Encyklopedia seksu - ejakulacja ekshibicjonizm erogenne strefy estrogen

Encyklopedia seksu fot. Fotolia
E jak... ekstaza? W cyklu ABC seksu tym razem poczytaj o ejakulacji, strefach erogenicznych i działaniu estrogenu.
/ 28.10.2013 16:18
Encyklopedia seksu fot. Fotolia

Ejakulacja


Ejakulacja to inaczej wytrysk nasienia, czyli emisja płynu nasiennego przez ujście cewki moczowej, znajdujące się na szczycie członka. Ejakulacja jest efektem gwałtownych skurczów, doświadczanych przez mężczyznę w chwili szczytowania. Wydalony płyn nazywany jest ejakulatem (także: spermą, nasieniem, wytryskiem) i zawiera setki milionów (!) plemników. Przeciętny ejakulat ma objętość ok. 3 mililitrów (ale może też mieć większą - do 6 mililitrów).

Ekshibicjonizm


Ekshibicjonizm osiąganie satysfakcji seksualnej w wyniku bycia oglądanym nago przez innych ludzi. Ekshibicjonista odczuwa potrzebę obnażania przed innymi swoich narządów płciowych, publicznej masturbacji lub też uprawiania seksu w obecności patrzących na niego ludzi. Według badań statystycznych większość ekshibicjonistów stanowią mężczyźni.

Strefy erogenne


Erogenne strefy to miejsca na ciele szczególnie podatne na stymulację dotykiem. W oczywisty sposób należą do nich narządy płciowe, u kobiet piersi i brzuch, u wielu osób także kark, skóra pod kolanami i stopy. Ponieważ każdy może reagować inaczej na pieszczoty erotyczne, najlepiej jest własne erogeniczne strefy odkryć samodzielnie lub z partnerem, nie sugerując się tym, co podnieca innych. Dlatego nie wahaj się odbywać odkrywczych wędrówek po całym swoim ciele - to najlepszy sposób na wyznaczenie swojego indywidualnego erotycznego szlaku przyjemności!

Estrogen


Estrogen to jeden z najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Wytwarzany jest przez przemianę androgenu w jajnikach i tkankach tłuszczowych. Obecność estrogenu w organizmie kobiety jest nieodłącznie związana z wytwarzaniem innych hormonów, które kontrolują jego poziom we krwi w poszczególnych fazach cyklu hormonalnego. Szczególnie ważną rolę estrogen pełni w okresie dojrzewania, w cyklu menstruacyjnym i podczas ciąży. W miarę jak kobieta wkracza w fazę przekwitania, następuje spadek poziomu tego hormonu w jej organizmie. Najważniejszymi objawami tej zmiany są: ustanie menstruacji, zaburzenia naczyniowo-ruchowe i osteoporoza.

Opracowanie haseł: MTC
Na postawie książki: dr Ruth Westheimer, "Encyklopedia seksu", przeł. Zofia Grudzińska, Wydawnictwo AL FINE oraz innych źródeł.

Redakcja poleca

REKLAMA