Pokwitanie, czyli czas na zmiany!

"Co się dzieje z moim ciałem", wydawnictwo W.A.B.
W czasie pokwitania ciało młodego człowieka przechodzi istotne zmiany: u chłopców obserwuje się wówczas m.in. szybki wzrost ciała, poszerzenie ramion i wzmożone owłosienie. Kiedy należy spodziewać się rozpoczęcia okresu pokwitania?
/ 16.12.2010 15:05
"Co się dzieje z moim ciałem", wydawnictwo W.A.B.

Opinie

To było wspaniałe. Pomyślałem wtedy: „Już nie jestem dzieckiem.” Cudowne uczucie!
John, 26 lat

To było okropne. Ciągle czułem się zmęczony i bez przerwy spałem. Nie wiedziałem, co się ze mną dzieje.
Bill, 19 lat

Ludziom wydaje się, że to przebiega dramatycznie i zjawia się znienacka. Wcale tak nie jest. Żaden chochlik nie wyskakuje nagle i nie woła: „Hej, chłopcze, właśnie teraz ci się to przytrafi!”
Jackson, 33 lata

Któregoś dnia obudziłem się i miałem wrażenie, że wszystko się zmieniło. Byłem kimś innym, jakbym znalazł się w innym ciele.
Sam, 35 lat

Czym jest pokwitanie?

Choć wszyscy ci mężczyźni wyrazili tak różne opinie, mówili o tym samym: o okresie pokwitania (dojrzewania płciowego). Pokwitanie to okres w życiu człowieka, kiedy ciało zmienia kształt z dziecięcego na dorosły.

Zobacz też: Stulejka w okresie dojrzewania

Czas na zmiany!

Ciało chłopca przechodzi w tym czasie widoczne zmiany, przede wszystkim rośnie.

Oczywiście rośniemy przez całe dzieciństwo, lecz w okresie pokwitania dzieje się to o wiele szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie życia. W czasie tego „zrywu” intensywnego wzrostu chłopcu przybywa ponad 10 centymetrów!

Zmienia się także kształt jego ciała: ramiona poszerzają się, przez co biodra wydają się węższe. Rozrastają się muskuły i sylwetka wyraźnie mężnieje. W rozmaitych miejscach ciała pojawiają się włosy: wokół penisa, pod pachami i na twarzy. Penis i moszna, skórny worek tuż za członkiem, powiększają swoje rozmiary. Wraz ze zmianami zewnętrznymi zachodzą również zmiany wewnątrz organizmu.

Zobacz też: Moje ciało się zmienia - dojrzewanie dziewczyny

Szybkość zmian

U niektórych chłopców mogłoby się wydawać, że przebiegają one szybko, jakby z dnia na dzień. W rzeczywistości zachodzą powoli i stopniowo, w ciągu miesięcy, a nawet lat. Rozpoczynają się niekiedy już w wieku 10 lat lub około 15 roku życia, a nawet jeszcze później.

Fragment pochodzi z książki "Co się dzieje z moim ciałem?" Lindy i Arey Madaras.

Redakcja poleca

REKLAMA