Żegnajcie hemoroidy

Krótki, bezbolesny zabieg i problem z hemoroidami staje się przeszłością. Taki efekt umożliwiają najnowsze metody leczenia!

Żegnajcie hemoroidy
Niby nic, co ludzkie, nie jest nam obce. A jednak w przypadku hemoroidów zasada ta nie wydaje się tak oczywista. Sami ich sobie obejrzeć nie możemy, a że wstydzimy się pokazać je lekarzowi, skazujemy się na długotrwałe cierpienie. To bez sensu!

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, występują u wszystkich. To po prostu maleńkie, wypełnione krwią poduszeczki, które uszczelniają odbyt. Dzięki temu pomagają np. zapanować nad „wiatrami”. Póki są zdrowe, w ogóle nas nie interesują. Dopiero gdy poczujemy swędzenie, pieczenie albo zobaczymy krew na papierze toaletowym, myślimy: „Choroba, chyba mam hemoroidy”. I rzeczywiście, w taki właśnie sposób daje o sobie znać najczęstsza dolegliwość związana z guzkami krwawniczymi zwanymi potocznie żylakami odbytu.

Pojawia się i znika…
Problem często zaczyna się po ciąży lub porodzie, a także gdy cierpimy na długotrwałe zaparcia, zbyt wiele czasu spędzamy w toalecie (bo np. czytamy na sedesie), mamy siedzącą pracę, nadwagę lub często podnosimy ciężary. Wszystkie te sytuacje odbijają się na kondycji mięśni otaczających hemoroidy i zaburzają przepływ krwi w okolicy odbytu. Efekt? Hemoroidy nadmiernie się nią wypełniają, to zaś prowadzi do ich rozciągnięcia i zdeformowania. Początkowo objawy takie samoistnie ustępują. Jeżeli jednak nadal mało się ruszamy, źle odżywiamy itp., dolegliwości się powtarzają i nasilają. W końcu hemoroidy stają się tak mało elastyczne, że podczas oddawania stolca zaczynają wysuwać się poza odbyt. A to już dla chorego prawdziwe piekło! Pieczenie i ból nie pozwalają bowiem ani spokojnie siedzieć, ani chodzić.

Pora zacząć działać
W początkowej fazie choroby może pomóc dieta regulującą wypróżnianie. Chory powinien pić dużo niegazowanych napojów, jeść produkty obfitujące w błonnik, np. warzywa, owoce, kasze i razowe pieczywo. Unikać zaś produktów zapierających (np. kakao, cukru) i o działaniu przeczyszczającym (biegunki też nie służą hemoroidom!).
Na tym etapie można też sięgnąć po dostępne bez recepty maści, żele, czopki i tabletki (np. Diosminex, Posterisan, Hemorectal czy Hemort-HC). Leki tego typu obkurczają naczynia krwionośne, łagodzą stany zapalne, świąd i pieczenie. Pomagają też zregenerować podrażnione błony śluzowe.

Ponieważ dostępne bez recepty środki nie leczą przyczyny problemu, a jedynie łagodzą związane z nim dolegliwości i tak warto odwiedzić lekarza. Na początek internistę, potem (ze skierowaniem) proktologa lub gastrologa. Zadaniem lekarza jest nie tylko dobranie skutecznej terapii, ale także postawienie pewnej diagnozy (w tym wykluczenie nowotworu).
O czym świadczą białe plamki na paznokciach?
„Per rectum”
Podstawowym badaniem w przypadku kłopotów z hemoroidami jest badanie per rectum (czyli przez odbyt). Lekarz przeprowadza je palcem ubranym w gumową rękawiczkę i nawilżonym specjalnym środkiem. Trwa to zaledwie chwilę i jest bezbolesne. By jeszcze dokładniej zdiagnozować dolegliwości, proktolog może też zlecić pomiar ciśnienia w kanale odbytu i badanie endoskopowe (pozwala obejrzeć wnętrze jelita i w razie potrzeby pobrać wycinki do badania pod mikroskopem).

Decydujące starcie
Nowoczesna medycyna ma wiele sposobów na hemoroidy, które sprawiają problemy. Jeśli nie pomagają leki, zmiana diety i trybu życia (m.in. większa dawka ruchu), lekarz zaleca wykonanie mało inwazyjnego zabiegu. Metod jest kilka, oto najbardziej popularne (trzy pierwsze są refundowane przez NFZ):
- Krioterapia – polega na zamrożeniu guzka i zasilających go naczyń krwionośnych (zabieg wykonywany prywatnie: 200–250 zł);
- Skleroterapia – to po prostu ostrzykiwanie lekiem powodującym zwłóknienie naczyń krwionośnych, które prowadzą do hemoroidu (koszt prywatnie: 200 zł);
- Fotokoagulacja – przeprowadza się ją za pomocą sondy emitującej podczerwień. Promieniowanie prowadzi do martwicy hemoroidu. Podobnie przebiega też zabieg przy użyciu lasera (koszt zabiegów ok. 250–400 zł);
- Metoda Barrona – specjalny aparat zakłada u podstawy hemoroidu gumkę, która zaciskając się, blokuje przepływ krwi. Z czasem hemoroid obumiera i odpada. Gumka zaś złuszcza się i również wydostaje na zewnątrz. Koszt założenia 1 gumki to ok. 150–200 zł;
- Hemoron – to zabieg z wykorzystaniem prądu o niskim napięciu i natężeniu. Przy pomocy generującego go aparatu zmniejsza się ukrwienie hemoroidów. Nie trzeba ich wycinać, bo wkrótce same wracają do naturalnych, zdrowych rozmiarów. Dla osiągnięcia takiego efektu konieczne jest zwykle przeprowadzenie 2–3 zabiegów. Koszt jednego ok. 450 zł).

