Jakie są pewne objawy ciąży

kobieta, mężczyzna, test ciążowy, ciąża

Zrobię test

Kolejny krok to zrobienie testu ciążowego. Gdy zobaczysz dwie kreski, to jest duże prawdopodobieństwo, że jesteś w ciąży. Dlaczego nie na pewno? Wprawdzie współczesne testy są szczere do bólu – ciążę wskażą na 99 proc. – to jednak zdarza się im pomyłka spowodowana np. uszkodzeniem mechanicznym testu czy chorobą przyszłej mamy (np. tarczycy).

Jak działa test?

By zadziałał, potrzebny jest twój mocz. To w nim znajduje się hormon HCG (gonadotropina kosmówkowa), który twój organizm produkuje od pierwszych dni po zapłodnieniu. Jednak dopiero po dwóch tygodniach jego stężenie jest odpowiednie, by potwierdzić twój stan. Stąd zalecenia producentów, by testy robić w terminie spodziewanej miesiączki lub tuż po nim.
A jeśli test pokazał jedną kreskę? Są trzy tego powody: nie jesteś w ciąży, test jest zbyt mało czuły, stężenie hormonu HCG jest niskie. Wtedy pozostaje ci poczekać kilka dni, by powtórzyć test albo kupić inny. A jeśli nie jesteś w ciąży, to... Sama już wiesz, co robić:)

Idę do lekarza

Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i test pokazał dwie kreseczki, to pędź do lekarza. To on potwierdzi, czy będziesz mamą. Może to zrobić na dwa sposoby: podczas badania ginekologicznego (oceni, czy są zmiany w narządach płciowych, m.in. rozpulchnienie pochwy, przekrwienie szyjki macicy, zmiany śluzu szyjkowego) albo USG (pęcherzyk ciążowy jest już widoczny dwa i pół tygodnia po zapłodnieniu).

To prawie pewne, gdy...

Niektóre sygnały wysyłane przez organizm trudno przegapić. Oto prawie pewne objawy ciąży:
1. Brak miesiączki. To prawie pewna oznaka ciąży, choć jej spóźnienie czy zatrzymanie może być spowodowane np. stresem.
2. Zmiany w gruczołach piersiowych. Obrzmienie, poszerzenie żył widocznych pod skórą, wokół brodawek pojawiają się niewielkie guzki, przebarwienie obwódek piersiowych.
3. Podwyższona temperatura ciała. Jeśli jesteś w ciąży, to przez dwa, trzy tygodnie po owulacji masz stan podgorączkowy (ponad 37 st. C).

Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog położnik

Oceń 4,65 / 175 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka