POLECAMY

Kompozycje na wielkanocny stół

Choć są tacy, którzy za najpiękniejsze święta uważają Boże Narodzenie, z choinką, śniegiem i pierwszą gwiazdką, inni z niecierpliwością czekają na Wielkanoc. Te święta mają swój wiosenny urok. Podkreślmy go kwiatowymi kompozycjami!

W tym roku święta Wielkanocne przypadają na początek kwietnia. Dni często są jeszcze chłodne, choć słońce coraz częściej wygląda zza chmur. Mimo to wyraźnie czujemy wiosnę. Takie też powinny być wielkanocne kompozycje kwiatowe: lekkie, radosne, kolorowe. Pokazujące, że świat budzi się do życia po zimie.

Graj w zielone

Na wielkanocnym stole powinna królować zieleń – ta wiosenna jest soczysta i nasycona. To kolor młodej trawy i świeżych listków. Najbardziej klasyczna ozdoba to oczywiście świeża rzeżucha. Można ją wyhodować tradycyjnie; na wilgotnym podłożu lub zasiać w doniczce. Ciekawy pomysł to tez wysiewanie rzeżuchy w pojemnikach o oryginalnych kształtach, na przykład wielkanocnego jajka. Zresztą i sama wydmuszka może być dobrym „opakowaniem” dla rzeżuchy.

Polecamy: Wyhoduj rzeżuchę

Wystarczy delikatnie umieścić w skorupce wilgotną watę i wysypać na nią ziarenka. Po kilku dniach będziemy mieli niebanalną ozdobę. Zielone podłoże gotowe? Możemy ozdobić je dodatkami. W rzeżuchę wetknijmy gałązki wierzbowe, udekorujmy ją pisankami i kurczaczkami – zielona kompozycja wielkanocna jest gotowa. Zamiast rzeżuchy możemy też wysiać owies. Inny pomysł to ustawienie w wazonie gałązek z zielonymi listkami i młodymi kwiatami, z dodatkiem gałązek bazi. Takie kompozycje są zawsze lekkie i świeże.

Na żółto

Żółty to oczywiście kolor wielkanocnych kurczaków, ale też wielu wiosennych kwiatów. Żonkile, forsycja, tulipany…stół wielkanocny pięknie wygląda ubrany w słoneczne barwy. Można więc z żółtego uczynić kolor dominujący w dekoracji. Dodatkiem niech będzie dla niego zieleń i energetyczna czerwień. Żonkile ułóżmy więc w zielonym wazonie; tej samej barwy niech będzie zastawa. Jeśli chcemy wiosennym bukietom nadać odświętnego charakteru, udekorujmy je pisankami i baziami.

Zobacz także: Wiosna dobra na wszystko

Efektownie będą też wyglądały różnokolorowe tulipany ułożone w rozłożysty, okrągły bukiet. Pamiętajmy, że im bardziej przyciągająca wzrok kompozycja, tym spokojniejszy i bardziej stonowany powinien być wazon. Kolorowe bukiety możemy układać w prostych, szklanych naczyniach. Nie znaczy to jednak, że nie możemy wykorzystać kolorowej ceramiki. W barwnych wazonikach układajmy małe pęczki krótko przyciętych żonkili – takich kompozycji możemy ustawić na stole wiele.

Doniczkowe

Na wielkanocnym stole mogą znaleźć się też kwiaty doniczkowe. Szczególnie te, które kojarzą się z wiosną: krokusy i hiacynty. Oczywiście, muszą nabrać świątecznego charakteru. Zapewni to odpowiednia dekoracja doniczek. Wystarczy owinąć je kolorowym papierem w kontrastowym odcieniu. W wariancie rustykalnym ciekawie będą wyglądały wiklinowe koszyczki. Niebanalna dekoracja to doniczki owinięte prostym, niebarwionym płótnem i zawiązane sznurkiem. Surowość materiału będzie kontrastowała z nasyconymi kolorami kwiatów, dając ciekawy efekt.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)