Boogie woogie fot. Adobe Stock

Boogie woogie to muzyka i rodzaj żywiołowego tańca

Jeśli kochasz rock and rolla, pokochasz i boogie woogie. Przygotuj się na szybkie tempo i efektowne figury. To najlepszy styl dla tych, którzy chcą się wyszaleć.
Ewa Cwil / 31.10.2019 13:56
Boogie woogie fot. Adobe Stock

Boogie woogie to rodzaj muzyki popularny w latach 20. ubiegłego stulecia. Powstał w środowisku afro-amerykańskim w latach 70. XIX wieku w Teksasie w USA. Ma wiele wspólnego z bluesem i ragtime, od których pochodzi.

Boogie woogie na skróty:

Muzyka boogie woogie

Najczęściej grana jest na pianinie. Często gra dwóch albo trzech pianistów, którym akompaniuje gitara i inne instrumenty. Nierzadko muzyce towarzyszy śpiew. O ile blues oddaje różne emocje, to boogie woogie związana jest głównie z tańcem.

Do jej popularyzacji przyczynił się producent John Hammond. Dzięki niemu ten rodzaj muzyki doczekał się koncertów w sławnej Carnegie Hall. Od tego czasu muzycy grający swinga, zaczęli włączać do swojej twórczości beat boogie woogie.

W Europie muzyka ta i taniec z nią związany pojawiły się w czasie trwania II Wojny Światowej. Związane to było z przybyciem na stary kontynent amerykańskich żołnierzy.

Taniec boogie woogie

Wywodzi się z rodziny tańców swingowych takich jak Lindy Hop, Charleston, Rock and Roll. Uznawany jest oficjalnie za najszybszy taniec towarzyski świata.

Boogie woogie tańczy się w parach. Jest to ruch bardzo dynamiczny, o dużym zakresie ruchów. Można go wykonywać także do rock'n'rolla. Aby go wykonywać trzeba mieć dobrą kondycję, gibkie ciało i sporą praktykę, najlepiej ze stałym partnerem.

Obecnie taniec ten zyskuje na nowo coraz większą popularność. Od 1990 roku w Polsce organizowane są mistrzostwa w tym stylu tanecznym. Zawody są bardzo widowiskowe, gdyż styl ten składa się z wielu figur niemal akrobatycznych. Dużo tu jest podrzutów partnerki, podskoków i podnoszeń.

Sprawdź też:
Jak wygląda zmysłowy taniec towarzyski salsa
Bachata – zmysłowy taniec z Karaibów