Pierwsze chwile z maleństwem

rodzina, dziecko, noworodek
Noworodek jest niezwykle czuły na wszelkie bodźce. Przeczytaj, o czym powinnaś pamiętać, aby oszczędzić mu nerwów.
/ 27.11.2009 17:10
rodzina, dziecko, noworodek
Wystarczy popatrzeć – napięte ciało, przykurczone nóżki i rączki – ten mały człowiek nie czuje się pewnie, a może nawet chce się przed czymś bronić... Przytulisz go i już lepiej. Ale to jeszcze nie wszystko. W każdej sytuacji możesz postąpić tak, by zaoszczędzić swojemu dziecku stresu. I sobie też – bo kiedy niemowlę nie płacze, macierzyństwo wydaje się prostsze. Przynajmniej na początku…

Karm na żądanie

Pusty brzuszek to dla noworodka dotkliwe, bolesne odczucie, więc gdy jest głodny, przeraźliwie płacze. W takiej sytuacji nie pomogą największe atrakcje, spokój przyniesie tylko twoja pierś.

Przed drzemką w ciągu dnia zasłaniaj okna
Noworodek nie lubi ostrego światła, może się go przestraszyć, bo w twoim brzuchu dojrzewał w półmroku. Gdy sypia w nasłonecznionym pokoju, zadbaj, by nie raziło go słońce. Jeśli nie masz żaluzji lub rolet, sprawdzi się baldachim nad łóżeczkiem (niewskazany, jeśli spodziewacie się u dziecka alergii) lub zawieszenie kocyka na szczebelkach.

Nie zapalaj nagle światła
Gdy wstajesz w nocy, by nakarmić dziecko lub je przewinąć, zapal nocną lampkę, która dyskretnie oświetli pokój, a dopiero potem, jeśli to konieczne – duże światło.

Ścisz telefon i dzwonek do drzwi
Twoje maleństwo może okazać się wielkim śpiochem, któremu nie przeszkadza nawet tramwaj zgrzytający na zakręcie. Zwykle jednak noworodki są wrażliwe na dźwięki, a hałas jest im obcy, bo do wnętrza brzucha docierały jedynie przytłumione brzmienia. Przysłuchaj się odgłosom twojego domu: pralce, zmywarce, komputerowi – może coś warto przestawić dalej od pokoju dziecka albo włączać, gdy ono nie śpi.

Zagadaj, zanim podejdziesz do łóżeczka…
...a leżący w nim maluch akurat nie śpi. Może być zajęty np. oglądaniem wzorków na ochraniaczu zakrywającym szczebelki, więc twoje nagłe pojawienie się mogłoby go przestraszyć. Gdy noworodek się zlęknie, reaguje odruchem Moro – rozkłada ręce i przyciąga je, jakby chciał kogoś objąć.

Otulaj
Większość noworodków lubi mieć wokół siebie ograniczoną przestrzeń, a dzieci z silnym odruchem Moro czują się bezpieczniej i szybciej się uspokajają, gdy są opatulone. Szybko się przekonasz, co odpowiada twojemu dziecku.

Podnoś dziecko zwrócone bokiem do podłogi
Jeśli maleństwo widzi, co dzieje się z jego ciałem, gdy podnosisz je z łóżeczka, mniej się boi zmiany pozycji. Pamiętaj o tym również, gdy wkładasz dziecko do wanienki i je z niej wyjmujesz.

Obcinaj paznokcie, gdy dziecko śpi
Maluchowi może się nie spodobać, gdy będziesz przytrzymywać mu rączkę lub nóżkę, zmagając się z małymi paznokietkami. Zabierz się do tego zadania, gdy dziecko mocno śpi.

Sprawdzaj temperaturę powietrza w łazience
Podczas kąpieli powinna mieć około 24°C, aby rozebrany maluch czuł się komfortowo. Noworodek szybciej marznie, bo jego układ termoregulacji nie działa jeszcze sprawnie.

Nie przegrzewaj
Dotknij skóry na karczku dziecka: ciepła i sucha to dobry znak, rozgrzana i spocona – maluch jest ubrany za grubo, chłodna – za lekko. Gdy w pokoju jest gorąco, nie opatulaj maleństwa, przegrzanie może być przyczyną kłopotów z oddychaniem.

Nie zwlekaj z kąpielą
Gdy sprawdzisz temperaturę wody w wannie (najlepiej termometrem), nie zwlekaj z zanurzeniem dziecka. Jeśli dopiero teraz zaczniesz je rozbierać, woda wystygnie i kąpiel nie będzie przyjemna.

Nie przebieraj za często
Zrezygnuj z przyjemności oglądania malca w różnych strojach w ciągu dnia. Oszczędzisz stresu i jemu, i sobie – bo wcale nie tak łatwo włożyć rękaw na małą, ale mocno przygiętą rączkę.

Unikaj zapięć na plecach
Noworodek ma delikatną, wrażliwą na dotyk skórę. Leżenie na guziczkach lub na zmierzwionym ubranku może być dla niego przykrym doznaniem. Możesz też usprawnić przewijanie, wybierając śpioszki rozpinane w kroku.

Dawkuj atrakcje
Wizyta kilku krewnych lub zakupy w hipermarkecie to dla maluszka bardzo stresujące przeżycie. Jego układ nerwowy nie jest w pełni ukształtowany, dlatego dziecko nie radzi sobie z nadmiarem bodźców. Efektem bywa trudny do utulenia płacz. Zatłoczonych miejsc warto unikać także ze względu na niedojrzały układ odpornościowy malca. Zakupy z noworodkiem mogą skończyć się nie tylko płaczem, ale i przeziębieniem.

Dbaj o siebie
Jeśli jesteś wypoczęta, uśmiechnięta, twoje maleństwo to czuje i jest szczęśliwe. Ruchy odprężonej mamy są bardzo delikatne, płynne, więc dziecko w takich chwilach doskonale czuje się w twoich ramionach.

Lista przebojów noworodka
Nie potrzebujesz wiele, aby sprawić przyjemność swojemu dziecku. Zobacz, czym na pewno miło je zaskoczysz
Ramiona. W nich dziecko czuje się najlepiej. Co prawda nie możesz zaoferować mu piersi (gdy maluch ją ssie, podobno nie przejmuje się nawet ostrym światłem i hałasem), ale kołysany przez tatę czuje się bardzo bezpiecznie.
Głos. Nie wstydź się mówić, wyżej modulując głos. Kobiety zwykle robią to instynktownie, a małym dzieciom bardzo to odpowiada.
Ciepło, cicho i w ruchu. Czyli tak jak w brzuchu mamy. Maluch nie lubi leżeć w stabilnym łóżeczku. Przez całą ciążę pływał w rytm kroków i ruchów swojej mamy, dlatego jest miłośnikiem noszenia na rękach, kołysania, jazdy autem i wózkiem.
Dotyk. Głaskanie po główce, czółku, (po policzku raczej nie, by nie pobudzić odruchu szukania piersi).
Bicie serca. Działa na maluchy uspokajająco. Staraj się trzymać dziecko tak, by mogło słyszeć twój puls.

Anna Oleksy, położna i psycholog kliniczny, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Warszawie

Redakcja poleca

REKLAMA