Najczęstsze błędy przy stole

Chyba nie ma człowieka, który choć raz nie znalazł się w kłopotliwej sytuacji podczas oficjalnego posiłku: miał problem z doborem sztućców czy nie wiedział jak jeść daną potrawę. Drobne uchybienia są wybaczalne, ale najbardziej typowych błędów przy stole powinniśmy się wystrzegać.

Poniżej znajdziesz listę dziesięciu najbardziej rażących i notorycznie powtarzających się błędów popełnianych podczas różnych posiłków.

  • Opieranie łokci o stół - łokcie nie mają co tu robić, nad blatem mogą znajdować się tylko dłonie i nadgarstki.
  • Pochylanie zbyt nisko głowy nad posiłkiem – szczególnie w wydaniu damskim wygląda to mało elegancko, jak włosy lądują w potrawie. Po to mamy sztućce, aby podawać sobie kęsy do ust, a postawa wyprostowana to wymóg kulturalnego biesiadnika.
  • Odkładanie na obrus uprzednio użytych sztućców – raz użyte sztućce nie mają prawa ponownie dotknąć obrusa. Toteż nie odkładamy sztućców w ten sposób, że częściowo znajdują się na talerzu, a częściowo na stole, tylko krzyżujemy je, albo kładziemy równolegle na talerzu.
  • Oblizywanie łyżeczki od herbaty czy kawy – w kontaktach oficjalnych musimy z tej przyjemności zrezygnować, nawet gdy wsypujemy przepyszną śmietankę do kawy, mówi się trudno.
  • Podawanie herbaty w szklankach – powinniśmy trzymać się zasady, że gorące napoje podajemy w filiżankach, a zimne w szklankach.
  • Trzymanie kieliszka z winem za kielich – gdy tymczasem należy trzymać go za nóżkę. Pozwoli to uzyskać piękny dźwięk podczas toastów, a także w przypadku win schłodzonych zapobiegnie to ociepleniu trunku.
  • Przeglądanie się w lusterku – pamiętajmy, że jeśli chcemy poprawić coś w swoim wyglądzie, to powinniśmy wyjść do toalety. Damie nie przystoi wyjmowanie puderniczki w trakcie posiłku.
  • Wygłaszanie toastów przed gospodarzem – gdy tymczasem zasady dobrego wychowania wskazują, że pierwszy toast należy do gospodarza.
  • Wygłaszanie toastów podczas gorącego dania – toasty należy wznosić między posiłkami.
  • Wznoszenie tostów w połowie napełnionymi kieliszkami – przed wzniesieniem toastu należy upewnić się, czy każdy ma napełniony kieliszek. Trącanie się kieliszkami, w których tylko na dnie pozostał alkohol nie jest zbyt eleganckie.
Zupa solianka - Kasia gotuje z Polki.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
~jhgfdsasdf/11 miesięcy temu
Mam to w dupie i te zasady, k***a. A ty, Katarzyno, jesteś pie.....loną pindą.
~Chartreuse/5 lat temu
Szanowna Pani Katarzyno! Słusznie nakazuje Pani trzymanie kieliszka za stopkę, ale uwaga ,że ma to pozwolic na wydobycie "pięknego" dzwięku podczas toastu jest błędna . Zasady dobrego wychowania zakazują stukania się kieliszkami podczas toastów.Polecam lekturę książek Pań Meyden , Bonneau, czy Hansa Kleina
~kj/5 lat temu
Poprawna forma jest taka że jeżeli gość mężczyzna sugeruje że kobiety pierwsze to wtedy należy najpierw kobiecie gospodarzowi polać przed gościom mężczyznom. W biznesie jest analogicznie.
POKAŻ KOMENTARZE (10)