Uważaj! Tak może objawiać się cukrzyca u dziecka!

Pierwsze objawy cukrzycy trudno rozpoznać. Zobacz, jak rozpoznać cukrzycę u dziecka i jak ją skutecznie leczyć!

Cukrzyca u dzieci - to musisz o niej wiedzieć
fot. Fotolia

W początkowej fazie cukrzyca może nie zostać rozpoznana, jej objawy bywają przez rodziców często mylone z innymi dolegliwościami. Tymczasem lekarze biją na alarm. Coraz więcej dzieci choruje na cukrzycę!

Czy na cukrzycę cierpią także niemowlęta?

Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi, a zaburzenia te wynikają z niedoboru lub całkowitego braku insuliny. Chociaż cukrzyca może mieć początek już w wieku niemowlęcym, to jednak u tak małych dzieci rzadko ją się diagnozuje. Zachorowania zdarzają się jednak już u maluszków powyżej pierwszego roku życia, a jeszcze częściej u trzy-, czterolatków i dzieci starszych.

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój rodziców?

Dziecko zaczyna stale odczuwać pragnienie i więcej pije. Kończy pić jeden kubek napoju i niemal natychmiast domaga się następnego. Oddaje też znacznie więcej moczu i częściej niż zwykle. Dziecko jest mniej aktywne, pokłada się. Czasem pojawiają mu się zajady na ustach. Ten stan bywa mylony z infekcją, wtedy maluch dostaje antybiotyk, który oczywiście mu nie pomaga. Nadal źle się czuje, wymiotuje. W bardzo ciężkim stanie w końcu zazwyczaj trafia do szpitala. Nierozpoznana cukrzyca może doprowadzić do śpiączki.

Jaka jest przyczyna tej choroby?

Dzieci najczęściej chorują na tzw. cukrzycę typu I, insulinozależną. To choroba autoimmunologiczna, która polega na błędzie układu odpornościowego dziecka. Trzustka normalnie zawiera komórki beta, które produkują insulinę. Błąd układu immunologicznego polega na tym, że w pewnym momencie zaczyna je traktować jak wroga i niszczyć. Komórki beta giną i nie jest możliwa produkcja insuliny.

Do czego nam potrzebna insulina?

To hormon odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Pełni też kluczową rolę w wytwarzaniu energii, bierze udział w przemianach białek, węglowodanów i tłuszczów. Znaczny niedobór lub brak insuliny może nawet zagrażać życiu. Do mięśni i wszystkich komórek ciała nie są bowiem transportowane substancje odżywcze.

Czy cukrzycy u dziecka można zapobiec?

Cukrzycy typu I, na którą najczęściej chorują dzieci – nie. Nie ma ona nic wspólnego ze stylem życia, odżywianiem się. Nie wiąże się z tym, czy maluch jest otyły, czy szczupły, czy je dużo słodyczy. Nie wiemy, dlaczego w pewnym momencie układ immunologiczny malca zaczyna nieprawidłowo działać. W tej chwili mówi się o tym, że być może jest to spowodowane jakąś wcześniejszą infekcją wirusową. Jednak to tylko hipotezy. Można jedynie zapobiegać cukrzycy typu II. Na jej pojawienie się rzeczywiście może wpływać otyłość, sposób odżywiania się i styl życia. Ale ona dotyczy raczej osób dorosłych, zwłaszcza z obciążeniem dziedzicznym.

Publikacja:
Agata Bernaciak Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń artykuł 20 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
agaga2014.01.31 17:50
To prawda, żadna nawet najlepsza pompa nie zgadnie ile chcemy zjeść i nie obmyśli dawki insuliny, moja córka ma pompę od sześciu lat i zawsze przy podaniu insuliny do posiłku musimy ustawić jej ilość. Pompa to świetne rozwiązanie, ale jest tylko urządzeniem, to my musimy ustalić cąłą resztę, a przede wszystkim myśleć i być rozsądnym a wszystko będzie przebiegać prawidłowo. Trzymajcie się cukierki!
Gość2012.07.06 13:53
"a w porze jedzenia zaprogramowana odpowiednio pompa sama podaje insulinę" - wcale tak nie jest, a następstwem takich opinii jest później niewiedza społeczeństwa, które uważa, że pompa jest lekiem na całe zło. W porach jedzenia trzeba samodzielnie ustawić ilość insuliny i przeliczniki i dopiero wtedy pompa ją podaje. Jedyne co pompa podaje sama to tzw. "baza", która jest odpowiednikiem ludzkiej trzustki i co godzinę podaje minimalne ilości insuliny pozwalające utrzymać odpowiedni poziom cukru
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka