Sprawiedliwość przede wszystkim
Po pierwsze, kiedy inne dziecko źle się zachowuje w naszym domu, musimy pamiętać, że tak mogłaby się zachowywać nasza latorośl u kogoś innego. Reagujmy więc odpowiednio.
Jakiej reakcji oczekiwalibyśmy od innego rodzica w stosunku do naszego dziecka?
Zapewne najlepszym wyjściem z sytuacji jest znalezienie takiego rozwiązania, które pozwala obu stronom zachować honor. Dlatego też trzeba oboje potraktować sprawiedliwie, a na koniec przekazać inicjatywę im samym.
Zobacz też: Jak być konsekwentnym i nie ulegać dziecku?
Plan działania
Jak pomóc dzieciom znaleźć wyjście z sytuacji konfliktowej?
- Przyprowadźmy oboje dzieci do dużego pokoju (jest to terytorium neutralne w przeciwieństwie do pokoju dziecięcego).
- Najpierw posłuchajmy wersji wydarzeń z ust naszego dziecka, ponieważ jeśli nie pozwolimy mu wypowiedzieć się najpierw, będzie czuło, że jego pozycja jest zagrożona. Następnie wysłuchajmy wersji gościa.
- Nie pozwólmy dzieciom przerywać sobie nawzajem: powiedzmy wyraźnie, że na każdego przyjdzie kolej i każdy będzie mógł mówić bez przerywania.
- Jeśli któreś z dzieci przerywa, powiedzmy, że będą zaczynać od początku za każdym razem, kiedy jedno dziecko wejdzie w słowo drugiemu.
- Kiedy każde z dzieci skończy mówić, zapytajmy je, co myślą zrobić w zaistniałej sytuacji. Takie działanie zachęci malców do szukania rozwiązania, które pozwoli im nie stracić honoru.
- Jeśli wydaje się, że dzieci nie dojdą do porozumienia, zaproponujmy im kilka opcji i pozwólmy wybrać tę, która im najlepiej odpowiada. Można na przykład zasugerować, żeby uścisnęli sobie dłonie i kontynuowali zabawę. Można też wykorzystać technikę odwrócenia uwagi, polegającą na tym, że puszczamy w dużym pokoju ich ulubiony film DVD, po to, żeby mogły usiąść razem i oglądać bez rozmawiania.
- Jeśli dzieci się nie pogodzą, zaprowadźmy każde z nich do oddzielnych, „neutralnych”, pokoi na kilka minut, a następnie przyprowadźmy je z powrotem do dużego pokoju i zaangażujmy w jakąś czynność, która odwróci ich uwagę od kłótni. Może to być gra planszowa, gra w piłkę w ogródku lub jakiś wesoły program w telewizji.
Zobacz też: Co robić, gdy dziecko się złości?
Fragment pochodzi z książki „Przyjaciele Twojego dziecka. Jak pomóc w nawiązywaniu nowych znajomości” Hilary Pereira (Wydawnictwo Helion, 2008). Publikacja za wiedzą wydawcy.