Gdy dziecko nie chce ssać

Gdy dziecko nie chce ssać fot. Edipresse
Co zrobić ma młoda mama, gdy jej dziecko odmawia przyjmowania pokarmu? Nie załamywać się i zastosować do naszych rad. Lekarz wyjaśnia, jakie mogą być tego przyczyny oraz jak sobie z tym poradzić.
/ 29.04.2010 13:50
Gdy dziecko nie chce ssać fot. Edipresse
Bardzo chciałam karmić synka piersią. Kompletnie mi się to nie udaje. Adaś ssie kilka łyków, a potem z całej siły odpycha się i płacze. Płaczę razem z nim, bo co ze mnie za mama, skoro dziecko nie chce ssać mojej piersi! Co ja złego robię? Mąż mówi, że to wszystko przez moje nerwy i żebym podała butelkę. Nie chcę! W nocy karmienia jeszcze jakoś nam wychodzą, ale w dzień to horror. Co robić?
Asia, mama miesięcznego Adasia

Zanim podpowiem, co może maluszkowi utrudniać ssanie i jak rozwiązać kłopot, mam kilka ważnych informacji dla Asi, jego mamy. Przede wszystkim nie szukaj winy w sobie, nie myśl, że jesteś złą mamą. Tak właśnie często myślą kobiety, które mają kłopoty z karmieniem. Prawda zaś jest taka, że kłopoty są i z czasem mijają, a dla dziecka jesteś najlepszą mamą na świecie. Poza tym wiem, że mamy, które miały problemy z rozpoczęciem karmienia piersią, potem miewają równie duże kłopoty, by maluszka od cyca odstawić, bo tak polubił ssanie! Zatem przed wami jeszcze dużo dobrych chwil przy karmieniu. A co teraz może dziecku przeszkadzać?

1. Mleko wypływa zbyt szybko
Na początku dziecko ssąc, wykonuje bardzo szybkie ruchy. W twoich piersiach jest mało pokarmu, ale ssanie powoduje jego szybki wypływ. Czasem malec nie jest w stanie sobie z tym poradzić i skoordynować przełykania z oddychaniem. Krztusi się i odpycha od piersi, bo chce zaczerpnąć powietrza. A jednocześnie, przestraszony sytuacją, w jakiej się znalazł, zaczyna płakać. Jeśli w takim momencie przystawisz go do piersi, będzie się od niej z całej siły odpychać. Gdy takie sytuacje się powtarzają, dziecko je zapamiętuje i zaczyna bać się karmienia. Denerwuje się nie mniej niż ty.
Co robić? Jeśli dziecko zakrztusi się przy ssaniu, uspokój je. Poczekaj chwilę, zanim powtórnie przystawisz je do piersi. Przed kolejnym posiłkiem odciągnij trochę mleka (aż zacznie wypływać). Zmień pozycję do karmienia na leżącą, a najlepiej połóż się na plecach, układając sobie maluszka na brzuszku, na sobie. „Do góry” mleko będzie lecieć wolniej, a wtedy dziecko nie będzie się krztusić.

2. Malec połknął zbyt dużo powietrza
Niektóre dzieci ssą mleko bardzo intensywnie i szybko, przez co połykają też dużo powietrza. W żołądku tworzy się wtedy pęcherz powietrza, który powoduje ból brzuszka. Maluszkowi to przeszkadza, wierci się, kręci, pręży i odpycha od piersi.
Co robić? Przytrzymaj dziecko chwilę w pozycji pionowej (podtrzymując główkę), poczekaj, aż mu się odbije, a potem jeszcze raz zaproponuj pierś.

3. Nie jest głodny
Być może nie zawsze dobrze odczytujesz sygnały, które daje ci malec. Pamiętaj, że głód nie jest jedynym powodem jego płaczu, a więc to normalne, że nie zawsze chce ssać. Gdy np. smyka boli brzuszek, ma kolkę, też może płakać, ale na pewno nie zechce wówczas niczego jeść. I będą go raczej denerwować twoje próby przystawienia go do piersi. Dzieci, które piją mleko szybko i dość łapczywie, zazwyczaj łykają przy tym sporo powietrza, a potem długo płaczą z powodu kolki. Jednak nowa porcja jedzenia nie jest na nią najlepszym lekarstwem.
Co robić? Odczekaj, by od ostatniego karmienia upłynęły co najmniej 2–3 godziny i dopiero potem zaproponuj pierś.

4. Ząbkuje
W czasie ząbkowania malec często odmawia ssania, gdyż dziąsła go swędzą i bolą. Próbuje przez chwilę pić mleko, szybko jednak denerwuje się i zniechęca.
Co robić? Przed karmieniem posmaruj ząbki dziecka specjalnym żelem na ząbkowanie. Uśmierza ból oraz swędzenie.

5. Jest chory
Na pewno w czasie choroby malec nie będzie chciał jeść tak, jak wtedy, gdy jest zdrowy. Pleśniawki, katar, ból gardła, zapalenie oskrzeli czy ucha – mogą skutecznie zniechęcić do ssania.
Co robić? Jeśli widzisz, że dziecko jest chore i nie chce jeść, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i stosuj do jego zaleceń. Cierpliwie przystawiaj malca do piersi, choćby na kilka chwil, gdyż twój pokarm zawiera cenne przeciwciała. Są one bardzo dobrym lekarstwem na wszelkiego rodzaju infekcje.

6. Interesuje go to, co dzieje się wokół niego
W pierwszym miesiącu życia ssanie jest dla maluszka najważniejsze. Ale potem coraz bardziej zaczyna interesować się światem. Przerywa jedzenie po to, by na ciebie przez chwilę popatrzeć, albo dlatego, że rozprasza go coś, co usłyszał lub zobaczył. Zabawka, włączona lampka, dzwonek do drzwi, grający telewizor – wszystko to może dziecko oderwać od jedzenia.
Co robić? Staraj się karmić maluszka w spokoju, by nic was nie rozpraszało. Włącz cichą, relaksującą muzykę, ścisz telefon, wyłącz telewizor.

7. Boli go brzuszek
Odmową ssania maluch może reagować na jakiś składnik twojej diety: ciężkostrawny kotlet, frytki, colę, fasolę, kapustę albo coś, co go uczula: mleko, orzechy, pomarańcze, ryby.
Co robić? Zwróć uwagę na to, co jesz. Zrezygnuj z produktów ciężkostrawnych, zawierających konserwanty, barwniki. Jeśli to nie pomoże, porozmawiaj z lekarzem. Może zalecić przez pewien czas stosowanie diety antyalergicznej (bez mleka i jego przetworów, jajek, cytrusów, czekolady). Jeśli przyczyną problemów malca jest alergia, taka dieta powinna przynieść poprawę.

konsultacja: dr Katarzyna Raczek-Pakuła, lekarz pediatra, konsultant laktacyjny

O karmieniu dziecka porozmawiaj na abckarmienia.pl

Redakcja poleca

REKLAMA