Wszystko, co powinnaś wiedzieć o skurczach Braxtona-Hicksa!

Przed rozpoczęciem akcji porodowej, organizm będzie się do niej przygotowywał. Dlatego po 20. tygodniu ciąży możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa.

Skurcze Braxtona-Hicksa - to musisz wiedzieć
fot. Fotolia

Chociaż skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć płód, w dziewiątym miesiącu ciąży mogą zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Da ci to przedsmak porodu, jeszcze zanim się na dobre zacznie.

Każdy skurcz czy nawet lekkie twardnienie brzucha powodują, że zaczynasz się niepokoić. Szczególnie wtedy, gdy coś takiego dzieje się na długo przed terminem rozwiązania. Ale spokojnie! Zazwyczaj takie objawy są całkiem naturalne i nie stanowią zagrożenia dla ciebie i maleństwa. To tylko trening macicy przed zadaniem, jakie będzie musiała wykonać, gdy nadejdzie godzina zero.

Skąd biorą się skurcze w trakcie ciąży?

Delikatne napinanie brzucha możesz odczuwać przez całą ciążę. Na przykład podczas dłuższego spaceru, gładzenia lub jego masowania. Jednak to jeszcze nie są skurcze mięśnia macicy. Te mogą się zacząć po 20. tygodniu ciąży. Są to skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Braxtona-Hicksa. Mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną twoje dziecko, gdy nadejdzie termin rozwiązania.

Jak skurcze Braxtona-Hicksa odczuwają kobiety?

Czasem ból przypomina wyjątkowo dokuczliwą miesiączkę, albo nagły ucisk uniemożliwiający wyprostowanie się. Są też i takie przyszłe mamy, które twierdzą, że skurcze łapią je po kilkanaście razy dziennie i właściwie nie mogą przez nie chodzić. Jednak dla większości ciężarnych są bezbolesne, chociaż odczuwane przy nich napięcie mięśnia macicy może być nieprzyjemne.

Co charakteryzuje skurcze Braxtona-Hicksa?

Skurcz zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Trwa około 30 sekund. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze. W 8–9. miesiącu mogą występować nawet co 20–30 minut i trwać do dwóch minut. Nic więc dziwnego, że łatwo wziąć je za sygnał rozpoczynającego się porodu. Jest jednak kilka istotnych różnic...

Różnice między skurczami przepowiadającymi a porodowymi

Skurczom przepowiadającym nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy (takie jak np. biegunka, plamienie, odejście czopu śluzowego lub wód płodowych) ani uczucie rozpierania, ból pleców czy brzucha. I najważniejsza ich cecha, która uniemożliwi pomyłkę: nie stają się coraz mocniejsze ani częstsze. Wręcz przeciwnie, maksymalnie w ciągu godziny łagodnieją i całkowicie ustępują.

