Polki.pl
kom. (0)

Domowe sposoby na potówki

Wiosną i latem, kiedy pogoda zachęca do spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, a my intensywnie się pocimy, może okazać się, że nasza skóra pokryła się wieloma drobnymi, czerwonymi, swędzącymi krostkami. To potówki. Jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Domowe sposoby na potówki

Potówki, jak sama nazwa wskazuje, powstają pod wpływem potu, wydzielanego przez naszą skórę w celu ochłodzenia ciała. Kiedy skóra się poci, a gruczoły potowe się zatykają, na skórze powstaje krostka. Tworzeniu się potówek, oprócz wysokiej temperatury, sprzyja również wysoka wilgotność powietrza, obcisłe ubrania ze sztucznych tkanin oraz tarcie. Dlatego często pojawiają się w okolicach pach, pachwin, klatki piersiowej czy krocza.

Fot. Depositphotos

Jak pozbyć się potówek domowymi sposobami?

  • Chłodna kąpiel oraz okłady z lodu, pomogą obniżyć temperaturę rozgrzanej skóry oraz złagodzą swędzenie.
  • Dodaj do kąpieli sodę oczyszczoną. Kilka łyżek sody dodane do chłodnej wody zmniejszy swędzenie oraz przyspieszy gojenie uciążliwych krostek.
  • Pokrytą krostkami okolicę posyp odrobiną mąki kukurydzianej. Wchłonie ona pot i wilgoć, co przyspieszy gojenie potówek.
  • Pomocny może okazać się żel z aloesu. Aloes to sprawdzony sposób na wszelkiego typu podrażnienia skóry.

Pod żadnym pozorem nie zakrywaj potówek opatrunkiem. Swobodny przepływ powietrza przyspieszy gojenie krostek. Potówki powinny zagoić się w ciągu dwóch do kilku dni. Jeśli stan twojej skóry nie ulega poprawie, udaj się do lekarza, być może potrzebne będzie zastosowanie specjalnych, leczniczych maści.

Źródło:  "1001 rad dla zdrowia", Reader's Digest, Warszawa 2008.

Oceń2.00 / 15

Podobne w temacie Zdrowe rady

Skomentuj Domowe sposoby na potówki

Gość

Podobne do Domowe sposoby na potówki

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl