Encyklopedia seksu - diafragma dildo dopamina

Encyklopedia seksu fot. Fotolia
Dobry seks... czyli słowa na literę D
/ 23.09.2016 10:25
Encyklopedia seksu fot. Fotolia

Diafragma


Diafragma to elastyczny krążek gumowy lub lateksowy pokryty substancją pleminkobójczą. Diafragma jest umieszczana w pochwie w taki sposób, by osłaniała ujście szyjki macicy. Należy ją usunąć 6 godzin po stosunku. Diafragma może zabezpieczać przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową i przed rakiem szyjki macicy.

Dildo


Dildo to niewibrujące akcesoria erotyczne. Atrapy prącia, czyli sztuczne członki o różnych rozmiarach i wzorach, kolorach, które służą do penetracji. Dildo można trzymać w ręku albo umocować na specjalnej uprzęży ze skórzanych lub elastycznych pasków. Część z nich wyposażona jest w w nakładki do stymulacji łechtaczki i odbytu. Większość modeli ma szeroką podstawę lub przyssawki (mocujące je np. do ściany), dzięki czemu dildo nie może utknąć w głębi odbytnicy. Kiedyś dilda robiono np. ze złota, srebra, kości słoniowej lub wosku. O ich istnieniu wspomina już starogrecki dramaturg Arystofanes.

Dopamina


Dopamina to katecholaminowy neuroprzekaźnik syntezowany i uwalniany przez dopaminergiczne neurony ośrodkowego układu nerwowego. Dopamina nazywana jest hormonem szczęścia, ponieważ jej pojawienie się w przestrzeniach między neuronami, zewnętrznie objawia się poczuciem euforii. Ten neuroprzekaźnik odgrywa ważną rolę w tym, byśmy mogli mieć przyjemne odczucia i doznawać zmian nastroju. Naukowcy odkryli prawidłowość, że za przywiązanie do partnera odpowiada region mózgu aktywowany włąśnie przez dopaminę.

Zbyt duża ilość dopaminy może zakłócać sposób, w jaki czujemy i odbieramy wrażenia docierające ze świata zewnętrznego. Może to powodować powstawanie paranoidalnych uczuć, urojeń czy wreszcie wrażeń, że słyszy się głosy nieobecnych osób. Doznania te nazywamy w psychiatrii "objawami pozytywnymi" czyli "wytwórczymi". Natomiast zbyt mała ilość dopaminy może spowodować pojawienie się stanów apatii, poczucia osamotnienia lub dezorientacji.

Opracowanie haseł: MTC
Na postawie książki: dr Ruth Westheimer, "Encyklopedia seksu", przeł. Zofia Grudzińska, Wydawnictwo AL FINE oraz innych źródeł.

Redakcja poleca

REKLAMA