palma wielkanocna.jpg fot. Adobe Stock

Palma wielkanocna - zobacz, jak ją zrobić samodzielnie!

Palma wielkanocna to jeden z najmilszych symboli tych świąt. Jeśli chcesz, by twoja palemka była wyjątkowa i wyróżniała się na tle innych, zrób ją sama!
Wioletta Górecka / 18.03.2019 06:00
palma wielkanocna.jpg fot. Adobe Stock

Dzień przed Niedzielą Palmową wybierasz w sklepie najładniejszą palmę i dumnie kroczysz z nią do kasy. A gdyby tak w tym roku dla odmiany zrobić własną? Byłaby wyjątkowa i  jedyna w swoim rodzaju. Jej wykonanie nie jest wcale trudne, a w dodatku będziesz mieć najpiękniejszą, bo oryginalną! 

Palma wielkanocna - symbolika

Palma wielkanocna to jeden z najpiękniejszych symboli Zmartwychwstania Pańskiego, którym tłum powitał Jezusa w Jerozolimie. 

Niegdyś tradycyjne palmy wielkanocne przygotowywano się z gałązek wierzby. Ich symbolika jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. 

Oprócz wierzby, do przygotowania palmy używano również gałązek malin i porzeczek. Tradycyjnie ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki. W tak przygotowaną konstrukcję wplatano liście bukszpanu, barwinku i cisu.

Współczesna palna różni się znacznie od tej średniowiecznej. Przygotowywana jest z suszonych i barwionych traw oraz kłosów zbóż.

Piękne dekoracje wielkanocne od Home&You! Rozweselą każdy dom!

Jak zrobić palmę wielkanocną?

Jeśli jeszcze bardziej chcesz poczuć klimat Wielkanocy, a przygotowania do świąt wprawiają cię we wzruszenie, które pamiętasz jeszcze przez długi czas - jak najwięcej ozdób zrób sama! Jedną z takich dekoracji może być właśnie palma wielkanocna. 

Palmy wielkanocne ręcznie robione przynoszą mnóstwo satysfakcji i są piękniejsze, niż nawet najpiękniejsza palma ze sklepu - bo wykonane z sercem!

Do wykonania palemki potrzebne będą:

 • gałązki bazi,
 • suszone trawy i zboża ( tymotka łąkowa, proso, owies),
 • gałązki bukszpanu,
 • mocna nić,
 • nożyczki,
 • kokardka,
 • farbki do bielizny (można nimi ufarbować rośliny, by nabrały ładnych jaskrawych kolorów)

Wykonanie palmy wielkanocnej krok po kroku:

 1. Wybieramy kilka ładnych gałązek bazi oraz traw i przygotowujemy z nich bazę. Będzie to stelaż dla całej konstrukcji. Jego długość powinna mierzyć około 50 cm. Całość mocno związujemy nitką.
 2.  Mniej więcej 12 cm poniżej czubka mocujemy krótko przycięte, miękkie trawy. Najlepiej będzie je przywiązać nitką.
 3. Poniżej traw umieszczamy bukszpan. Jest bardzo wyrazisty dlatego przyczepiamy  go pojedynczo. Następnie okręcamy wszystkie gałązki razem jeszcze raz, żeby zachować stabilność konstrukcji.
 4. Podobnie postępujemy upinając kolejne warstwy roślin. Układamy je coraz niżej, przeplatając kolory traw. Wszystkie łodyżki owijamy ściśle nitką, by wygodnie je było trzymać.
 5. Do gotowej kompozycji dołączamy kokardki, które swoim połyskiem uatrakcyjnią wygląd palmy, nawet jeśli nie będzie spełniała twoich wcześniejszych oczekiwań. Dodatkowo możemy ją także ozdobić kolorowymi kwiatkami wykonanymi z krepiny.

Gotowe! Teraz pozostaje już tylko wyruszyć na poświęcenie palmy i cieszyć się radosną atmosferą Wielkanocy!

Więcej o dekoracjach wielkanocnych:
Stroiki na Wielkanoc, które przygotujesz samodzielnie!
Piękne ozdoby wielkanocne, które zrobisz w kilka chwil!
Jak dekorować pisanki? Oto 8 niezawodnych i oryginalnych sposobów!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)