Rozwód bez sądu

rozwód fot. Fotolia
Wystarczy notariusz i porozumienie stron.
rozwód fot. Fotolia
Rozwód dla wielu to prawdziwy koszmar. Wyciąganie rodzinnych brudów i problemów nie należą do najłatwiejszych momentów w życiu. Dodatkowo mnóstwo formalności jeszcze bardziej zniechęcają. We Francji wszystko ma się zmienić za sprawą ustawy "Sprawiedliwość XXI wieku". Dzięki ustawie małżonkowie będą mogli się rozwieść bez obecności sądu.

"I że cię nie opuszczę aż do ..." czyli kiedy można wziąć rozwód kościelny? 

Rozwód bez sądu

Co to znaczy w praktyce? Wystarczy, że małżonkowie udadzą się do notariusza i złożą oświadczenie o chęci wzięcia rozwodu. Od złożenia aktu do podpisania musi upłynąć 15 dni. W tym czasie małżonkowie mają jeszcze możliwość wycofania się. Jeśli jednak tego nie zrobią i w wyznaczonym terminie zgodnie podpiszą dokument w obecności notariusza, to oficjalnie przestaną być mężem i żoną.

Poznaj 10 najbardziej absurdalnych przyczyn rozwodów

Plusy i minusy rozwodu bez sądu

Przeciwników, jak i zwolenników reformy jest wielu. Niektórzy uważają, że to dobre rozwiązanie, porównując rozwód do umowy takiej samej jak wszystkie inne. Przeciwnicy twierdzą, że takie ułatwienie rozwodów może przyczynić się do zwiększenia zjawiska, co uderza w dobro dziecka i rodziny. Z danych Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych za 2014 rok, we Francji orzeka się sporo rozwiązań małżeństw, bo aż około 338 rozwodów dziennie, z czego 54 % odbywa się za porozumieniem stron.

Redakcja poleca

REKLAMA