Tabletki antykoncepcyjne - skuteczność fot. Fotolia

Co obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych - 3 najważniejsze czynniki

Bierzesz regularnie pigułkę i jesteś przekonana, że zabezpieczasz się na sto procent? Nie jest to takie pewne! Sprawdź, co obniża skuteczność antykoncepcji
/ 21.06.2018 16:25
Tabletki antykoncepcyjne - skuteczność fot. Fotolia

Okazuje się, że nawet leki stosowane podczas przeziębienia mogą zwiększyć ryzyko niechcianej ciąży. Ginekolog radzi, jak się przed tym uchronić.  Sprawdź, co może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych:

1. Antybiotyki

Większość preparatów przyjmowanych doustnie w mniejszym lub większym stopniu osłabia działanie tabletki antykoncepcyjnej. Należy zwrócić uwagę na następujące substancje:

  • Amoksycylina – stosowana między innymi przy zakażeniu dróg oddechowych, moczowych oraz zapaleniu ucha środkowego i migdałków podniebiennych.
  • Tetracyklina – wykorzystywana przede wszystkim w leczeniu trądziku oraz ropnych zakażeń skóry.
  • Rifampicyna – przepisywana w leczeniu zakażeń wrażliwymi drobnoustrojami, np. gruźlicy oraz w przypadku poważnych infekcji spowodowanych gronkowcami.

Podczas wizyty u lekarza np. z  powodu przeziębienia, powiedz mu o przyjmowanych pigułkach. Czasem jest możliwość zamiany antybiotyku na inny, nie zmniejszający skuteczności antykoncepcji. Jeśli nie, podczas terapii i przez 7 dni po jej zakończeniu trzeba stosować dodatkowe metody zabezpieczenia (np. prezerwatywę).

2. Paracetamol  

Jak się okazuje, nawet ten powszechnie znany i stosowany lek przeciwbólowy może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Na szczęście dzieje się tak tylko wówczas, gdy przekroczymy zalecane dawki (o co wbrew pozorom wcale nietrudno). Dlatego dokładnie czytaj ulotki przyjmowanych np. leków na przeziębienie. Wiele z nich zawiera bowiem paracetamol i, aby nie przekroczyć dopuszczalnej dawki dziennej (dla dorosłych to 4 g), należy zsumować ilość tej substancji we wszystkich stosowanych preparatach.

3. Inne leki i zioła  

Na skuteczność działania tabletek antykoncepcyjnych mogą negatywnie wpływać również:

  • Leki przeciwdepresyjne oraz preparaty łagodzące stany obniżonego nastroju, które można kupić bez recepty.
  • Leki przeczyszczające i wzmagające perystaltykę jelit (stosowane m.in. w zaparciach).
  • Preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca  (np. te poprawiające nastrój oraz ułatwiające trawienie).
  • Leki zaburzające wchłanianie tłuszczu (stosowane w kuracjach odchudzających lub obniżających poziom cholesterolu).
  • Leki przeciwpadaczkowe (przepisywane tylko na receptę).

Jeśli musisz przyjmować leki z wymienionych wyżej grup, stosuj raczej antykoncepcję w plastrach lub spiralę wewnątrzmaciczną. A gdy decydujesz się jednak na tabletki, porozmawiaj z lekarzem o przepisaniu tych z dużą ilością hormonów (bo i tak nie wchłonie się całość).