Ile kosztuje ślub i wesele - część 3

Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion
Jak rozplanować budżet? Każda para musi wypracować własne proporcje. A one zależą od tego, w co głównie chcesz inwestować. Porozmawiaj z partnerem i wypisz, na czym Wam najbardziej zależy. Czy na strojach ślubnych z najlepszego salonu w mieście, czy na weselu w pałacowych wnętrzach, a może na znanym zespole muzycznym…?
Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion

To już 3. część z serii artykułów "Ile kosztuje ślub i wesele". Z poprzednich części mogliście się dowiedzieć jakie pozycje kosztowe przewidzieć oraz jakie są priorytety par przy organizacji ślubu i wesela, a także jaki jest podział kosztów czyli kto za co płaci. Teraz przyszła kolej na informacje dotyczące procentowego podziału budżetu ślubnego, kredytów na ślub i wesele oraz szukania oszczędności w budżecie.

Procentowy podział budżetu ślubno-weselnego:

  • Koszty wesela stanowią zazwyczaj ok. 40 – 50% całego budżetu.
  • Koszt stroju Panny Młodej i Pana Młodego stanowią zazwyczaj ok. 12 – 15% całego budżetu.
  • Koszty oprawy muzycznej szacować można na ok. 10 – 15% całego budżetu.
  • Koszt fotografa i dokumentacji wideo szacować można na ok. 5 – 10% całego budżetu.
  • Koszt pojazdu ślubnego szacować można na ok. 5% całego budżetu.
  • Dekoracje, oprawa florystyczna - szacować można na ok. 5 – 20% całego budżetu.
  • Zaproszenia i papeteria ślubna - szacować można na ok. 2 – 5% całego budżetu.

Powyższego podziału nie traktuj niczym wyroczni. Każda uroczystość, w zależności od wybranych priorytetów, może być zorganizowana według zupełnie innego podziału kosztów.

Kredyt na ślub i wesele

Na rynku można znaleźć oferty kredytów na ślub i wesele. Budzić mogą wiele kontrowersji, ale dla niektórych par organizacja ślubu i wesela jest niemożliwa bez zaciągnięcia pożyczki. Jeśli jest to jedyna możliwość warunkująca Twój ślub, poszukaj ofert w Internecie, coraz więcej banków zaczyna wprowadzać taki produkt. Koniecznie udaj się do właściwej placówki przynajmniej 2 banków i szczegółowo przeanalizuj warunki udzielenia kredytu wraz z umowami. Pamiętaj, że budżet weselny wydatkowany jest nie jednorazowo, a w transzach. Najpierw wpłaca się zaliczki, następnie w czasie wykonywania usługi drugą lub ostatnią transzę; w przypadku fotografa i wideo płaci się większość przy odbiorze materiałów.

Polecamy: Wesele w stylu PRL

Gdzie szukać oszczędności?

Jeśli po sporządzeniu wstępnego budżetu istnieje ryzyko, że musicie przesunąć datę ślubu, a kredytu nie chcecie lub nie możecie dostać, warto zastanowić się nad możliwościami redukcji. Główne punkty do analizy:

  1. Lista gości — Dokładnie ją przeanalizuj. Przemyśl, jaki klucz doboru gości przyjąć. Zastanów się, czy nie ma możliwości zredukowania ich liczby.
  2. Dostawcy/podwykonawcy — Rozejrzyj się i sprawdź, czy nie masz w swoim otoczeniu znajomych, którzy mogliby zaoferować Ci korzystniejsze warunki niż nieznane firmy.
  • Konsultanci ślubni nie polecają takich rozwiązań, gdyż bardzo trudno Ci będzie egzekwować to, czego oczekujesz, od przyjaciół i znajomych. Sam musisz zdecydować, czy oszczędności są na tyle duże, że warto zaryzykować i zaangażować znajomych czy ich firmy.
  • Formuła przyjęcia — Przemyśl, czy model przyjęcia, jaki planujesz, to jedyny możliwy. Może jeśli zmodyfikujesz formułę przyjęcia, stać cię będzie na więcej?
  • Inne koszty wiążą się np. z całonocnym przyjęciem weselnym zasiadanym dla 100 osób, a inne z formułą mieszaną: obiad weselny dla najbliższej rodziny w restauracji i tego samego dnia wieczorem impreza stojąca dla znajomych i przyjaciół w klubie czy dyskotece.

Zobacz też koniecznie 1. część artykułu i 2. część artykułu: Ile kosztuje ślub i wesele

Artykuł jest fragmentem książki: Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion

Redakcja poleca

REKLAMA