Nowe stare pigułki

W czerwcu tego roku na polskim rynku pojawiła się Jeanine - nowa pigułka antykoncepcyjna. Czy coś różni ją od dziesiątków innych?
/ 03.04.2008 11:49
 
Jeanine jest rzeczywiście nieco odmienna od znanych nam dotychczas pigułek, choć trudno nazwać ja nowością. Po pierwsze w jej skład wchodzi tzw. dienogest, którego obecnie nie zawiera żadna inna pigułka antykoncepcyjna na świecie. A po drugie jest to jedna z najlepiej przebadanych pigułek, ponieważ od prawie 10 lat jest dostępna w Niemczech pod nazwą Valette.

Dienogest tym się różni od stosowanych dotychczas składników hormonalnych środków antykoncepcyjnych, że jego tzw. okres półtrwania w organizmie jest bardzo krótki wynosi 9 godzin - następnie jest szybko eliminowany z organizmu. Dla porównania wskaźnik ten dla norgestimatu (składnika innej dostępnej w Polsce pigułki) wynosi 58 godzin. Ponadto ma on ograniczony wpływ na metabolizm i nie kumuluje się w organizmie. Podczas stosowania Jeanine miesiączki są regularne, niebolesne, a krwawienia mniej intensywne.

Dodatkowe korzyści
Jeanine ma często pozytywny wpływ na stan skóry i włosów. W badaniu aż 97% kobiet potwierdza korzystny wpływ stosowania Jeanine na stan przetłuszczających się włosów, tłustej skóry, a nawet na przebieg trądziku. Efekt ten jest wynikiem działania składnika o właściwościach antyandrogennych.

Przywrócenie płodności
Jedną z właściwości nowoczesnych środków antykoncepcyjnych jest całkowita odwracalność efektu antykoncepcyjnego. W jednym z badań prowadzono obserwację kobiet przerywających antykoncepcję w celu zajścia w ciążę. Już w pierwszym miesiącu po odstawieniu Jeanine zaszło w ciążę aż 27% kobiet, a w ciągu pierwszego roku obserwacji prawie wszystkie - 95%. Szybki powrót płodności po odstawieniu Jeanine nie zależy od długości stosowania tej metody planowania rodziny.

Skuteczność
W badaniu obejmującym aż 16 087 kobiet i 92 146 cykli obserwacji - skalkulowano indeks Pearla na poziomie 0,14. Po wykluczeniu sytuacji związanych z ewidentnymi błędami w dawkowaniu, skorygowany wskaźnik wynosi 0,09. Jest więc bardzo wysoki.

Cena
No cóż, cena niestety nie jest tak niska jakbyśmy sobie tego życzyły, wynosi ona ok. 40 zł.

Marta Sobolska

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/18.02.2007 10:12
czy po te pigułki może sięgnąć młoda osoba?czy te tabletki mogę kupić w aptece bez recepty?a z lekarzem powinnam się wcześniej skontaktować?proszę o pomoc
/23.09.2008 14:25
...droga j... Nawet maści z antybiotykiem nie dostaniesz bez recepty, więc jeżeli o tym nie wiesz to tym bardziej idź do lekarza i po recepte na pigułki lub szklanke wody zamiast :D