Czy sport może zaszkodzic?/ fot. Fotolia

Sporty, które nie każdy może uprawiać

Czy joga może powodować problemy zdrowotne? Kiedy zrezygnować z biegania? Na co zwrócić szczególną uwagę, kiedy mamy problemy ze stawami kolanowymi a chcielibyśmy biegać? Czy pływanie może pogłębić problemy z kręgosłupem? Co zrobić, żeby aktywność fizyczna nam nie zaszkodziła?
/ 21.10.2011 11:18
Czy sport może zaszkodzic?/ fot. Fotolia

Źle dobrane ćwiczenia

Przede wszystkim warto pamiętać, że każde ćwiczenie może szkodzić w kilku przypadkach.  Kiedy nastawiamy się na jak najszybsze osiągnięcie celu (np. schudnięcie) nie licząc się z możliwościami i potrzebami swojego organizmu. Kiedy zbyt intensywnie uprawiamy sport, jednocześnie źle dobierając ćwiczenia. Podobnie jest w przypadku, kiedy cierpimy na przewlekłą, poważną chorobę i wybierając dany sport nie bierzemy pod uwagę swoich ograniczeń i zaleceń lekarza.

Joga nie zawsze dobra

Jak wykazały badania, mimo że jest to jedna z najspokojniejszych form ćwiczeń i aktywności może spowodować problemy u osób z nadciśnieniem.  Podobnie jeśli na jogę decydują się osoby cierpiące na reumatyczne bóle stawów: powinny one zachować szczególną ostrożność.

Bieganie

Obok mnóstwa zalet wynikających z biegania, takich jak poprawa ogólnej kondycji, lepsze samopoczucie i zrzucenie kilku kilogramów mogą się też pojawić niezbyt pozytywne efekty joggingu. To niewskazana aktywność dla sercowców i tych, którzy mają problem z naczyniami krwionośnymi: forsowne bieganie może spowodować jeszcze większe problemy z krążeniem. Poza tym, tak jak we wszystkim i tu wskazane jest umiarkowanie: bieganie więcej niż trzy razy w tygodniu po twardym podłożu (nie żwirowym) może poważnie obciążyć stawy kolanowe.

Zobacz też: Jak wybrać buty do biegania?

Pływanie

Z reguły pływanie jest polecane osobom cierpiącym na bóle pleców, a to dlatego, że nie obciąża kręgosłupa. Warto jednak wiedzieć, że jeśli owe bóle pleców wynikają z dyskopatii lub skrzywienia kręgosłupa niektóre ruchy mogą sprawiać jeszcze większy ból i powodować, że problemy będą się nasilać zamiast maleć.

Zobacz też: Jak ćwiczyć w wodzie?

Tenis

W przypadku tego sportu intensywniej pracuje jedna strona ciała, co może powodować pewną asymetryczność i zwiększenie sprawności jednych mięśni na niekorzyść drugich. Może to też sprawić, że jeśli cierpimy na skoliozę (boczne skrzywienie kręgosłupa) ta wada się jeszcze pogłębi.

Decydując się na uprawianie sportu czy podjęcie ćwiczeń warto zrobić to rozsądnie i rozważnie. Jak w każdej dziedzinie życia i tutaj wskazany jest rozsądek i umiar. Wtedy uprawianie sportu nie zaszkodzi, a my będziemy się cieszyć z pozytywnych tego skutków.