Publikacja:
Agata Bernaciak Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń artykuł 114 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
JUSTA2014.11.10 18:35
WITAM JESTEM W 20 TYGODNIU CIĄŻY OD W CZORAJ MAM SKURCZE MYŚLE,ŻE TO SKURCZE BRAXTONA HICKSA.MARTWIE SIE PONIEWAZ SA ONE CO 10 MINUT I SA BOLESNE AZ WCHODZA W KRĘGOSŁUP.JUTRO MAM WIZYTE U GINA.NIEWIEM CZY MOGE TYLE CZEKAĆ????CZY KTOS MIAŁ PODOBNA SYTUACJE
paula2014.02.21 22:35
jestem w 34 tygodniu i od jakiś 3 dni zaobserwowałam jak akurat siedze za robi mi się strasznie twardy brzuch ale tylko u góry i to z jednej strony z prawej...czy to sa te skurcze B H czy to może dzidzi się tak rozpycha? to moja pierwsza ciaza dlatego pytam... i przy załatwianiu się wieczorem miałam trochę krwi później rano tez ale zmieszana z moczem a teraz jest już ok? czy to cos poważnego?
Lucy2014.02.20 07:08
Ja mam raz w tygodniu i są nie do wytrzymania. Przeważnie na noc. Dostaje strasznego bólu brzucha ,ból promieniuje aż do macicy. Nie idzie się podnieść z łóżka więc tylko leżę. Zresztą zawsze wypada w nocy więc i tak za wiele nie mogę zrobić. Jestem w 39 tygodniu ciąży i myślę sobie że jeżeli przy porodzie będzie tak bolało to mam przekichane :-(
Gość2013.09.30 17:54
od 30 tygodnia ciąży miałam te skurcze. Na początku kilka dziennie, potem aż co 7 minut(na szczęście nie przez cały dzień) zmiana pozycji nie pomagała, ale były bezbolesne. Ja odczuwałam je jak mocny uścisk (jakby mnie ktoś przytulał w okolicach brzucha aż troszkę braknie tchu) do tego brzuch jak kamień. Lekarz zalecił leżenie, nospę i zero schodów-ale nie pomogło. Około 38 tygodnia prawie ustały. Różnią się zdecydowani od skurczy porodowych.
kaasiaa2013.08.28 15:55
Ależ głupoty niektóre z Was piszą i stresują biedne dziewczyny w ciąży! Skurcze Braxtona-Hicksa to to samo co skurcze przepowiadające (niektóre z was mylą te skurcze ze skurczami porodowymi!). Skurcze B-H.. nie są groźne, a nawet są przydatne, trenują macicę przed porodem. Jeśli występują nieregularnie, niezbyt często, są niebolesne lub też nieco bolesne (max 10 bolesnych w ciągu doby), nie towarzyszą im inne objawy (np. plamienia, krwawienia) to jest zupełnie naturalne i nie powinno stresować mam. Oczywiście zawsze należy zapytać swojego ginekologa, jeśli coś was niepokoi. Zbyt intensywne skurcze, twardnienia macicy można trochę opanować nospą i magnezem, ale tylko jeśli lekarz zaleci! Nie stresujcie się dziewczyny!
nik2013.07.30 14:36
skurcze braxtona-hicksa to zupełnie naturalne zjawisko
Gość2013.05.27 10:42
kurcze, a ja myślałam, że brzuch napina się ponieważ moje maleństwo zmieniało swoje ułożenie :-) brzuch wydaje się być twardszy i nie do uniesienia. To moje spostrzeżenia
Gość2013.05.24 19:09
wygląda doskonale
Gość2013.05.18 23:47
jesli to tego skurczu dochodzi silny ból w okolicy ledzwiowej to co? xd ( 7 miesiąc)
Gość2013.05.13 14:58
jezuu jak sie tak balam jak mi lekarz powiedzial, ze mam skurcze braxtona hicksa, ale juz jest ok
Gość2013.05.13 14:56
skurcze braxtona-hicksa nazwa straszna, ale nie ma się czego bać :) wiem bo sprawdziłam
Gość2013.05.13 14:30
skurcze braxtona-hicksa? ja ich nie miałam.
Gość2013.05.13 13:53
ja nie wiem czym są skurcze braxtona-hicksa ale bym nie chciala ich mieć ......
Gość2013.05.13 13:48
skurcze braxtona-hicksa miała Rachel z Przyjaciół ;)))
Gość2013.05.13 13:26
skurcze braxtona-hicksa to nic innego jak zwiastun porodu, wiec moim zdaniem kolezanka poniżej komentująca jest w błędzie...
Gość2013.05.13 13:09
skurcze braxtona-hicksa to nic strasznego
Gość2012.08.05 22:16
a tak swoja droga, skurcze braxtona hicksa a przepowiadajace to co innego wg mojego lekarza. Skurcze braxtona- hicksa przygotowuja macice i zaczynaja sie owszem od 20 tyg, a przepowoadajace zaczynaja sie jak juz tydz przed porodem.
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka