Yaz - Pigułka z nowym schematem dawkowania

28 dni przyjmowania piułki hormonalnej, wyższa skuteczność i mniejsze efekty uboczne

Prawdziwe historie
fot. Fotolia

Bayer Schering Pharma wprowadza na polski rynek nową niskodawkową tabletkę antykoncepcyjną Yaz. Yaz jest pierwszą niskodawkową tabletką antykoncepcyjną zawierającą unikalny progestagen – drospirenon, podawaną w nowym schemacie dawkowania 24+4 (24 tabletki zawierające hormony, 4 tabletki bez hormonów). Teraz jest dostępna także w Polsce.

Opakowanie Yaz zawiera 28 tabletek przeznaczonych do stosowania codziennie, bez żadnych przerw – 24 tabletki zawierające hormony (20 mikrogramów etynyloestradiolu i 3 miligramy drospirenonu) oraz 4 tabletki niezawierające hormonu. Yaz dzięki nowemu schematowi dawkowania cechuje się wysoką skutecznością (silniej hamuje owulację niż tradycyjne tabletki antykoncepcyjne, podawane w schemacie 21/7). Przedłużenie przyjmowania substancji czynnych do 24 dni skutkuje zmniejszeniem liczby objawów wywoływanych wahaniami stężeń hormonów (takich jak: bóle głowy i podbrzusza, obrzęki) oraz wydłużeniem oddziaływania na stan skóry, także na czas przerwy w podawaniu hormonów.

Yaz to innowacyjna metoda antykoncepcji, wyróżniająca się cechami, jakich nie mają inne doustne środki antykoncepcyjne. Yaz dzięki schematowi podawania 24 aktywnych tabletek z unikalnym progestagenem – drospirenonem oferuje kobietom wyjątkowe korzyści.


powiedział dr Philip Smits, Dyrektor Działu Women’s Healthcare w Bayer Schering Pharma.

Czytaj także:


Wydłużenie czasu podawania aktywnych tabletek z 21 dni do 24 oznacza przedłużony o 3 dni czas działania drospirenonu, co prowadzi do wyraźniejszych efektów jego aktywności. Przy długim okresie półtrwania drospirenonu efekty jego działania przedłużają się na czas czterodniowej przerwy w podawaniu hormonów.

Unikalny progestagen – drospirenon wykazuje działanie anty-mineralokortykoidowe (anty-M) i anty-androgenne (anty-A). Przeciwdziała on zatrzymywaniu wody w organizmie wywoływanemu przez estrogeny. Oznacza to, że redukuje obrzęki lub uczucie „opuchnięcia”, jakiego mogą doświadczać ko biety przed miesiączką lub po rozpoczęciu stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Badania kliniczne wykazały także, że dzięki działaniu anty-A tabletki zawierające drospirenon mogą wpływać na poprawę stanu skóry u kobiet.

Skrócenie przerwy w podawaniu hormonów przy jednoczesnym przedłużeniu czasu działania drospirenonu skutkuje zmniejszeniem wahań stężeń hormonów, które pojawiają się podczas stosowania tradycyjnego schematu (21/7). Kobiety, które doświadczają objawów z odstawienia hormonów, takich jak bóle głowy lub podbrzusza, powinny czuć się lepiej stosując nowy schemat.

Yaz została wprowadzona w większości europejskich krajów jesienią 2008 roku.W USA jest dostępna od 2006 roku, gdzie jest jedyną tabletką antykoncepcyjną zarejestrowaną w trzech wskazaniach.

Oceń 4,19 / 566 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Przepis Beaty Pawlikowskiej: koktajl z melona i pomarańczy

 

Zobacz także

 
 
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz