Jak zapanować nad dzieckiem w miejscu publicznym?

Jak zapanować nad dzieckiem w miejscu publicznym?
Jeśli dziecko wpadnie w histerię na jarmarku, w wesołym miasteczku czy podczas parady ulicznej, Twoim priorytetem musi być bezpieczeństwo. Jeśli widzisz, że dziecko traci kontrolę, pierwsze, co musisz zrobić, to zapanować nad nim. Jak to zrobić? Sprawdź w poniższym artykule.
/ 09.11.2010 15:34
Jak zapanować nad dzieckiem w miejscu publicznym?

Zapanuj nad dzieckiem!

Posadź je na ławce albo zaprowadź do najbliższego pawilonu. Jeśli stwierdzisz, że powodem histerii jest nadmiar wrażeń i zbytnia ekscytacja, znajdź miejsce albo wymyśl zajęcie, które pozwoli dziecku się wyciszyć.

Wiele parków rozrywki ma w swojej ofercie bardziej spokojne, wyciszające atrakcje, które pozwolą się zrelaksować Wam obojgu.

Zróbcie sobie przerwę od karuzeli oraz głośnej muzyki i przespacerujcie się po ogrodach wokół parku albo pooglądajcie łódki na pobliskim jeziorze.

Warto zauważyć, że w przypadku napadu złości w miejscu, które normalnie dostarcza dziecku rozrywki, oddalenie się od tego miejsca nie powoduje nasilenia histerii w przyszłości, a wręcz może być skutecznym sposobem zapobiegania podobnym napadom.

Zobacz też: Jak wprowadzić małe dziecko w świat pieniędzy?

Odwiedziny u przyjaciół i rodziny

Pamiętaj, żeby jasno wytłumaczyć dziecku zasady, zanim pójdziecie z wizytą do czyjegoś domu. Uprzedź je o ewentualnych ograniczeniach.

Czy wolno mu bawić się z psem gospodarzy? Czy są w ich domu przedmioty, których nie wolno mu ruszać?

Jeśli dziecko ma napad złości, spokojnie przeproś gospodarzy i zabierz je do łazienki albo na werandę, gdzie będzie mogło odzyskać panowanie nad sobą.

Jeśli nie jest w stanie się uspokoić, być może trzeba będzie zakończyć wizytę.

Cieszyć się sztuką

Jeśli dziecko ma napad złości w kinie albo teatrze, dowie się o tym cała widownia. Jest bardziej niż prawdopodobne, że histeria Twojego dziecka będzie przeszkadzała innym widzom.

Warto pamiętać, że histeria jest bardziej prawdopodobna, jeśli film jest straszny albo zbyt „dorosły” dla Twojego malucha. Natychmiast zabierz dziecko w jakieś ciche miejsce, jak szatnie albo toalety, żeby mogło nad sobą zapanować.

Daj mu czas, aby całkowicie się uspokoiło, i upewnij się, że jest już gotowe, aby wrócić na salę. Jeśli podejrzewasz, że problem może wystąpić ponownie, być może lepiej tam nie wracać.

Małym dzieciom często bardziej podoba się w teatrze niż w kinie. W wielu miastach wystawiane są sztuki skierowane do małych widzów. Takie spektakle są zwykle żywiołowe i interaktywne, co przyciąga uwagę dzieci, które są wtedy mniej skłonne do napadów histerii.

Zobacz też: Rysowanie - wskaźnik rozwoju dziecka

Fragment pochodzi z książki „Mamie na ratunek. Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka” Joni Levine (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA