Objawy ciąży: pierwsze objawy wczesnej ciąży, jak je rozpoznać

Pierwsze objawy ciąży fot. Adobe Stock
Objawy ciąży w pierwszych tygodniach przypominają przeziębienie. Wczesnej ciąży towarzyszą: nudności i wymioty, brak miesiączki, zawroty głowy i omdlenia, brak apetytu, uczucie zmęczenia.
Agata Bernaciak / 10.12.2019 07:21
Pierwsze objawy ciąży fot. Adobe Stock

Pierwsze objawy mogą być już widoczne kilka dni po zapłodnieniu i możesz czuć rozdrażnienie i osłabienie. Objawy wczesnej ciąży nasilają się w I trymestrze i towarzyszą przyszłej mamie nawet przez cały okres jego trwania.

Na skróty:

Objawy ciąży: pierwsze oznaki

Objawy wczesnej ciąży mogą być mylone z objawami zbliżającej się miesiączki. Może towarzyszyć ci tkliwość piersi, rozdrażnienie, uczucie wzdętego brzucha. 

Jeżeli współżyłaś, staraliście się o dziecko i domyślasz się, że możesz być w ciąży, test ciążowy wykonaj najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Brak okresu uważany jest za pierwszy objaw ciąży. Jakie jeszcze objawy mogą świadczyć, że zostaniesz mamą?

Pierwsze objawy ciąży

  • Brak miesiączkiNiemal pewnym znakiem świadczącym o ciąży będzie brak miesiączki. Krwawienie może być też opóźnione lub zatrzymane m.in. z powodu stresu, nieprawidłowej diety, podróży albo strachu przed ciążą. Przez kilka pierwszych miesięcy może zdarzyć się również krwawienie w ciąży.

  • Wrażliwość na zapachy. Kilkanaście dni po prawdopodobnym zapłodnieniu zaczynasz wyczuwać nowe zapachy. Pierwsze objawy ciąży to też niechęć do znanych już zapachów, nawet wstręt do ulubionych perfum.

  • Nudności i mdłościTo jedne z najwcześniejszych objawów ciąży. Ich pojawienie wcale nie musi jej jednak dowodzić. Czasem nadwrażliwość na zapachy to objaw zatrucia pokarmowego lub infekcji.

  • Częstsze oddawanie moczuJeśli wykluczysz zapalenie pęcherza i cukrzycę, możesz być niemal pewna, że powodem twoich dolegliwości jest ciąża. 

  • Zwiększony apetyt lub wstręt do jedzeniaZmiany w gospodarce hormonalnej powodują u ciebie zwiększenie apetytu i łaknienia, choć tak naprawdę dziecko jeszcze wcale nie potrzebuje dużej ilości białka ani węglowodanów.
  • Zawroty głowy lub senność. Jeśli to nie przeziębienie, a stan się przedłuża, to osłabienie może być związane z ciążą. 
  • Infekcja pochwyJednym z najczęstszych, a przy tym najbardziej wstydliwym objawem wczesnej ciąży jest infekcja pochwy. Bezzwłocznie zgłoś się do lekarza. Infekcje pochwy podczas ciąży są bardzo niebezpieczne. 
  • Pozytywny wynik testu ciążowego. Dwie kreski na teście są niemal pewnym znakiem ciąży. Wyjątkiem może być dodatni wynik spowodowany uszkodzeniem mechanicznym testu lub problemami z tarczycą. Jeśli jednak na teście pojawiła się wyłącznie jedna kreska, nie jest to jeszcze wiarygodny dowód. Być może test jest zbyt mało czuły albo w twoim moczu jest jeszcze zbyt małe stężenie gonadotropiny kosmówkowejSprawdź, jak wykonać test ciążowy

Objawy ciąży

fot. Ula Bugaeva

Wczesna ciąża: co musisz zaplanować i z czego zrezygnować

Jeśli jesteś pewna, że twoje dolegliwości to pierwsze objawy ciąży, umów się do lekarza ginekologa lub znajdź odpowiedniego, który chcesz, aby zadbał o ciebie w ciąży. 

Co musisz zrobić na tym etapie ciąży:

  •  Unikaj alkoholu. Przez cały czas trwania ciąży należy całkowicie powstrzymać się od spożywania procentowych trunków. Alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko, obciążając płód. Istnieje bardzo duże ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie z wadami słuchu, nerek płuc.
  • Sprawdź, jakie leki przyjmujesz. Skonsultuj z lekarzem dotychczasowe kuracje, wyniki badań laboratoryjnych i diagnostycznych.
  • Umów się do dentysty. To mit, że w ciąży nie można leczyć zębów. Nawet trzeba!
  • Zapomnij o papierosach i innych używkach. Rzuć palenie i zmuś też domowników do porzucenia nałogu. Palenie papierosów w ciąży to jedna z gorszych rzeczy, jakie może zrobić przyszła matka. Gdy ciężarna zaciąga się dymem, tętno płodu natychmiast podwyższa się ze 130 do 180 uderzeń na minutę. Maluch otrzymuje wówczas wraz z krwią matki mniej składników odżywczych i o 25 proc. mniej tlenu.To skutkuje niedotlenieniem, a w konsekwencji nie pozwala rozwijać się prawidłowo.
  • Odżywianie. jest teraz szczególnie ważne. Kwas foliowy, inne składniki odżywcze oraz witaminy są niezbędne, aby twoje dziecko było zdrowe.

Zerknij także do kalendarza rozwoju ciąży i zobacz, jak rozwija się płód tydzień po tygodniu. 

Wszystko o wczesnej ciąży:Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?

Jak wyglądają pierwsze tygodnie ciąży

Redakcja poleca

REKLAMA