Święte wino

Wino Madera - reprezentant wyspiarskiej kuchni.
Powiedzieć o nich, że są twarde to zdecydowanie za mało. Można ryzykować wizytę u dentysty, a można też kupić Vin santo. Tradycyjnie ciasteczka cantucci zamacza się właśnie w tym cudnym słodkim winie. Zatem wyjątkowo lepiej zapomnieć o kieliszku i pić wino z małych szklaneczek.
/ 07.03.2010 19:34
Wino Madera - reprezentant wyspiarskiej kuchni.

Ale czymże jest rozmiękczające ciasteczka wino?

Zacznijmy od odrobiny historii. Nazwa sugeruje nam, że wino ma coś wspólnego ze świętością. Etymologia wywodzi się jednak z nieco bardziej przyziemnych wymiarów, a mianowicie z przesłyszenia się.

Otóż VIN SANTO jest produkowane w Toskanii od wczesnego Średniowiecza, lecz było znane pod inną nazwą. Gdy w XV wieku na posiedzenie Rady Ekumenicznej zjechało wielu biskupów podano właśnie to wino. Wtedy biskup z Grecji miał krzyknąć, że właśnie piją wino Xantos (likierowe wino z Santorini). Niektórzy zamiast Xantos usłyszeli Santo, a ponieważ w nazwie jest pewne dostojeństwo, to tak już zostało.

Obecnie VIN SANTO produkuje się niemal w całej Italii, ale największym prestiżem cieszy się to z apelacji VIN SANTO DEL CHIANTI. Produkuje się je ze szczepów Trebbiano Toscana i Malvasia.

Produkcja

Dawniej winogrona suszono na słomianych matach (podobnie jak jurajskie wina słomiane), obecnie preferuje się podwieszanie owoców pod sufitem. Gdy grona będą zupełnie wysuszone rozpoczyna się ich tłoczenie. Z racji ogromnej koncentracji i słodyczy moszczu uzyskiwane wina są mocne – zwykle ok. 16% i na dodatek wciąż słodkie. Następnie wino wlewa się do malutkich, 100-litrowych beczek dębowych zwanych caratelli. Beczki są wypełnione winem tylko do pewnego poziomu i przechowywane wcale nie w zimnych piwnicach, jak jesteśmy przyzwyczajeni, tylko w pomieszczeniach typu strych, gdzie są narażone na duże wahania temperatury. Pod tym wpływem, po kilku latach cukier resztkowy fermentuje ponownie, uszczelniając beczkę. Cały proces dojrzewania trwa 3-10 lat, i w dużej mierze od czasu leżakowania zależy, z jakim VIN SANTO będziemy mieć do czynienia. Oprócz najpopularniejszych słodkich win zdarzają się również delikatnie słodkie czy wręcz wytrawne.

Polecamy: Kolory wina

VIN SANTO jest winem zwykle nieco utlenionym, w stylu nieco staromodnym (średniowieczne pochodzenie zobowiązuje), a leżakowanie uwalnia aromaty orzechów, miodu, kwiatów, moreli.

Dla porządku dodajmy, że Toskańczycy nawet do produkcji tego wina potrafią użyć Sangiovese. W takiej sytuacji, bądź gdy użyją innego czerwonego szczepu, na etykiecie pojawi się adnotacja occhio di pernice (oko kuropatwy).

Redakcja poleca

REKLAMA