Jak poradzić sobie z homoseksualizmem dziecka?

Poczucie winy, strach, wstyd to uczucia, które często towarzyszą rodzicom dzieci homoseksualnych. Boją się nie tylko o swoje dziecko i o jego miejsce w społeczeństwie, ale również odtrącenia przez najbliższe środowisko. Sprawdź, jak przełamać uprzedzenia oraz jak zaakceptować homoseksualizm swojego dziecka.
/ 09.04.2013 15:36

Na początku marca na billboardach pojawiły się plakaty kampanii „Rodzice, odważcie się mówić”. Pierwszy raz w Polsce do tolerancji wobec osób odmiennej orientacji przekonują rodzice gejów i lesbijek. Często zapomina się, że dla nich problem dyskryminacji jest równie ważny i dotyka ich osobiście. Rodzice osób homoseksualnych na plakatach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Górnym Śląsku robią coming out i zachęcają do tego innych.

Homoseksualizm – przełamać uprzedzenia

Rodzice z plakatów kampanii próbują przełamać uprzedzenia dotyczące homoseksualizmu. Poprzez zamieszczone na reklamach hasła – „Syn nauczył mnie, jak ważne jest być sobą”, „Córka nauczyła nas mówić otwarcie”, „Moja córka nauczyła mnie odwagi” – przekazują, że bycie gejem lub lesbijką w Polsce jest trudne, jest wyzwaniem, a często wiąże się z realnym niebezpieczeństwem.

Kampania spełnia dwa zadania. Po pierwsze, pokazuje, że geje i lesbijki są normalnymi chłopakami i normalnymi dziewczynami z normalnymi rodzicami. Przełamuje tabu „dziwnych” ludzi z „dziwnymi” skłonnościami, oswaja nas z homoseksualizmem.

Po drugie, pokazuje rodzicom homoseksualnych dzieci, że orientacja sama w sobie nie wpływa na relację między rodzicem a dzieckiem. Mimo to aż 41% osób homoseksualnych ukrywa swoje skłonności przed najbliższą rodziną. Bezwzględnie prowadzi to do rozluźnienia więzi, a często do niemal całkowitej utraty kontaktu.

Moje dziecko jest homoseksualne…

Rodzice gejów i lesbijek przechodzą kilka etapów przyswajania informacji dotyczącej homoseksualizmu ich dzieci. Wśród nich wyróżnia się etapy:

  • zaprzeczenia,
  • doszukiwania się winy: w sobie, w drugim rodzicu, w wydarzeniach we wczesnym dzieciństwie syna lub córki,
  • poczucia wstydu i strachu,
  • akceptacji.

Zobacz także: Jak rozmawiać z bliskimi o homoseksualizmie?

Strach może mieć wiele obliczy. Można bać się samego homoseksualizmu (brak wiedzy na ten temat może doprowadzić do bardzo szkodliwych wniosków typu: homoseksualizm = HIV, homoseksualizm = prostytucja czy homoseksualizm = pedofilia).

Wielu rodziców boi się też o swoje dziecko i jego miejsce w społeczeństwie, boi się, że syn czy córka będą upokarzani, że staną się obiektami agresji. Boją się również o siebie, zwłaszcza gdy mieszkają w małych miasteczkach. Małomiasteczkowe środowiska mogą tworzyć nieprzyjazną atmosferę dla rodziców osób homoseksualnych. Nie wszyscy rodzą się społecznymi aktywistami i nie wszyscy radzą sobie z sąsiedzkim ostracyzmem.

Akceptacja homoseksualizmu dziecka

Jednak najważniejsza jest akceptacja wyboru dziecka. Więź rodzic-dziecko powinna być priorytetem. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić z rzeczywistością, poszukajmy pomocy. Można zacząć od internetu – poczytać artykuły na temat homoseksualizmu, porozmawiać z innymi rodzicami gejów czy lesbijek na forach internetowych lub czatach, poszukać grup wsparcia. Czasami warto również skorzystać z porad psychologa.

Nie wstydź się swoich odczuć i emocji. To normalne, że odczuwasz strach, gdy pomyślisz, że twoje dziecko może mieć trudniejsze życie, że może mieć problem z usankcjonowaniem swojego związku, że być może nie będziesz mieć wnuków. Pamiętaj jednak, że to twoja relacja z dzieckiem jest najważniejsza! Nie pozwól, by to inni dyktowali wam warunki, jak mają wyglądać wasze relacje.

Polecamy: Homoseksualizm - fakty i mity

Autor: Rafał Konarowski, gaychat.pl.

Redakcja poleca

REKLAMA