Sprawdź! Oto lista pierwszych objawów ciąży

Czy można być w ciąży i mieć okres? Jakie są pierwsze objawy? Które oznaki mogą być jedynie fałszywym alarmem? Sprawdź!

Pierwsze objawy ciąży - sprawdź czy spodziewasz się dziecka
fot. Panthermedia

  Choć wkrótce będziesz wiedziała z absolutną pewnością, czy jesteś w ciąży, już dziś lepiej zacząć obserwować swoje ciało. Pierwsze jej oznaki mogą być już widoczne kilka dni po zapłodnieniu. Nawet, jeśli tylko przypuszczasz, że mogłaś zajść w ciążę, jak najszybciej zacznij brać dostępny w każdej aptece kwas foliowy – to bardzo ważne dla układu nerwowego rozwijającego się płodu.

Objawy ciąży: czy doszło do zapłodnienia?

Kilka dni po zapłodnieniu twoje piersi najprawdopodobniej staną się nieco większe, twarde i wrażliwe na każdy, nawet najdelikatniejszy dotyk. Oprócz nadmiernej tkliwości możesz czuć mrowienia, związane z ich powiększaniem się. Ten sygnał wysyłany przez organizm, jest jednak bardzo podobny do oznak zbliżającej się miesiączki. Podczas badania ginekologicznego lekarz może zaobserwować również rozpulchnienie szyjki macicy – jednak ten objaw tak samo może świadczyć jedynie o nadchodzącym okresie.

Pierwsze objawy ciąży

1. Miesiączka

Niemal pewnym znakiem świadczącym o ciąży, będzie brak miesiączki. Pewnie zastanawiasz się, czy można być w ciąży i mieć okres? Pamiętaj, że krwawienie może być opóźnione lub zatrzymane m.in. z powodu stresu, nieprawidłowej diety, podróży albo strachu przed ciążą! Zdarza się również krwawienie w ciąży - nawet przez kilka pierwszych miesięcy!

2. Wrażliwy węch

Kilkanaście dni po prawdopodobnym zapłodnieniu zaczynasz wyczuwać nowe zapachy. Twój partner pachnie mniej przyjemnie, poranna kawa cuchnie, a woń papierosów przyprawia o mdłości. Nudności i wyostrzenie węchu to jedne z najwcześniejszych objawów ciąży. Jednak ich pojawienie wcale nie musi jej dowodzić! Czasem nadwrażliwość na zapachy to objaw zatrucia pokarmowego, infekcji albo... zbyt bujnej wyobraźni.

3. Oddawanie moczu i senność

Kolejnymi sygnałami świadczącymi o ciąży są częste oddawanie moczu i wzmożona senność. Kobieta w dzień zasypia "na stojąco", a w nocy kilkakrotnie się budzi, aby pójść do toalety. Jeśli wykluczysz zapalenie pęcherza i cukrzycę, możesz być niemal pewna, że powodem twoich dolegliwości jest ciąża. Jeżeli odczuwasz dolegliwości żołądkowe, zawroty głowy lub przemożną senność warto wybrać się do apteki po test ciążowy i umówić się na wizytę do ginekologa.

Dowiedz się więcej o zajściu w ciążę:

Katarzyna Bosacka opowiada o zachciankach w ciąży:


Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,17 / 497 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka