Bachata to zmysłowy taniec z najprostszymi krokami na świecie. Zobacz, jak tańczyć bachatę

bachata fot. Adobe Stock
Bachata należy do grupy tańców latynoamerykańskich. Ten karaibski taniec wyróżnia się prostym krokiem podstawowym. Bardzo ważnym elementem podczas tańczenia bachaty jest ekspresja, Tańczy się w parach, ale można też solo. Coraz więcej klubów tanecznych i fitness włącza bachatę do swojej oferty. W szkołach tańca zwykle tańczy się w parach, a w klubach fitness – solo, w ramach zajęć fitness.
Ewa Cwil / 23.02.2024 10:47
bachata fot. Adobe Stock

Bachata (wymawiaj: baciata) najlepiej wychodzi tym, którzy czują się swobodnie i nie wstydzą samych siebie. To prosty taniec, ale żeby być w nim naprawdę dobrym, trzeba się zaangażować i włączyć w taniec całe ciało. Wszelka sztuczność i brak swobody są od razu widoczne. Dlatego zaczynają naukę, od razu postaraj się wyluzować i nie przejmować. Daj ciału tańczyć!

Spis treści:

 1. Bachata – co to?
 2. Rodzaje bachaty
 3. Jak się tańczy bachatę?
 4. Stroje do bachaty

Bachata – co to?

To, co warto wiedzieć, to fakt, że ten taniec pochodzi z Karaibów. Najpierw istniała muzyka, która nosiła tę samą nazwę. Później narodził się taniec. Bachata pochodzi z ubogich części Dominikany. To ich mieszkańcy do rytmu bachaty śpiewali po zakończonej pracy.

Bachata oznacza w dosłownym tłumaczeniu: śmieci, ale niektórzy upierają się, że chodzi raczej o zabawę. Być może pierwsze tłumaczenie nie jest do końca pozbawione sensu, bo muzykę do tego tańca wygrywano początkowo dosłownie na byle czym – prostych i łatwo dostępnych instrumentach.

Muzyka do bachaty jest bardzo rytmiczna i może być wygrywana na bardzo różnych instrumentach. Teksty piosenek są nieskomplikowane i najczęściej mówią o miłości. Tempo muzyki zależy od rodzaju tego tańca.

Rodzaje bachaty

Można wyróżnić 3 rodzaje tego rodzaju tańca. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy.

Domicana

Jest uznawana za oryginalną, powstała najwcześniej. Przypomina cha-chę. Jest raczej szybka i ma dość skomplikowane kroki. Muzyka rozliczana jest na 4. Krok podstawowy jest prosty i polega na odstawianiu nóg do boku z dostawianiem drugiej stopy do nogi prowadzącej.

Moderna

Jest prostszą wersją dominicany. Muzyka jest tu wolniejsza i bardziej romantyczna. To styl idealny dla początkujących. Po opanowaniu kroków podstawowych nawet nieszczególnie utalentowani tancerze posiądą umiejętność obracania się. Żeby zacząć, wystarczy umieć zrobić dwa kroki dostawne w lewo i dwa w prawo z tapem na 4.

Sensual

Jak sama nazwa wskazuje, ten styl jest najbardziej zmysłowy. W tańcu udział bierze całe ciało. Tancerze poruszają się jak jedność i są bardzo blisko siebie. Ruch prowadzony jest wyraźnie z bioder. Tańczący często patrzą sobie w oczy.

Muzyka do tej odmiany jest raczej wolna, ale to nie znaczy, że taniec jest prostszy. Jest wręcz przeciwnie – sensual jest trudny technicznie i nie nadaje się dla początkujących. Jednak zaawansowani amatorzy bachaty z pewnością się go nauczą i odnajdą w nim mnóstwo przyjemności. Mężczyzna ma za zadanie prowadzić partnerkę i ją eksponować. A jej zadaniem jest błyszczeć i kusić poprzez kręcenie biodrami i zmysłowe ruchy.

Jak się tańczy bachatę?fot. Jak się tańczy bachatę?/ Adobe Stock, LIGHTFIELD STUDIOS

Jak się tańczy bachatę?

Krok podstawowy bachaty jest dziecinnie prosty. Partnerzy stoją twarzą do siebie i wykonują kroki liczone na 8 (2 x po 4) – muzyka ma 4 uderzenia w takcie. Tempo ich wykonywania jest takie samo. Pierwsze trzy kroki stawia się na całych stopach. Czwarty to tylko tzw. tap, czyli dostawienie nogi z dotknięciem podłogi, ale bez przeniesienia ciężaru ciała na tę nogę.

Partnerka:

 1. Prawa noga krok w bok z przeniesieniem ciężaru ciała
 2. Dostawienie lewej nogi z przeniesieniem ciężaru ciała
 3. Prawa noga krok w bok z przeniesieniem ciężaru ciała
 4. Tap z dostawieniem lewej nogi

Partner:

 1. Lewa noga krok w bok z przeniesieniem ciężaru ciała
 2. Dostawienie prawej nogi z przeniesieniem ciężaru ciała
 3. Lewa noga krok w bok z przeniesieniem ciężaru ciała
 4. Tap z dostawieniem prawej nogi

I dalej:

Partnerka:

 1. Lewa noga krok w bok z przeniesieniem ciężaru ciała
 2. Dostawienie prawej nogi z przeniesieniem ciężaru ciała
 3. Lewa noga krok w bok z przeniesieniem ciężaru ciała
 4. Tap z dostawieniem prawej nogi

Partner:

 1. Prawa noga krok w bok z przeniesieniem ciężaru ciała
 2. Dostawienie lewej nogi z przeniesieniem ciężaru ciała
 3. Prawa noga krok w bok z przeniesieniem ciężaru ciała
 4. Tap z dostawieniem lewej nogi

Obrót partnerki wykonuje się pod lewą ręką partnera i odbywa się w następujący sposób:
Partner wykonuje swoje kroki w lewo, a partnerka:

 1. Prawa noga krok w bok ze skrętem w prawo
 2. Lewa noga ze skrętem w prawo
 3. Prawa noga ze skrętem w prawo (kończy obrót o 360 stopni)
 4. Tap z dostawieniem prawej nogi

Poniżej kroki podstawowe bachaty:

Najlepiej bachata wychodzi miłośnikom tańca latynoamerykańskiego i osobom, które nie mają oporów w wyrażaniu siebie i emocji poprzez ruch. Nauczenie się kroków to dopiero początek. Tylko nabranie swobody i luzu pozwala cieszyć się tym stylem w pełni. Niektórym przychodzi to łatwiej, a innym trudniej. Jednak warto się o to postarać, ponieważ wtedy taniec zadziała wręcz terapeutycznie – uwolni od stresu, da zastrzyk endorfin i sprawi ogromną przyjemność.

Bachata solo

Choć bachata jest tańcem najczęściej wykonywanym w parach, można ją tańczyć solo. W ten sposób prowadzona jest część zajęć bachaty. Tańcząc bez partnera, można doskonalić sposób poruszania się, ćwiczyć nie tylko kroki i ekspresję, ale też dobrze bawić.

Poniżej bachata solo:

Stroje do bachaty

Inne stroje zakłada się na treningi, inne na zawody czy występy. Podczas treningów najważniejsza jest wygoda i dobre samopoczucie. Dlatego można zakładać luźne spodnie lub legginsy, top, lub obszerną bluzkę, może być bez pleców, kombinezon taneczny, body ze spódniczką. Mężczyźni także trenują w wygodnych strojach.

Na pokazy i zawody zakłada się strój bardziej efektowny, zmysłowy, np. sukienkę za kolano z rozcięciem, z falbaną lub frędzlami. Góra sukienki zwykle jest dopasowana, może być częściowo prześwitująca. Mężczyźni tańczą w koszulach lub obcisłych bluzach czy koszulkach oraz długich spodniach.

Buty do tańca bachata

Na treningach można tańczyć w dowolnym, wygodnym obuwiu, może być z podniesioną piętą. Na zawodach i pokazach kobiety najczęściej tańczą na szpilce 7-10 cm. Bardzo popularne są sandałki z pełną piętą na obcasie i z dużą liczbą paseczków. Mężczyźni najczęściej tańczą w pantoflach z niskimi obcasami.

Artykuł pierwotnie opublikowano 22.08.2019 r.

Czytaj także:
Zumba - wszystko, co trzeba o niej wiedzieć
Salsa wcale nie jest trudna!
Jak schudnąć z brzucha (żeby nie wstydzić się na bachacie ;)

Redakcja poleca

REKLAMA