Breakdance - na czym polega, skąd pochodzi

Na czym dokładnie polega breakdance?
Karolina Kalinowska / 14.08.2017 05:43

Breakdance to specyficzny, który wymaga od tancerzy znakomitej kondycji i sprawności fizycznej. Polega na połączeniu ruchów, które łączą w sobie dużo elementów siłowych i sprawnościowych. Ten taniec powstał w 1969 roku w Bronksie, jednej z dzielnic Nowego Jorku. Breakdance jest również jednym z podstawowych elementów kultury hip-hopowej.

Trenujesz, a cały czas nie widzisz zadowalających efektów? Wiemy, jaka jest tego przyczyna!

Krótka historia breakdance

Ten rodzaj tańca powstał na podstawie bitwy u prockowej, która polega na pokazywaniu różnych gestów w kierunku przeciwnika. Jest to rodzaj pojedynku, który był praktykowany przez gangi w Nowym Jorku. Później uprock przekształcił się w toprock. W następnej kolejności zaczęły powstawać kroki w parterze i bardziej skomplikowane figury, które często są kojarzone z akrobacjami.

W powstaniu tego oryginalnego tańca należy dopatrywać się jego podstawowej cechy charakterystycznej - rywalizacji. Może ona dotyczyć poszczególnych tancerzy lub grup.

Osoby tańczące breakdance to b-boy (mężczyzna) lub b-girl (kobieta). Jest to skrót od słowa break-boy lub breakdance-boy.

Ile razy w tygodniu ćwiczyć, żeby jak najszybciej schudnąć? Znamy w końcu odpowiedź!

Podstawowe ruchy w breakdance

Ruchy w breakdance można podzielić na pięć podstawowych elementów – toprocki, dropy, power movesy, freeze'y i footworki.

  • Toprock - są to dynamiczne kroki taneczne łączone z gestykulacją, które tworzą wrażenie „mowy ciałem”. Jest to wstęp do wyjścia na parkiet.
  • Power moves - czyli figury rotacyjne. To najbardziej widowiskowa i najtrudniejsza część breakingu. Wymagają dużej sprawności fizycznej - siły, gibkości, kondycji, poczucia ciała w przestrzeni oraz zaangażowania.
  • Freeze - figura statyczna, która polegająca na „zastygnięciu” w danej pozycji przez kilka sekund.
  • Drop (Go down) - kroki, które pozwalają zachować ciągłość taneczną.
  • Footwork - jest to określenie na kroki taneczne, które są wykonywane najczęściej w pozycji przysiadu podpartego.

Breakdance to taniec, w którym nie wystarczy się nauczyć wykonywania konkretnych ruchów. Trzeba jeszcze wykonywać je płynnie i dynamicznie.

7 aktywności fizycznych, które pomogą się zrelaksować... i schudnąć