Gorączka u dziecka - 3 sposoby jak obniżyć gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka fot. Fotolia
Gdy u dziecka pojawi się gorączka zacznij działać. Poznaj 3 sposoby na zbicie gorączki u dziecka
Marta Wilczkowska / 18.11.2013 08:11
Gorączka u dziecka fot. Fotolia
Objawami gorączki u dziecka są rozpalone policzki, szklane spojrzenie, przyśpieszony oddech i ospałość. W większości przypadków podwyższona temperatura jest jedynie objawem towarzyszącym infekcji. Przeczytaj, jak sobie z nią poradzić.

Kiedy stwierdza się gorączkę?


O gorączce mówimy wtedy, gdy temperatura przekracza 38°C. Nie zawsze świadczy o tym, że infekcja jest bardzo groźna, ale należy wtedy wezwać lekarza. Rosnącą gorączkę trzeba obniżać, bo może spowodować drgawki, odwodnienie, obciążenie serca i nerek.

Sposoby na gorączkę u dziecka:


Gdy dziecko ma wysoką temperaturę, nie ma co bezczynnie czekać, aż sama spadnie. To czas na szybką reakcję!
  1. Podaj lek: Paracetamol lub – jeśli maluch skończył trzy miesiące – ibuprofen. Ich dawkę trzeba dostosować do wagi, a nie do wieku dziecka. Lek powinien zadziałać w ciągu pół godziny. Paracetamol można podawać co cztery godziny, a ibuprofen – co siedem, osiem godzin. Przy wysokiej i trudnej do zbicia gorączce można je stosować naprzemiennie. Nigdy nie dawaj dziecku aspiryny, polopiryny, sacholu. Mogą powodować zespół Reye’a grożący uszkodzeniem mózgu i wątroby.
  2. Zrób chłodny okład. Na czoło, łydki, przedramiona, brzuch, pachwiny. Gdy dziecko jest bardzo rozgrzane, możesz je owinąć w mokre prześcieradło na 10–15 minut. Temperaturę ciała obniża też chłodna kąpiel. Do wanienki nalej wody zimniejszej o jeden stopień od temperatury ciała dziecka i stopniowo dolewaj chłodnej, aż do 36–37°C. Kąpiel powinna trwać 5–7 minut. Dwulatka można schłodzić prysznicem. Nie przykrywaj malca, by się wypocił, bo to może doprowadzić do przegrzania.
  3. Daj dużo picia. To zabezpieczy malucha przed odwodnieniem. Jeśli karmisz piersią, częściej do niej przystawiaj dziecko. Wiele niemowląt nie ma wtedy ochoty na ssanie. Trzeba podawać im płyny łyżeczką, co kilka lub kilkanaście minut. Dwulatkowi można zrobić herbatkę z czarnego bzu (działa napotnie i przeciwgorączkowo), lipy lub maliny.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z magazynu Twoje dziecko

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA