POLECAMY

Po tym poznasz szkarlatynę

Warto wiedzieć, jak je rozróżnić. Tym bardziej, że ta ostatnia zdarza się coraz częściej, a zaniedbanie szkarlatyny może być bardzo niebezpieczne.
Po tym poznasz szkarlatynę fot. Fotolia

Obie zaczynają się podobnie – od bólu i zaczerwienienia gardła. Potem dochodzi wysoka gorączka. Co więcej, dziecko może zarazić się szkarlatyną od… osoby chorującej na anginę, bo obydwie choroby wywołuje paciorkowiec. Na tym jednak zbieżności się kończą.

Kto najczęściej choruje na szkarlatynę?

Na szkarlatynę najczęściej chorują przedszkolaki. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową. Wystarczy, że chory maluch zacznie kaszleć, by z łatwością zarazić inne dzieci. Infekcję można też złapać, pijąc z jednego kubka lub bawiąc się tymi samymi zabawkami.

Szkarlatyna - objawy

W ciągu dwóch dni od zarażenia pojawiają się pierwsze objawy szkarlatyny: 

Zmienia się również wygląd języka: najpierw robi się biały, a po 2–3 dniach czerwony, z wyraźnie widocznymi kubkami smakowymi (tzw. „malinowy język”). Wkrótce potem pojawia się wysypka przypominająca ślady po ukłuciach szczotką. Na początku tylko na buzi i szyi, później na całym ciele, za wyjątkiem trójkąta wokół ust i nosa (lekarze nazywają go trójkątem Fiłatowa). Gdy plamki znikną, zaczyna łuszczyć się skóra (najpierw na twarzy, potem na tułowiu, a na końcu na dłoniach i stopach). Ten objaw może się utrzymywać nawet przez dwa tygodnie.

Jak leczyć szkarlatynę?

Absolutnie konieczny jest antybiotyk. Leczenie szkarlatyny trwa 10–14 dni. Nie wolno go przerywać, nawet jeśli wcześniej maluch lepiej się poczuje, gdyż grozi to nawrotem choroby i powikłaniami (np. zapaleniem mięśnia sercowego lub stawów!). Dodatkowo, jeśli dziecko potrafi, może płukać gardło roztworem soli (łyżeczka soli na szklankę ciepłej wody). Warto pamiętać, że z powodu bolącego gardła, maluch może nie mieć apetytu. Nie martw się więc, jeśli więc przez kilka dni będzie jadł mniej niż zwykle.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)