Jak znaleźć więcej czasu dla dziecka?

Jak znaleźć więcej czasu dla dziecka?
Zabiegany rodzic, który całymi dniami pracuje i nie ma czasu na własne dziecko, chociaż bardzo by chciał. Brzmi znajomo? Jeśli tak, nie martw się! Jest wiele sposobów na to, by nawet najbardziej zapracowany dorosły wygospodarował kilka wolnych chwil w tygodniu i poświęcił większą uwagę ukochanemu malcowi.
/ 12.11.2010 16:06
Jak znaleźć więcej czasu dla dziecka?

Garść pomysłów

Oto kilka pomysłów na to, jak znaleźć czas na bycie razem:

• Zorganizuj spotkanie rodzinne, aby porozmawiać o wspólnym spędzaniu czasu. Przed spotkaniem poproś każdego w rodzinie, aby zapisał plany na nadchodzący miesiąc. (Jeśli Twoje dzieci są małe, poproś je, aby podyktowały swój plan zajęć komuś, kto go zapisze). Zakup lub przygotuj samodzielnie duży terminarz i przynieś go na spotkanie.
• Poproś jedną z osób, aby sprawowała rolę sekretarza, który zbierze rozkłady zajęć od poszczególnych osób a następnie wprowadzi ich plany do głównego terminarza.
• Spotkajcie się w umówionym terminie, aby porozmawiać o wspólnym spędzaniu czasu. Postaraj się zorganizować czas, który będziecie spędzać całą rodziną, jak też wygospodaruj chwilę na bycie z każdym z Twoich dzieci z osobna.
• Ustalone pory wspólnego spędzania czasu zapisz w głównym terminarzu i umieść go w widocznym miejscu, w pomieszczeniu, w którym przebywa cała rodzina.

Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o jego problemach?

Sytuacje wyjątkowe

Może się zdarzyć, że z powodu nieprzewidzianych okoliczności ktoś z członków rodziny nie będzie w stanie dotrzymać wcześniejszych zobowiązań.

W takich sytuacjach pomocne może się okazać wyznaczenie tzw. dat „zrobię to później”. Ważne jest również ustalenie między sobą sposobów radzenia sobie w sytuacjach, kiedy nie możesz nadrobić czegoś, czego nie udało Ci się zrobić wcześniej.

Świadomość potrzeby prowadzenia głębokich rozmów — takich, podczas których poświęca się czas na wzajemne słuchanie oraz na przekazywanie istotnych informacji — każdemu w rodzinie może pomóc poczuć się bardziej docenianym i szanowanym. Poza tym świadomość taka zapewni rodzinie spójność.

Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o umieraniu?

Fragment pochodzi z książki „Życie samotnego rodzica. 50 praktycznych rad” Barrego G. Ginsberga (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA