Kolejność dań
Powszechnie przyjęta kolejność podawania poszczególnych dań podczas przyjęcia zakłada następującą ich kolejność:
- aperitif,
- przystawki,
- zupa,
- danie rybne,
- danie mięsne,
- sery,
- deser i kawa.
Oczywiście liczba podanych dań nie jest obowiązkowa, to od nas zależy ile potraw przygotujemy. Najlepiej podać cztery lub pięć dań, a podczas krótkich przyjęć ograniczyć się nawet do trzech. Nie ma sensu planować większego jadłospisu, ponieważ nasi goście nie będą fizycznie ich przejść.
Zobacz: Dom czy restauracja?
Od którego gościa zacząć
Kolejność, z jaką podajemy swoim gościom potrawy świadczy o naszej kulturze osobistej, a także o szacunku, jakim darzymy przybyłych. Serwowanie dań powinniśmy zawsze zaczynać od osób starszych, zawsze najpierw podajemy dania kobietom, a sobie jako gospodarzom na końcu. W naszej polskiej rzeczywistości niestety kobiety nie potrafią zachować odpowiedniej kolejności podczas serwowania posiłków. W niektórych domach utarło się, że to tylko kobiety podają do stołu i w pierwszej kolejności przynoszą posiłek mężczyznom. Takie zachowanie jest rażącym uchybieniem towarzyskim.
Zobacz: Trudności podczas przyjęcia – co zrobić?
Serwując potrawy nie powinniśmy podawać potraw bezpośrednio z ręki, np. podając łososia wędzonego, talerzyk z nim powinniśmy podać na tacy. Prawie wszystkie dania serwowane nie w porcjach podajemy z lewej strony gościa, wyjątek stanowią właśnie dania podzielone na porcje i zupy. Te serwujemy z prawej strony, podobnie jak wszystkie napoje.