Wymienione zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Przy większych lub licznych hemoroidach może być koniecznych parę wizyt. Po kilku dniach od ostatniej dolegliwości zazwyczaj całkowicie ustępują.

Ni to zabieg, ni to operacja
Do skutecznych, mało inwazyjnych metod leczenia hemoroidów można zaliczyć też operację chirurgiczną metodą Longo. Przy pomocy specjalnego urządzenia, tzw. staplera, usuwa się część śluzówki, likwidując nadmierne ukrwienie hemoroidów, guzki wciąga się do kanału odbytu tak, by znalazły się we właściwej pozycji. Plusem tego zabiegu jest osiągnięcie szybkiej poprawy. Minusy – metoda Longo wymaga znieczulenia ogólnego i nie jest refundowana (koszt od 3 tys. złotych). Poza tym wykonanie tego typu operacji jest możliwe tylko przy niezbyt powiększonych hemoroidach.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (17)
/3 dni temu
Kilka dni temu pojawiły się u mnie hemoroidy. Ból niesamowity. Stosowałem jakieś czopki+maść która ubrudziła mi okropnie bieliznę, którą nie wiem czy dopiorę. Poszedłem do lekarza. Przepisał mi tabletki i maść RUSKOREX. Pierwszego dnia maść delikatnie znieczuliła miejsce. Kolejne dni było już co raz lepiej. Połączenie czopków i maści tej firmy jak dla mnie działają cuda 🙂 Zaczynam powoli zapominać o problemie i bólu jaki towarzyszył podczas korzystania z toalety(dziś mija drugi dzień pełnej kuracji). Dodam jeszcze że do tego zestawu dostałem tabletki Cyclo3Fort 4xdziennie. Polecam
/tydzień temu
Maksymilian a gdzie dostales rdest ptasi i korzen prawoslazu? i jakbys podal przepis na ta Twoja herbatke to bylabym wdzieczna. czy udalo Ci sie po takiej kuracji wyleczyc calkowicie hemoroidy? i ile razy dziennie piles ta herbatke?
/2 tygodnie temu
Witam! Pragnę podzielić się własnym doświadczeniem w walce z hemoroidami. Od lat miewam te przykre dolegliwości, na które lekarze NIGDY nie znaleźli rozwiązania. Znalazłem je z Bożą pomocą! Mimo że dwa razy zostałem zakwalifikowany do zabiegu, dwa razy odstąpiono, nawet raz w ostatniej chwili, kiedy byłem ogolony i przygotowany do wywiezienia na salę operacyjną! Na moje szczęście! Lata leczenia i zapobiegania, poszukiwania skutecznych form walki z chorobą zmusiły mnie do wielu zmian w zachowaniu, diecie i higienie. Farmakologia jest i była jedynie chwilowo, doraźnie, aczkolwiek Hemorol zawsze polecam. Kluczem jest wiara i modlitwa o zdrowie, ale własne wysiłki również mają wartość. Apogeum nastąpiło, gdy pojawił się wielki guz zewnętrzny. Tutaj leki były nieskuteczne, także żadne okłady z cebuli i ziemniaków. Stosowałem wszystko, co mogłem naraz – odpowiednią dietę, zwiększyłem ilość płynów, jeszcze bardziej zadbałem o higienę osobistą, nasiadówki ziołowe. Tutaj przedstawię główne czynniki w pozbyciu się guza zewnętrznego, jak i ogólnej poprawie zdrowia tej okolicy: przyjęcie pozycji kucznej w trakcie wypróżniania (np. podłożyć zydelek bądź miskę pod nogi), okłady z lodu – 2-3 minuty raz, dwa razy dziennie oraz picie ziół o konkretnym składzie. Szukając pomocy odkryłem pewien dość drogi zagraniczny specyfik, lecz za ponad 10 zł skomponowałem sobie taką samą herbatkę. Oto składniki: skrzyp, szałwia, korzeń prawoślazu i rdest ptasi. Dwa tygodnie picia, tydzień, dwa przerwy i znów. Dodatkowo cennym wsparciem okazała się flora bakteryjna, ta o najbogatszym składzie – po 9-10 gatunków bakterii oraz polski specyfik tego typu ProctoLact M, jak i ostropest mielony. Dużo wnoszą kosmetyki do przemywania odbytu. Osobiście używam minimalną ilość najdelikatniejszych płynów przeznaczonych dla niemowląt (o najuboższym składzie). Są najlepsze. Mam nadzieję, że i Wam pomoże mój tekst. Życzę zdrowia i radości z życia!
POKAŻ KOMENTARZE (14)