POLECAMY

Mononukleoza - choroba pocałunków

Mononukleoza przypomina bardzo ciężkie przeziębienie. Nie można jej jednak lekceważyć, ponieważ może powodować powikłania. Sprawdź, jak rozpoznać jej objawy
Mononukleoza - choroba pocałunków fot. Fotolia
Mononukleozę wywołuje wirus, który upodobał sobie szczególnie dzieci od lat trzech i młodzież. Rozprzestrzenia się łatwo, bo przez ślinę – dlatego mononukleoza nazywana jest chorobą pocałunków. Wystarczy np. napić się z kubeczka osoby chorej, by złapać wirusa.

Na mononukleozę najczęściej chorują małe dzieci, jednak wirus może zaatakować również osłabiony organizm nastolatka, czy nawet dorosłego. Sprawdź, jakie są objawy i jak leczyć mononukleozę:

Jakie są objawy mononukleozy?

Najważniejszy z nich to gorączka i to wysoka – może sięgać 40 st. C i utrzymywać się 2–3 tygodnie. Do tego dochodzi Niektóre dzieci mają ponadto powiększoną wątrobę i śledzionę. Mogą również skarżyć się na bóle brzucha.

Jakie należy wykonać badania?

Ponieważ objawy mononukleozy przypominają grypę lub anginę, by ją potwierdzić, trzeba wykonać badania krwi. Czy mamy do czynienia z tą choroba, można powiedzieć już na podstawie morfologii krwi – w badaniu widać zmienione krwinki białe.

Jak wygląda leczenie mononukleozy?

Nie ma leku, który zwalczyłby wirusa mononukleozy. Dlatego leczenie polega tylko na łagodzeniu objawów (zwalczaniu gorączki i bólu). Z zarazkami organizm musi rozprawić się sam. Trzeba go tylko wzmocnić – dziecko powinno jak najwięcej odpoczywać, przez 3-4 tygodnie nie może chodzić do przedszkola czy szkoły. Ważne są regularne wizyty u lekarza. Chodzi o to, by wykluczyć powikłania, takie jak ropna angina czy pęknięcie mocno powiększonej śledziony. Po przechorowaniu mononukleozy może przez kilka tygodni utrzymywać się tzw. zespół przewlekłego zmęczenia. Wówczas konieczny jest oszczędzający tryb życia.

Czytaj także:

Na podstawie artykuły Agnieszki Czechowskiej/"Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)