Moje ciało się zmienia – dojrzewanie dziewczyny

Kobieta
Dojrzewanie to jeden z najbardziej burzliwych okresów w życiu dziewczyny. Czy to, co się dzieje, jest naturalne? Spróbuj zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele podczas dojrzewania. Im więcej będziesz wiedzieć, tym mniej będzie w stanie Cię zaskoczyć w okresie dojrzewania.
/ 21.10.2010 14:21
Kobieta

Okres dojrzewania jest szczególnie istotny w życiu każdej dziewczyny. W tym czasie zyskujesz nowe spojrzenie na siebie, swoje ciało i otaczających Cię chłopców. Jesteś bardziej krytyczna, humorzasta, zdezorientowana… Nic dziwnego – to przecież jeden z najbardziej burzliwych okresów w Twoim życiu. Spróbuj zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w Twoim ciele. Im więcej będziesz wiedzieć, tym mniej będzie w stanie Cię zaskoczyć.

Skok… pokwitaniowy

Wszystko zaczyna się od gwałtownego wzrostu ciała, który uczeni określają jako skok pokwitaniowy. W okresie dojrzewania kończyny rosną zwykle szybciej niż kręgosłup – nie zdziw się więc, jeśli nagle zauważasz, że Twoje dżinsy zrobiły się za krótkie, a buty za małe. Naturalną konsekwencją tego, że jesteś większa, jest wzrost masy ciała. Niektóre dziewczyny zaczynają rosnąć bardzo wcześnie, a inne nieco później. Spokojnie, różnica nawet kilku lat jest całkowicie normalna. Każda dziewczyna ma swoje własne tempo rozwoju.

Rozwój piersi

Wielkość Twoich piersi, czyli to czy będą małe, czy duże, została zakodowana w Twoich genach już w chwili poczęcia. Ich wzrost rozpoczyna się na sygnał wysłany przez Twój układ hormonalny – najczęściej około 12 roku życia.

Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ piersi są w pełni rozwinięte około 17 roku życia lub nawet później. Do tego czasu mogą występować pewne asymetrie. Nie należy się tym nadmiernie martwić – to zupełnie naturalne.

Owłosienie

Kolejną widoczną oznaką dojrzewania jest pojawienie się owłosienia. Najpierw włoski zaczynają wyrastać w okolicy łonowej, a następnie pod pachami. Kolor pojawiającego się owłosienia może się różnić od koloru włosów na głowie. Nie zdziw się także, jeśli zauważysz kędziorki.

Miesiączka

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w życiu każdej dojrzewającej dziewczyny jest pojawienie się pierwszej miesiączki. Pilna obserwatorka zauważy jednak wszystkie (opisane powyżej) poprzedzające ten moment zmiany i będzie na niego doskonale przygotowana.

Polecamy: Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Jak klepsydra

Wraz z nadejściem pierwszej miesiączki Twoja sylwetka staje się bardziej kobieca. Być może zauważyłaś już u siebie wyraźne przewężenie w talii i pojawienie się kilku dodatkowych centymetrów w okolicy bioder i pośladków. Ta charakterystyczna – nieco przypominająca klepsydrę – budowa ciała pozwoli Ci w przyszłości urodzić dziecko.

Narządy płciowe

Do najbardziej intymnych zmian, zachodzących w okresie dojrzewania, należą te, dotyczące narządów płciowych. Srom obniża się i chowa, a pochwa poszerza się i pogłębia. Zmieniają się także wargi sromowe mniejsze. Powiększają się one na tyle, że u większości dziewcząt wystają spod warg sromowych większych. Ich kształt i kolor mogą być bardzo różne. Nie powinna Cię też martwić różnica w ich wielkości. Przecież u chłopców jądra też nie są na tej samej wysokości!

Czytaj też: Co wiesz o męskich i żeńskich narządach płciowych?

Redakcja poleca

REKLAMA