Spis treści:
- Grejpfrut na odchudzanie - wyniki badań
- Grejpfrut na odchudzanie - kiedy i ile jeść?
- Grejpfrut nie tylko na odchudzanie
- Grejpfrut na odchudzanie - przeciwwskazania
Grejpfrut na odchudzanie - wyniki badań
Przeprowadzono kilka badań na temat wpływu grejpfruta na odchudzanie. Chociaż owoc nie powoduje spalania tłuszczu (badania tego nie potwierdzają), to jednak działa odchudzająco. Nie oczekuj jednak spektakularnej zmiany.
Dr Ken Fujioka, endokrynolog z Scripps Health w Kalifornii, przeprowadził eksperyment, w którym w ciągu 12 tygodni ochotnicy spożywali trzy razy dziennie połówkę grejpfruta przed posiłkiem. Pozostali pili sok grejpfrutowy, zjadali kapsułki z wyciągiem z grejpfruta lub nie stosowali niczego nowego. Najbardziej schudły osoby zjadające świeży owoc - średnio o 1,6 kg. Najmniej na wadze straciły osoby, które nie przyjmowały grejpfruta w żadnej postaci - 0,3 kg.
W innych pracach również znajdziemy sugestie, że grejpfrut może mieć pewien wpływ na utratę wagi.
Grejpfrut na odchudzanie - kiedy i ile jeść?
Aby grejpfrut działał odchudzająco, najkorzystniej jest zjadać codziennie cały owoc. Zawiera bowiem dodatkowo błonnik, którego pozbawiony jest sok. Błonnik wspomaga proces trawienia i wydłuża czas uczucia sytości. Dzięki temu rzadziej będziesz sięgać po przekąski. Grejpfrut należy jeść przed posiłkami.
Pamiętaj! Dieta oparta wyłącznie na grejpfrutach jest niebezpieczna. Organizmowi niezbędna do zdrowia i równowagi hormonalnej jest codzienna dostawa substancji odżywczych z białkiem, węglowodanami i tłuszczem włącznie. Grejpfruta należy więc stosować wyłącznie jako dodatek do menu ułatwiający przemianę materii i zwiększający skuteczność diet odchudzających.
Grejpfrut nie tylko na odchudzanie
Świeży grejpfrut jedzony przed posiłkami nie tylko pomaga w chudnięciu, ale również pozwala lepiej kontrolować glukozę we krwi oraz redukuje insulinooporność. Zjadany regularnie zapobiega cukrzycy i chorobom sercowo-naczyniowym.
Owoc jest silnym przeciwutleniaczem. Badanie kierowane przez dr Shelę Gorinstein z Izraela dowiodło również, że jedzenie grejpfruta pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, chroniąc przed miażdżycą. Działa też pozytywnie na ciśnienie krwi.
Grejpfrut na odchudzanie - przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do jedzenia grejpfrutów jest przyjmowanie leków. Owoc jest znany z tego, że może wchodzić w silne interakcje z innymi substancjami. W niektórych przypadkach potęguje ich działanie (1 tabletka może działać nawet jak 5 do 10 tabletek).
Grejpfruta nie można przyjmować z lekami takimi jak:
- leki przeciwhistaminowe,
- leki obniżające cholesterol,
- benzodiazepiny,
- leki immunosupresyjne.
Warto również wspomnieć o badaniu, które wykazało, że częste zjadanie cytrusów, szczególnie całych grejpfrutów, wiąże się ze zwiększeniem ryzyka rozwoju czerniaka. Okazuje się więc, że choć owoc ma wiele zalet, lepiej z jego ilością nie przesadzać. Publikacja na ten temat ukazała się w naukowym piśmie Journal of Clinical Oncology.
Źródła:
K. Fujioka i inni, The effects of grapefruit on weight and insulin resistance: relationship to the metabolic syndrome, DOI: 10.1089/jmf.2006.9.49,
M. O'Riordan, Red grapefruit lowers cholesterol and triglyceride levels, Medscape, https://www.medscape.com/viewarticle/788234,
H.J. Silver i inni, Effects of grapefruit, grapefruit juice and water preloads on energy balance, weight loss, body composition, and cardiometabolic risk in free-living obese adults, doi: 10.1186/1743-7075-8-8.
Czytaj także:
Dieta grejpfrutowa - jadłospis, efekty, działanie grejpfrutów
Dieta odchudzająca - jadłospis na 7 dni. Schudniesz nawet 4 kg
Dieta błyskawiczna - schudnij 5 kg w 7 dni z dietą rotacyjną