Warto więc jeszcze przed świętami usystematyzować swoją wiedzę dotyczącą odpowiedniego zachowania w ten najbardziej wyjątkowy wieczór w roku.
- Pierwsza zasada - bądź dla wszystkich miły/miła, zachowuj się wobec nich uprzejmie, nawet w stosunku do ciotki, która wiecznie narzeka i wujka, który poucza na każdym kroku. Po co psuć miłą atmosferę demonstracyjnym pokazywaniem niechęci do niektórych osób?
- Na Wigilii obowiązuje elegancki, wieczorowy strój. Nawet panowie, którzy nie cierpią krawatów, powinni w tym dniu założyć go do garnituru. Panie mogą zaszaleć ubierając się w atłasy, satynę, wkładając elegancką biżuterię.
- Sygnał do rozpoczęcia jedzenia przy stole daje gospodyni. To ona pierwsza zaczyna konsumpcję. Jeśli gospodyni nas poprosi, abyśmy zaczęli przed nią, powinniśmy się zgodzić, ale pod warunkiem, że każdy będzie miał już podaną potrawę.
- Nie wypada bez wyraźnych powodów odmówić jedzenia jakiejś potrawy.
- Organizując Wigilię w swoim domu postaraj się wcześniej nakryć stół, aby nie kursować nieustannie między kuchnią a salonem.
- Jeśli jesteśmy gospodarzami, to nie należy namawiać zaborczo swoich gości do konsumpcji, oni sami najlepiej wiedzą, ile mogą zjeść. A my w ten sposób nie będziemy ponosili odpowiedzialności za czyjeś przejedzenie lub niestrawność.
- Prezenty kupujemy wszystkim. Nie muszą to być drogie upominki, wystarczą symboliczne, ładnie opakowane drobiazgi. Na dzieciach jednak nie należy oszczędzać – cała frajda w tym dniu dla nich polega właśnie na czekaniu na prezenty.
- Upominkami zakazanymi powinny być te, które w jakiś sposób przypominałyby o jakimś krępującym problemie jak: waga (jeśli ktoś ma nadwagę), butelka wina (jeśli ktoś jest anonimowym alkoholikiem), preparat na kurzajki (jeśli ktoś je ma). Nie powinno się także kupować na prezent zwierząt, nawet tych najmniejszych jak chomik, czy biała myszka. Nie powinno dawać się też pieniędzy oraz gadżetów reklamowych (rzeczy z logo firmy).
- Przed zapakowaniem prezentu należy go dokładnie obejrzeć i usunąć informację dotyczącą ceny.
- Prezenty zawsze otwieramy w towarzystwie osób, które nas nimi obdarowały. Nietaktem jest zostawienie tej czynności np. na następny dzień.
- Jeśli prezent Ci się nie spodoba staraj się nie okazywać swojego rozczarowania, wiedz, że ofiarodawca wybierając go starał się jak mógł, aby trafić w Twój gust.
- Nie kupujemy prezentów za drogich, mogą one krępować osoby, które nam kupiły tańszy prezent. Najlepiej przed Wigilią ustalić między sobą umowną cenę, w której będą mieściły się wszystkie upominki.
- Wyłącz telefon komórkowy, albo wycisz dzwonki. Jeśli ktoś do Ciebie w tym czasie zadzwoni odbierz jeśli to pilne. Przeproś wtedy wszystkich biesiadników i wyjdź do innego pomieszczenia, aby tam bez skrępowania porozmawiać.
- Przy stole wigilijnym nie rozmawiamy o polityce, jak również nie zanudzamy innych swoimi sprawami. Najlepiej znaleźć kilka uniwersalnych tematów, na które mogliby wypowiedzieć się wszyscy zebrani.
Zobacz też: Jak się przejawia jawna niegrzeczność?
Podczas wieczerzy wigilijnej obowiązują również ogólne zasady, które należy przestrzegać za każdym razem jak siedzimy przy stole lub kiedy nakrywamy do stołu.
Zobacz też: Podziękowania – jak wyrazić swoją wdzięczność