m.in. ostre zakręty, skocznie, zakręty po 540 stopni. Dopuszcza się w nim starty zawodników na zestawach miękkich i twardych. Nie ważny jest styl, w jakim pokonuje się przeszkody, a raczej szybkość i skuteczność.
Snowscooting - narodził się we Francji. Łączy w sobie doznania jazdy na snowboardzie, zjazdu na BMX-ie czy na motorze crossowym. Rower zamiast kół posiada dwie płozy, kierownica oparta jest na wytrzymałej ramie.
Zobacz także: Freeride: Jak jeździć poza wyznaczonymi trasami?
Snowskateing – połączenie snowboardu z jazdą na deskorolce. Zjeżdża się na desce bez kółek, podobnej do snowboardu. Snowskateing wyrobił sobie już własny sprzęt i technikę jazdy, która momentami zbliżona jest do jazdy na desce snowboardowej.
Zobacz także: Freeskiing: Jak wykonać tricki i ewolucje?
Snow Trikke – śnieżna hulajnoga. Sprzęt konstrukcją przypomina hulajnogę lub trójkołowy rowerek dla dziecka – z przodu zwrotna kierownica, a zamiast kół – trzy płozy. Napędem są nasze nogi. Wystarczy się odepchnąć, stanąć na platformach i jedziemy! Ale uwaga na prędkość, bo sprzęt nie ma hamulców!