Nowe stare pigułki

W czerwcu tego roku na polskim rynku pojawiła się Jeanine - nowa pigułka antykoncepcyjna. Czy coś różni ją od dziesiątków innych?
/ 03.04.2008 11:49
 
Jeanine jest rzeczywiście nieco odmienna od znanych nam dotychczas pigułek, choć trudno nazwać ja nowością. Po pierwsze w jej skład wchodzi tzw. dienogest, którego obecnie nie zawiera żadna inna pigułka antykoncepcyjna na świecie. A po drugie jest to jedna z najlepiej przebadanych pigułek, ponieważ od prawie 10 lat jest dostępna w Niemczech pod nazwą Valette.

Dienogest tym się różni od stosowanych dotychczas składników hormonalnych środków antykoncepcyjnych, że jego tzw. okres półtrwania w organizmie jest bardzo krótki wynosi 9 godzin - następnie jest szybko eliminowany z organizmu. Dla porównania wskaźnik ten dla norgestimatu (składnika innej dostępnej w Polsce pigułki) wynosi 58 godzin. Ponadto ma on ograniczony wpływ na metabolizm i nie kumuluje się w organizmie. Podczas stosowania Jeanine miesiączki są regularne, niebolesne, a krwawienia mniej intensywne.

Dodatkowe korzyści
Jeanine ma często pozytywny wpływ na stan skóry i włosów. W badaniu aż 97% kobiet potwierdza korzystny wpływ stosowania Jeanine na stan przetłuszczających się włosów, tłustej skóry, a nawet na przebieg trądziku. Efekt ten jest wynikiem działania składnika o właściwościach antyandrogennych.

Przywrócenie płodności
Jedną z właściwości nowoczesnych środków antykoncepcyjnych jest całkowita odwracalność efektu antykoncepcyjnego. W jednym z badań prowadzono obserwację kobiet przerywających antykoncepcję w celu zajścia w ciążę. Już w pierwszym miesiącu po odstawieniu Jeanine zaszło w ciążę aż 27% kobiet, a w ciągu pierwszego roku obserwacji prawie wszystkie - 95%. Szybki powrót płodności po odstawieniu Jeanine nie zależy od długości stosowania tej metody planowania rodziny.

Skuteczność
W badaniu obejmującym aż 16 087 kobiet i 92 146 cykli obserwacji - skalkulowano indeks Pearla na poziomie 0,14. Po wykluczeniu sytuacji związanych z ewidentnymi błędami w dawkowaniu, skorygowany wskaźnik wynosi 0,09. Jest więc bardzo wysoki.

Cena
No cóż, cena niestety nie jest tak niska jakbyśmy sobie tego życzyły, wynosi ona ok. 40 zł.

Marta Sobolska