Jak ćwiczyć w wodzie?

Prezentujemy zbiór ćwiczeń w wodzie, które możesz wykonywać na basenie, a także w morzu lub jeziorze. Konkretne przykłady pozwolą Ci zaplanować własny trening – dzięki temu wymodelujesz sylwetkę, schudniesz, wzmocnisz mięśnie, a nawet pozbędziesz się cellulitu.
Marta Słupska / 09.08.2011 12:44
Jak ćwiczyć w wodzie? fot. Fotolia

Ćwiczenia w wodzie – zabawa dla dorosłych

Aktywność fizyczna w wodzie niesie same zalety: nie tylko pozwala spalić tkankę tłuszczową i wymodelować ciało, ale także nie nadwyręża kręgosłupa ani stawów. W wodzie nie musimy się też martwić o to, że się spocimy (a to duży problem m.in. na zajęciach fitness!), nie czujemy ciężaru własnego ciała, a także… możemy przez chwilę oderwać się od ziemi i poczuć jak bawiące się dzieci!

Zobacz też: Ćwiczenia w wodzie - przyjemny wysiłek

Gdzie ćwiczyć?

Nieważne, czy umiesz pływać, czy nie - ćwiczyć w wodzie możesz wszędzie: w morzu, jeziorze czy na basenie. Polecamy szczególnie tę ostatnią opcję: zapisz się na zajęcia aqua areobiku, by ćwiczyć pod okiem trenera i w grupie innych osób – to zmotywuje Cię do dalszych ćwiczeń!

Dla każdego!

Ćwiczenia w wodzie są dobre dla każdego – nawet kobiet w ciąży, osób z osteoporozą, po operacjach, z nadwagą i problemami układu kosto-stawowego.

Sprawdź: Jaki wpływ na zdrowie ma aqua aerobik?

Jak ćwiczyć?

Pomysłów na ćwiczenia jest mnóstwo. Prezentujemy część z nich – wykorzystaj je, gdy będziesz mieć okazję. Pamiętaj tylko, żeby realnie podejść do swoich możliwości i każde ćwiczenia rozpocząć od rozgrzewki.

 1. Biegnij w miejscu – możesz dodatkowo klaskać pod kolanami lub wymachiwać rękami. Pamiętaj, by nogi podnosić wysoko do góry.
 2. Oprzyj się plecami o brzeg basenu. Rękami złap się za krawędź. Zrób nogami rowerek.
 3. Podnoś naprzemiennie kolana do klatki piersiowej.
 4. Rób w wodzie pajacyki.
 5. Oprzyj się plecami o brzeg basenu. Rękami złap się za krawędź. Machaj nogami w pionie, a potem w poziomie (nożyce).
 6. Kręć w wodzie biodrami.
 7. Przeskakuj w wodze w przód i w tył.
 8. Wykonuj kopnięcia raz w lewą, a raz w prawą stronę.
 9. Oprzyj się plecami o brzeg basenu. Rękami złap się za krawędź. Podciągaj złączone nogi pod brodę, a następnie prostuj.
 10. Skacz do góry i próbuj stopami dotknąć pośladków.
 11. Stań przodem do brzegu basenu. Złap jego krawędź rękami. Ruszaj nogami jak w kraulu (góra – dół, naprzemiennie), by tułów unosił się pionowo do dna basenu.

Jeśli jesteś na basenie, do ćwiczeń możesz wykorzystać wyporny sprzęt do pływania: deski, ciężarki, „makarony”, koła ratownicze.