Zapalenie pęcherza u dzieci fot. Fotolia

Zapalenie pęcherza u dzieci - 5 sposobów na zapalenie cewki moczowej u dziecka

Leczenie infekcji intymnych u malucha nie jest łatwe, dla tego warto wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. Sprawdź, jak to zrobić
Marta Wilczkowska / 26.03.2018 15:34
Zapalenie pęcherza u dzieci fot. Fotolia

Na pierwszy rzut oka maluch jest zupełnie zdrowy, jednak co jakiś czas przez cały dzień popłakuje lub pojawia się u niego i znika gorączka, biegunka? Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to może to być bakteryjne zakażenie układu moczowego.

Zapalenie pęcherza u dzieci - pierwsze objawy


Gorączka nieznanego pochodzenia to jeden z najczęstszych objawów zakażenia układu moczowego (ZUM). Zdarza się jednak i tak, że chory maluch ma całkiem chłodne czoło, a o chorobie świadczy tylko spadek apetytu oraz płacz podczas siusiania. Bywa też, że jedynym niepokojącym objawem jest to, że kolor moczu dziecka stał się ciemniejszy, a zapach – ostry i nieprzyjemny. Krótko mówiąc, objawów zakażenia układu moczowego jest dużo, ale żaden z nich nie jest typowy i nie występuje zawsze. Nic więc dziwnego, że chociaż tego typu infekcje dotykają dzieci bardzo często (są na drugim miejscu, tuż za chorobami dróg oddechowych), są trudne do wykrycia bez wykonania dodatkowych badań. Jak więc zdiagnozować chorobę i, co równie ważne, jak pielęgnować dziecko z zakażeniem układu moczowego?

5 zasad pielęgnacji przy zapaleniu pęcherza u dziecka:

1. Podawaj dużo picia


Czasem przy ZUM występuje pieczenie podczas siusiania i wtedy rodzice próbują ograniczać podawanie dziecku płynów. To błąd. Mocz wypłukuje zarazki z organizmu, więc im więcej organizm będzie go produkował i wydalał, tym lepiej. Najlepsza dla dziecka będzie zwykła woda albo mleko mamy. Maluchom, które skończyły już rok, przy podejrzeniu ZUM lekarze zalecają także picie soku z żurawin, który zakwasza mocz – bakterie mają wtedy gorsze warunki do rozwoju.

2. Idź do lekarza


Jednak samo picie i siusianie nie wyleczy dziecka z zakażenia. Bez lekarza się tu nie obejdzie. Pediatra na początku skieruje malucha na badanie ogólne moczu, dzięki któremu będzie wiadomo, czy rzeczywiście ma ono zakażenie. O infekcji świadczy podwyższona liczba leukocytów (białych krwinek) w moczu, a także obecność w nim białka albo erytrocytów. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, maluch powinien zostać skierowany na posiew moczu, aby sprawdzić, jakie bakterie zaatakowały organizm – ta informacja pomoże lekarzowi dobrać odpowiedni antybiotyk.

3. Podawaj leki


Chore dziecko musi dostawać antybiotyki dokładnie tyle dni, ile zaleci pediatra (zwykle 10–14). Nie skracaj kuracji, nawet jeżeli objawy choroby ustąpią albo jeśli pojawią się efekty uboczne antybiotykoterapii:

  • biegunka,
  • spadek apetytu (aby tego uniknąć, razem z antybiotykiem podawaj dziecku preparat probiotyczny).

Jeżeli za wcześnie odstawisz lek, niedobitki bakterii znowu zaczną się namnażać, a niewyleczone do końca zakażenie może doprowadzić nawet do poważnego uszkodzenia nerek (mogą w nich powstawać blizny, które staną się przyczyną niewydolności układu moczowego). Po zakończeniu leczenia pediatra najpewniej skieruje malucha jeszcze raz na posiew moczu, żeby upewnić się, że w drogach moczowych nie ma już bakterii.

4. Zrób badania


Każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz w życiu miało infekcję układu moczowego, powinno przejść USG brzucha i nerek (robi się je przy wypełnionym pęcherzu, więc przed badaniem podaj picie). Czasem konieczna jest też cystografia mikcyjna, czyli zdjęcie rentgenowskie pęcherza, wykonywane w momencie, gdy dziecko siusia.

5. Dbaj o higienę


Dzięki prawidłowej pielęgnacji możesz zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Do układu moczowego bakterie najczęściej przedostają się z okolicy odbytu, nigdy więc nie zwlekaj ze zmianą pieluszki po kupce, a myjąc dziecko, rób to w kierunku od krocza do pupy. Zamiast chusteczek stosuj waciki z wodą i mydłem. Jeśli masz synka, pamiętaj o miejscu pod napletkiem – tam zbiera się najwięcej bakterii.

Czytaj także:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/16.07.2018 22:16
Moja 7 miesięczna córka ma infekcję dróg moczowych Zaczęło się parciem jak na kupkę i gorączką 39,4 st Rano zbadalam mocz Zauważyłam tez dziwny zapach pieluszki Mała dostała augmentin ale jeszcze nie zaczął działać Biedna okropnie płacze To ją potwornie boli Martwię się bo mało pije
/20.05.2017 17:20
Ja zmagalam się w dzieciństwie częste zapalenie drug moczowych a teraz mój biedny synek leży w szpitalu po raz 2 a ma 3 miesiące .Wiem jak to boli i współczuję i płacze z nim bo jestem bezradna jedynie co to poje go herbatkami .
/02.01.2015 12:13
Z zapaleniem pęcherza zmagałam się niemalże przez całą ciążę. Masakra, tym bardziej, że w tym stanie niewiele można łyknąć. Teraz ta niemiła dolegliwość dopadła mojego dwuletniego synka. Strasznie mi przykro, bo wiem, że cierpli. Dziś rano zanieśliśmy mocz do badania. Dopóki nie ma wyników podaję ŻuraVit dla dzieci i spore dawki witaminy C - 1000 mg Olimpu. Drugi specyfik polecam kupować w aptekach internetowych, w wAptece ponad połowę taniej niż w pobliskiej aptece stacjonarnej :-/ Oby wyniki były dobre.
POKAŻ KOMENTARZE (2)