Ile kosztuje ślub i wesele - część 1

Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion
Ślub i wesele oprócz metafizycznego wymiaru mają także duże znaczenie materialne. Jest to jeden z poważniejszych wydatków, jakie przyjdzie Ci ponieść na początku wspólnej drogi życia. Przeczytaj krok po kroku jak zaplanować podział kosztów i co przewidzieć w budżecie.
Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion

Ślub i wesele to imprezy zazwyczaj wymagające istotnych nakładów finansowych. Oczywiście poziom nakładów zależy od tego:

  • w jakim mieście/państwie organizujesz uroczystości,
  • ile osób zamierzasz zaprosić,
  • ile dni trwać mają uroczystości — czy to ma być jeden dzień, czy weekend ślubny,
  • jaki standard Cię satysfakcjonuje.

Różne priorytety par w planowaniu ślubu i wesela

Obserwując młode pary daje się zauważyć istotne różnice w podejściu do wydatków ślubno-weselnych. Pary różnią się bardzo pod względem priorytetów, jakie wyznaczają. Dla jednych najważniejsze jest rozbudowane sześciodaniowe menu przygotowywane przez najlepszych kucharzy, podczas gdy inni nie przywiązują aż tak dużej wagi do tego, co będzie serwowane, i wolą wydać sporą część budżetu na oprawę florystyczną miejsca zaślubin i wesela. Są też pary, które pragną spędzić z gośćmi jak najwięcej czasu i organizują np. 2-dniowe uroczystości z noclegiem dla mniejszej grupy bliskich. Dla innych ważne jest, żeby w tym dniu towarzyszyło im 100 czy 200 osób i by nie trwało to dłużej niż przez 6 – 7 godzin.

Niskobużetowe a wysokobudżetowe wesele

Pewne jest to, że nie zawsze sukces imprezy tkwi w wysokim budżecie. Znane są i organizowane często śluby i wesela niskobudżetowe, gdzie kluczowym jest znalezienie dobrego pomysłu, koncepcji, alternatywnych rozwiązań. Uroczystości niskobudżetowe mogą być bardzo udane, nierzadko bardziej, niż te średnio czy bardzo wysokobudżetowe. Zatem nie martw się, że masz za mało, tylko poświęć więcej czasu i uwagi na myślenie strategiczne: Jak najlepiej wykorzystać ten budżet, który mam? Jest wiele rozwiązań, które mogą sprawić, że uda Ci się zorganizować uroczystości, o jakich marzysz.

Polecamy: Skromna uroczystość czy wesele z pompą?

Kto za co płaci?

W niektórych środowiskach istnieje tzw. podejście tradycyjne do dzielenia kosztów ślubu i wesela. Rodzina Panny Młodej i Pana Młodego dzieli się kosztami poszczególnych elementów składowych uroczystości ślubno-weselnych.

Rodzina Panny Młodej finansuje:

  • druk zaproszeń i papeterii ślubnej,
  • sporządzenie dokumentacji fotograficznej i wideo,
  • strój ślubny Panny Młodej,
  • przyjęcie weselne bez kosztów napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
  • dekoracje sali weselnej i miejsca ślubu.

Rodzina Panny Młodej w tradycyjnym podziale zapewnia menu weselne, w tym również ponosi koszty wyprodukowania tortu ślubnego. Rodzajów tortów jest wręcz niezliczona ilość i każda para może przebierać w kolorach, smakach i kształtach. Od wielkości, a w zasadzie wagi, kształtu i trudności przygotowania zależy oczywiście również cena tortu weselnego.

Rodzina Panna Młodego finansuje:

  • napoje alkoholowe i bezalkoholowe na przyjęciu weselnym,
  • obrączki,
  • strój ślubny Pana Młodego,
  • bukiet dla Panny Młodej,
  • pojazd ślubny,
  • zespół muzyczny,
  • podróż poślubną.

Podajemy informacje, jakie wydatki musisz zaplanować, ale pamiętaj, że to, na co i jak dużo chcesz wydać, zależeć będzie wyłącznie od Ciebie, Twojego partnera i ewentualnie Waszych rodziców.

Z obserwacji z ostatnich kilku lat wynika, że taki podział jest w praktyce coraz rzadziej spotykanym zjawiskiem. Większość par albo finansuje samodzielnie swoje uroczystości, albo ich sporą część. W takich przypadkach rodzice starają się pokryć jakąś - czasem mniejszą, czasem większą - część kosztów. W niektórych rodzinach jednak wciąż za punkt honoru uznaje się wydanie córki za mąż czy ożenienie syna i nie ma szans, żeby rodzice pozwolili na to, by dzieci cokolwiek finansowały same.

Rozpoznaj sytuację

Dlatego sam musisz rozpoznać, jak to jest w Twojej rodzinie i czy Twoi rodzice oraz rodzice partnera/-rki są gotowi partycypować w kosztach całego przedsięwzięcia.
To jedno z pierwszych pytań, na które musisz mieć odpowiedź na początku organizacji ślubu i wesela. Określenie, ile masz do wydania, warunkuje Twój sposób myślenia i działania, bowiem będziesz sięgać po rozwiązania, które są w Twoim zasięgu. Dzięki temu możesz od razu szukać ofert mieszczących się w Twoim budżecie; będzie to swoista selekcja już na samym starcie.

  • Na początku przygotowań ustal, kto i w jakim stopniu finansuje Twój ślub i wesele;
  • Postaraj się określić łączną kwotę, jaką będziesz mieć do dyspozycji;
  • Wydatkowanie budżetu ślubnego rozłożone jest w czasie, nie musisz mieć wszystkich pieniędzy na samym starcie przygotowań.

Oprócz tradycyjnego podziału istnieją też inne rozwiązania dotyczące dzielenia budżetu. Na przykład takie, że rodziny Panny Młodej i Pana Młodego dzielą wszystkie koszty po prostu po połowie. Sytuacja się komplikuje, jeśli ze strony którejkolwiek z rodzin jest miażdżąca przewaga gości (np. 20:80 osób). Wówczas zdarza się, że każda z rodzin płaci za swoich gości. Z praktyki wynika także, że niejednokrotnie koszt wynajęcia konsultantów ślubnych ponoszą narzeczeni, podczas gdy wszystkie inne koszty pokrywają rodzice. Nie ma ani lepszego, ani gorszego rozwiązania. Pewne jest to, że to jedyne dobre dla Ciebie musi być wypracowane i zaakceptowane przez Ciebie, Twojego narzeczonego/narzeczoną i Waszych rodziców.

Zobacz też koniecznie 2. część i 3. część artykułu: Ile kosztuje ślub i wesele

Artykuł jest fragmentem książki: Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion

Redakcja poleca

REKLAMA