Bazie i rzeżucha - 3 pomysły na świąteczne dekoracje!

bazie.jpg fot. Adobe Stock
Trudno wyobrazić sobie wielkanocny stół bez wiosennych, roślinnych dekoracji. Podpowiadamy 3 pomysły na wykorzystanie bazi i rzeżuchy!
Wioletta Górecka / 31.03.2019 23:52
bazie.jpg fot. Adobe Stock

Bazie i rzeżucha to jedne z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt wielkanocnych, jeśli chodzi o rośliny. Warto wykorzystać je przy tworzeniu dekoracji na Wielkanoc! 

Wielkanocne dekoracje - wiosenne rośliny

Świąteczne aranżacje - stołu i domu w ogóle, to przede wszystkim kwiaty i inne rośliny. Okres Wielkanocy przypada na czas wiosny, kiedy przyroda zaczyna budzić się do życia, dlatego tradycja nakazuje, aby w dekoracje kwiatowe wplatać wierzbowe gałązki pokryte baziami, bukszpan i barwinek. W kompozycjach kwiatowych dominują kolorowe i radosne barwy. Kolorem przewodnim jest jasna zieleń, niegdyś nieodzownie towarzyszyły jej żółcie, kojarzone ze słońcem.

Tulipany na wielkanocnym stole z własnego ogródka - jak mieć najpiękniejsze?

Bazie, bukszpan, barwinek - top 3 wielkanocnych dekoracji

Zieleń pojawia się w palmach niesionych w Niedzielę Palmową pod postacią bukszpanu. Ta magiczna roślina ma odstraszać pioruny, a poświęcona odpędza czarownice i choroby, to także symbol dobrych plonów.

Nieodzownym elementem świąt jest także barwinek, zdobiący święconki oraz półmiski z potrawami.

Bazie to z kolei symbol życia - wierzba potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.

3 pomysły na dekoracje wielkanocne z baziami

Trudno wyobrazić sobie wielkanocne dekoracje bez bazi! Przedstawiamy 3 pomysły na świąteczne aranżacje z ich użyciem:

  • Z żonkilami

Z dość długich gałązek bazi (powinny mieć co najmniej 80 cm długości) zrób wieniec. Nie musisz pleść pędów, wystarczy, że nadasz im kształt koła. Ułóż je na drewnianej tacy. Do środka włóż doniczkę z żonkilami. Zamaskuj ziemię mchem.

  • Ozdobna świeca

Oto sposób, jak prosto, a efektownie ozdobić zwykłą białą świecę. Wystarczy przygotować kilka drobnych gałązek wierzbowych, na których zaczęły rozwijać się bazie. Należy przyciąć je na różną długość, a następnie przykleić dookoła świecy. Dół kompozycji można zamaskować mchem, rafią lub wstążeczkami. Bazie z czasem uschną, ale wciąż będą wyglądać atrakcyjnie.

  • Miniwianek

Do przygotowania tej dekoracji wielkanocnej potrzebować będziesz: 

  • kotki oberwane z wierzbowych gałązek,
  • mały okrąg (najlepiej z suchej gąbki),
  • klej,
  • kolorowe wstążeczki.

Posmaruj gąbkę klejem (może być uniwersalny, cena to około 10 zł). Przyklej ściśle bazie. Przewiąż wianek kolorowymi wstążeczkami. Ozdób nim talerz.

3 pomysły na dekoracje wielkanocne z rzeżuchą

Rzeżucha, podobnie jak bazie, to nieodłączny symbol Wielkanocy. Oto 3 dekoracje z jej użyciem, które zrobisz szybko i łatwo!

  • W skorupkach

Ugotuj jaja na miękko. Wydrąż ich zawartość, a pozostaw skorupki. Włóż je do zabawnych podstawek. Skorupki wypełnij zwilżoną watą lub ligniną. Posiej na niej rzeżuchę. Ozdób kolorowymi piórkami. Taka dekoracja jest niezwykle prosta do zrobienia, a bardzo efektowna.

  • Zielona rabatka

Wysiej rzeżuchę w wąskiej płytkiej skrzyneczce. Aby zdążyła wyrosnąć na wysokość 2–3 cm, musisz to zrobić kilka dni przed Wielkanocą. Postaw ją w ciepłym słonecznym miejscu i regularnie podlewaj, by podłoże było stale wilgotne.

  • Zamiast ciastek

Wyłóż paterę ligniną, watą lub wypełnij cienką warstwą ziemi. Posiej rzeżuchę. Gdy podrośnie ułóż na niej kraszanki i jaja przepiórcze.

Jak hodować rzeżuchę?

Pierwsze eksperymenty z hodowlą roślin dzieci mają już w szkole podstawowej - zazwyczaj wysiewa się rzeżuchę. To bardzo łatwe, a efekty szybko cieszą oko! 

  1. Wyłóż naczynie wilgotną ligniną lub watą.
  2. Nasiona przeznaczone do wysiewu wsyp do kubeczka i zalej kilkoma łyżkami wody.
  3. Pozostaw na mniej więcej 4 godziny, aby napęczniały i wydzieliły śluz.
  4. Po tym czasie rozsmaruj je nożem lub łyżką na ligninie.
  5. Postaw na parapecie okna.
  6. Przez cały czas podlewaj, aby lignina i nasiona były stale wilgotne. Rzeżucha kiełkuje po 2–3 dniach.

Rzeżuchę można hodować przez cały rok. Po 10–12 dniach jest już dobra do jedzenia.

Więcej o Wielkanocy:
Palma wielkanocna - zrób ją sama! Podpowiadamy, jak!
Naturalne barwniki do jajek, które znajdziesz w swojej kuchni!

Redakcja poleca

REKLAMA