POLECAMY

Jak prawidłowo podawać potrawy

Kolejność podawania dań wydaje się sprawą nie mniej ważną niż dobór menu i wystrój stołu. Zapraszając do siebie gości nie tylko musimy pamiętać o tym, kiedy podać przystawkę i szampana, ale również od którego z gości rozpocząć podawanie potraw.
Jak prawidłowo podawać potrawy

Kolejność dań

Powszechnie przyjęta kolejność podawania poszczególnych dań podczas przyjęcia zakłada następującą ich kolejność:

  • aperitif,
  • przystawki,
  • zupa,
  • danie rybne,
  • danie mięsne,
  • sery,
  • deser i kawa.

Oczywiście liczba podanych dań nie jest obowiązkowa, to od nas zależy ile potraw przygotujemy. Najlepiej podać cztery lub pięć dań, a podczas krótkich przyjęć ograniczyć się nawet do trzech. Nie ma sensu planować większego jadłospisu, ponieważ nasi goście nie będą fizycznie ich przejść.

Zobacz: Dom czy restauracja?

Od którego gościa zacząć

Kolejność, z jaką podajemy swoim gościom potrawy świadczy o naszej kulturze osobistej, a także o szacunku, jakim darzymy przybyłych. Serwowanie dań powinniśmy zawsze zaczynać od osób starszych, zawsze najpierw podajemy dania kobietom, a sobie jako gospodarzom na końcu. W naszej polskiej rzeczywistości niestety kobiety nie potrafią zachować odpowiedniej kolejności podczas serwowania posiłków. W niektórych domach utarło się, że to tylko kobiety podają do stołu i w pierwszej kolejności przynoszą posiłek mężczyznom. Takie zachowanie jest rażącym uchybieniem towarzyskim.

Zobacz: Trudności podczas przyjęcia – co zrobić?

Serwując potrawy nie powinniśmy podawać potraw bezpośrednio z ręki, np. podając łososia wędzonego, talerzyk z nim powinniśmy podać na tacy. Prawie wszystkie dania serwowane nie w porcjach podajemy z lewej strony gościa, wyjątek stanowią właśnie dania podzielone na porcje i zupy. Te serwujemy z prawej strony, podobnie jak wszystkie napoje.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/2 lata temu
Ja czytałem że zgodnie ze wskazówkami zegara
/5 lat temu
Idealnie podane dania widziałam tylko w warszawskiej restauracji Villa Nuova.
/5 lat temu
Savoire vivre (nie chodzi mi tylko o posiłki, ale o ogólne zasady) wyraźnie mówi, że zazwyczaj pierwszeństwo mają kobiety. Ale co w sytuacji, gdy jest 20-letnia kobieta i 60-letni mężczyzna?
POKAŻ KOMENTARZE (3)