Jak udzielać dzieciom wiedzy o seksie?

"Co się dzieje z moim ciałem", wydawnictwo W.A.B.
Mówienie dzieciom czy młodzieży o seksie nie jest łatwe – często spotykamy się wówczas z nerwowymi chichotami czy zażenowaniem ze strony młodych ludzi. Jak przekazać im wiedzę o seksualności człowieka tak, by zostać wysłuchanym i zrozumianym?
/ 17.12.2010 09:22
"Co się dzieje z moim ciałem", wydawnictwo W.A.B.

Pokwitanie – etap przygotowawczy

Kiedy rozpoczynałam w szkole lekcje na temat pokwitania, postanowiłam zacząć od omówienia, jak rodzą się dzieci, w trakcie pokwitania bowiem dokonują się w nas zmiany właśnie dlatego, że nasze ciało przygotowuje się do roli przyszłych rodziców, czyli do płodzenia dzieci.

Obawiałam się, że będę miała kłopoty w prowadzeniu takich lekcji. „Nic takiego – przekonywałam siebie. – Po prostu wejdę do klasy i zacznę opowiadać, jak powstają dzieci. Prawdopodobnie będę musiała naszkicować na tablicy kilka rysunków objaśniających, może niezupełnie mi się udadzą, ale jakoś sobie poradzimy. Nie ma problemu” – zawyrokowałam.

Zobacz też: Jak zacząć z nastolatkiem rozmowę o seksie?

Reakcja młodych ludzi

Nawet nie przypuszczasz, jak bardzo się myliłam! Ledwo otwierałam usta – klasa zaczynała wariować. Dzieciaki chichotały, trącały się łokciami i z wypiekami na twarzy chowały się pod ławki. Zachowywały się tak dziwacznie, dlatego że mówiłam o seksie, a seks, jak zapewne zdążyłeś się zorientować, to nie byle co. Dzieci, a tak naprawdę ludzie w każdym wieku, często peszą się, głupio się śmieją lub zachowują dość tajemniczo, kiedy jest mowa o seksie. Samo słowo jest mylące, zawiera bowiem wiele rozmaitych znaczeń i używa się go w wielu różnych kontekstach. W najprostszym znaczeniu odnosi się do różnic między ciałem kobiety i mężczyzny.

Wskaźniki płci

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą między obiema płciami jest penis i moszna u mężczyzny, a u kobiety pochwa i srom. Te części ciała lub inaczej organy nazywamy narządami płciowymi (albo genitaliami) i w zależności od ich narządów płciowych wyróżniamy wśród ludzi płeć męską i żeńską.

Czym jest seks?

Słowa seks używa się też w innych znaczeniach. Mówi się, że ludzie „uprawiają seks”. Uprawia się seks lub inaczej mówiąc ma się stosunek płciowy, wtedy kiedy mężczyzna wkłada swój penis do pochwy kobiety. Można też powiedzieć, że ludzie „kochają się”, „śpią ze sobą”, co oznacza, że dotykają, pieszczą lub tylko trzymają narządy płciowe partnera albo mają stosunek płciowy. Kiedy ludzie myślą o swoich narządach płciowych, pragną się z kimś kochać, mieć stosunek – odczuwają pociąg płciowy (pożądanie, popęd).

Nasza intymność

Narządy płciowe to intymne części ciała, zazwyczaj zakrywamy je i nie rozmawiamy o nich w szerszym gronie. Uprawianie seksu, spanie z kimś i pociąg płciowy są również sprawami intymnymi i zwykle się o nich głośno nie mówi. Gdybym choć trochę zastanowiła się nad tym, przewidziałabym, że moje wejście do klasy i opowiadanie o seksie, penisach, pochwach, robieniu dzieci i tak dalej wywoła niemałe zamieszanie.

Zrozumiałam to po pierwszej lekcji. Doszłam do wniosku, że jeśli dyskutując o tych sprawach w klasie będziemy głupkowato rozchichotani, niewiele skorzystamy z lekcji. Dlatego teraz rozpoczynając lekcje na początku roku szkolnego wszystkim uczniom wręczam kopie rysunków, oraz czerwone i niebieskie kredki, które będą służyć nam do kolorowania.

Zobacz też: Po co nam seks?

Fragment pochodzi z książki "Co się dzieje z moim ciałem?" Lindy i Arey Madaras.

Redakcja poleca

REKLAMA