Trzeba codziennie myć maluszkowi główkę?
Tak, bo skóra się poci. Także na główce (szczególnie jeśli zakładasz czapeczkę). A pot i brud mogą powodować pojawianie się stanów zapalnych, krostek. Dlatego niezależnie od tego, czy dziecko ma włoski, czy jeszcze nie, jego główkę trzeba myć codziennie. Dokładnie tak samo, jak myjesz mu całe ciało.
Jaki kosmetyk będzie najlepszy?
Główkę noworodka możesz myć tą samą kostką mydlaną, której używasz do mycia ciała. Jeśli do kąpieli używasz płynu lub np. emolientu (to kosmetyki dostępne w aptece, które nie tylko myją, ale też nawilżają i lekko natłuszczają skórę), umyj nim również główkę malca. Możesz także użyć szamponu, jeśli nadaje się dla dziecka już od pierwszych dni życia.
Skąd mam wiedzieć, że szampon jest dobry dla dziecka?
Przede wszystkim uważnie przeczytaj, co jest napisane na opakowaniu. Nie wystarczy zapewnienie producenta, że to szampon dla dzieci. Do mycia włosów niemowlęcia używaj tylko takiego, na którym jest napisane, że nadaje się on dla niemowląt (to dzieci, które nie skończyły pierwszego roku życia). Zwracaj na to uwagę i nie myj szkrabowi główki szamponem przeznaczonym dla starszych dzieci. Jest w nim więcej składników chemicznych, np. zapachowych, barwiących, które mogą podrażniać skórę.
Czy to prawda, że włosy są umyte wtedy, gdy szampon dobrze się na nich pieni?
Nie. Kosmetyki, które bardzo się pienią, zwykle zawierają sporo środków zasadowych, wysuszających skórę. W efekcie dziecko później się drapie. Myślisz, że to uczulenie, tymczasem często taka reakcja jest spowodowana wysuszeniem skóry. Dlatego dla małych dzieci lepsze są szampony, które mało się pienią. Zwykle zawierają one środki nawilżające i natłuszczające skórę.
Czy wystarczy raz nanieść szampon na włosy, umyć je i wypłukać, czy trzeba tę czynność powtórzyć?
Wystarczy raz. Szamponu powinno być niewiele. Potem dokładnie go spłucz, by resztki nie zostały na włosach.
Czy ciemieniucha to efekt rzadkiego mycia głowy?
Nie. Między szóstym tygodniem a trzecim miesiącem życia malca gruczoły łojowe znajdujące się w skórze zaczynają pracować na znacznie zwiększonych obrotach. U dzieci często pojawiają się wtedy na główce żółte łuseczki. To właśnie jest ciemieniuszka. Co robić? Przed kąpielą nasmarować główkę oliwką, założyć czapeczkę, a potem – jeszcze przed myciem szamponem – delikatnie wyczesać.
konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra, dermatolog
Masz pytanie dotyczące zdrowia Twojego maleństwa? Zadaj je na www.zdrowybobas.pl